پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سلام
من مقلد آقای مکارم هستم.
برای ازدواج موقت می توانم به آقای بهجت رجوع کنم؟ در صورتی که آقای بهجت در قید حیات نیستند؟
حال، اگر رجوع کردم و عقد را جاری کردم، گناه کبیره مرتکب شده ام؟
نزدکی با همسر موقتم حلال است؟


و سوال دومم:
منظور از دختر بالغ و رشید چیست؟
آیا دختر با سن 18 سال رشید و بالغ محسوب می شود؟
باتشکر.

1 پاسخ 1

با سلام و اهدا تحیت اگر مرجع تقلید به عللی در مسئله‏ای فتوا (نظر صریح فقهی) نداشت و احتیاط کرد به این احتیاط؛ احتیاط واجب می‌گویند، که البته در این صورت، مقلد نمی‏تواند (به استناد احتیاطی بودن نظر مرجع خود) آن را ترک کند؛ بلکه یا باید به احتیاط واجب مرجع خویش عمل کند و یا در آن مسئله، به مرجع تقلید دیگر البته بارعایت شرایط رجوع کرده و نظر او را مبنای عمل خود قرار دهد. بیشتر فقها معتقدند که در این‌باره نمی‌توان به مجتهد میت رجوع کرد و برخی از فقها این امر را جایز شمرده‌اند. و اما نظر آیت الله مکارم در این باره این است که نمی توان به مجتهد میت رجوع کرد.
با توجه به اینکه مرجع شما حضرت آیت الله مکارم شیرازی است در نتیجه نمی توانید به آیت الله بهجت(ره) رجوع کنید.
عقد شما بنا بر احتیاط واجب باطل است و پس از اجرای صیغه عقد احکام زن و شوهر مشمول شما نمی شود و اما سوال دوم شما حتی در صورتی که دختر بالغ و رشید باشد و بتواند مصلحت خویش را تشخیص دهد تا هنگامی که رضایت پدر احراز نشود نمی تواند ازدواج کند(بنا بر احتیاط واجب) اما در صورتی که شوهر مناسبی برای دختر پیدا شود و پدر مخالفت کند در این صورت اجازه پدر شرط نیست.
البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که عقد موقت معمولا به صلاح دختر نیست پس مخالفت پدر نیز در این گونه موارد بی جا نیست.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده