پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


با سلام خدمت شما اقای دکتر همسر من 40 ساله هستن و مدتیه به لیکن پلان دهنی مبتلا شدن پزشکشون پردنیزولون تجویز کردن که بعد از ده روز مصرف متوجه شدیم که داروخانه به جای 5میلی گرمی 50 میلی گرمی دادن قرصها رو و همسرم روزی 2تا قرص 50 میلی به اشتباه مصرف کرده و الان دچار تنگی نفس شده و راحت نفس نمیکشه، باپزشک معالج درمیان گذاشتیم گفتن دارو نباید یکمرتبه قطع بشه و باید از فردا روزی 10میلی گرم استفاده کنه ، حالا شدیدن نگرانیم ، ایا این تنگی نفس علامت مسمومیت با داروست؟ ادامه دادن مصرف دارو خطرناک نیست! ممنون میشم پاسخم رو بدید

1 پاسخ 1

با درود بر شما، زمانی که یک کورتیکواستروئید( مانند: پردنیزولون ) را در مقادیر زیاد حتی برای چند روز، یا مقادیر کم برای بیش از دو هفته استفاده می کنیم، ترشح کورتیکواستروئید طبیعی بدن( کورتیزول) با یک مکانیسم فیدبکی کاهش می یابد. لذا قطع مصرف این داروها باید تدریجی باشد تا بدن مجددا خودش را با شرایط جدید وفق دهد. در غیر این صورت عوارضی مانند: ضعف، کاهش اشتها، تهوع، اسهال و درد شکمی بروز می نماید. عوارض تنفسی مقادیر بالای داروی پردنیزولون به صورت کوتاه شدن و صدادار بودن تنفس و سخت نفس کشیدن در هنگام خواب است. در صورتی که کاهش دوز را تدریجا ادامه دهید هیچ مشکل جدی بیمار شما را تهدید نمی کند.

برگرفته از : http://www.orchidpharmacy.ir/ (دکتر سید علی فاطمی)



من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده