پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سلام میخوام بدونم اسلام وجود همزاد رو قبول داره؟
آیاهمزاد از جنس جن هست؟
چله نشینی و تسخیر همزاد از نظر اسلام چه حکمی داره؟
لطف کنین فقط جواب سوالا رو بدن قصه سر هم نکنین!
اگه منبع هم ذکر کنین دیگه نور علآ نور میشه:)

1 پاسخ 1

همزاد انسان

آیا اجنه خودشان را می توانند در هر لحظه و هر شرایطی شبیه انسان کنند؟ مثلا شبیه پدر یا مادر یا دوست یا معلم و ... می گویند در دنیا دو نفر شبیه هم هستند مثلا گفتند که من که در دنیا زندگی می کنم، یه نفر دیگه هم در این دنیا هست که شبیه من هست در واقع من در دنیا دو تا هستم، یکی که خودم هستم و یکی دیگه که معلوم نیست در کجای دنیا است ولی به هر حال وجود داره و شبیه من هست، می خواستم بپرسم که آیا چنین چیزی صحت داره یا نه؟ آیا وجود همزاد برای هر آدمی صحیح هست؟ آیا هر آدمی همزاد داره؟ اصلا همزاد یعنی چی؟ آیا در دنیا ممکنه افرادی دقیقا شبیه هم باشند؟ مثلا دوقلوها یا ... ؟ هدفم از سوالاتی که در بالا پرسیدم و خواهش می کنم جواب بدهید به طور مفصل و ساده، این است که من مثلا وقتی دوستم رو می بینم با خودم می گم ممکنه این دوستم نباشه و جن خودشو جای دوستم گذاشت یا با خودم میگم ممکنه یه نفر در دنیا شبیه دوستم هست که الان اومده سراغم و این دوستم نیست بلکه این شبیه دوستمه یا با خودم می گم شاید این همزاد دوستم باشه یا می گم شاید یه نفر دیگه هست که با گریم کردن و آرایش کردن خودشو شبیه دوستم کرده یا می گم این شاید جفت دوستم باشه( همان طور که در سوالها گفتم که در دنیا دو نفر شبیه هم هستند) و ... می خواستم بپرسم که نظر عقل درباره این تصوراتی که من انجام می دهم چیه؟ مگر عقل نمی گه دقیق باش و دقت کن، من که این تصورات را می کنم، آیا نشان از دقیق بودنم نیست؟ یعنی همه احتمالات را در نظر می گیرم و دقت می کنم؟ من با توجه به اینکه در آینده می خواهم پلیس جنایی شوم لذا ممکنه این افکار مشکلاتی را برایم بوجود بیاره مثلا وقتی مجرمی رو که قبلا می شناختم و الان در خیابون با او مواجه شدم، به خاطر این افکار مثل اینکه با خودم بگم این مجرم شاید همون مجرم نباشه و جن خودشو شبیه اون کرده یا شاید مجرم با جن در ارتباط بوده و به جن گفته تو برو در خیابون و خودتو شبیه من کن و ... و افکاری که در بالا گفتم و به خاطر همین نتونم حتی یک مجرم را دستگیر کنم، نه تنها این شغل بلکه در مورد شغلهای دیگه مثلا وقتی دارم درس می خونم درباره استاد یا معلم خودم این فکرها را کنم که ممکنه این معلم من نباشه و یکی شبیه معلمم باشه که داره امروز در کلاس درس می ده و ... خواهش می کنم اگر تصوراتم غلطه منو کمکم کنید ازتون التماس می کنم و نظر عقل را هم در مورد این دقتها و این که همه احتمالات را در نظر می گیرم و ... را ذکر کنید چون خیلی دارم از این افکار اذیت می شوم پس کمکم کنید و حقانیت را بهم بگید.

در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید : 
1- شما اول باید از درستی مطلبی اطمینان حاصل کنید و سپس آن را باور کرده و به آن ترتیب اثر بدهید و ایجاد نگرانی و تشویش و دغدغه ذهنی بر اساس مطلبی نادرست و خالی از واقعیت در خور انسان عاقل و خردمند نمی باشد . 
2- در مورد تغییر شکل اجنه و در آمدن آنها به اشکال مختلف باید گفت که این موضوع مسلم نیست جای بحث دارد و اگر به فرض چنین هم باشد به این معنا نیست که آنها می توانند درهر زمان و هر مکان به شکل هر موجودی درآیند به گونه ای که اگر کسی را دیدیم تصور کنیم جنی در لباس انسان است . 
2- اساسا چیزی به نام همزاد وجود ندارد و در متون دینی از آن خبری نیست . البته برخی کلمه همزاد را در مورد ((جن )) به کار می برند. این استعمال هر چند درست نیست ; ولی جن وجود واقعی دارد و قرآن مجید و روایات با صراحت تمام به وجود آن گواهی می دهند. نسبت به این که از چه زمان و چگونه مسئله همزاد شایع شده است , اطلاع دقیقی نداریم ; لیکن احتمال می دهیم این مسئله از خرافات باستانی و عقاید پیش از اسلام باشد.
3- برخی گفته اند مقصود از همزاد، موجودی به نام جن می باشد به این معنا که غیر از انسان ها، موجودات دیگری به نام «جن ها» وجوددارند که در ردیف انسان ها و کنار آنها از آن یاد می شود نه آن که هر انسانی یک همزادی در باطن خود و یا در سایه خود داشته باشد. در عالم هستى برخى از موجودات غیرمحسوس‏اند و با حواس طبیعى و عادى، قابل درک نیستند. یکى از این موجودات «جن» است. جن که در اصل معنا و مفهوم «پوشیدگى» دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره‏اى به نام «جن» نیز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهى از این موجود به «جانّ» نیز یاد مى‏شود.0
4- ). ماهیت و حقیقت این موجودات چندان براى ما روشن نیست ولى از پاره‏اى آیات و روایات مى‏توان به برخى از مشخصات این موجود دست یافت، از جمله:
1- از آتش آفریده شده و خلق آن پیش از خلق انسان است (حجر، آیه 27 - الرحمن، آیه 15).
2- جن نیز مانند انسان مکلف و مسؤول است (ذاریات، آیه 56).
3- دسته‏اى از آنها مؤمن و گروهى کافر، عده‏اى از آنها نیک‏کردار و برخى از آنها زشت‏کردارند (جن، آیات 11 و 14 و 15 - احقاف، آیه31).
4- بعضى از آنها مرد و مذکر و پاره‏اى دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز مى‏کنند (جن، آیه 6).
5- آنها زندگى مى‏کنند و مى‏میرند (احقاف، آیه 18). (نگا: المیزان، علامه سید محمد حسین طباطبایى، مؤسسه مطبوعاتى اسماعیلیان، چاپ پنجم1371، ج 20، ص 41).
6 - داراى شعور و اراده‏اند و مى‏توانند با سرعت حرکت کنند. مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس - ملکه سبا - (نمل، آیه 39 -38).
7- مسخّر انسان مى‏گردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان‏ها،جن‏ها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند (نگا: نمل آیات 17 تا 39 - سبأ، آیه 14 - 12 - انبیاء، آیه 82).
8- در روایات آمده است که جن مؤمن براى پیامبران و امامان، مسخر مى‏شوند و خدمت مى‏کنند و کسانى که به اذن الهى ولایتى دارند نیزمى‏توانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند، (نگا: مصباح یزدى، محمد تقى، معارف قرآن، مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى، قم، چاپدوم 1378 - ص 312 - 313).
9- از پاره‏اى آیات قرآنى و روایات معلوم مى‏شود که جنیان به پیامبر خدا(ص) ایمان آورده‏اند (جن، آیه 1 - احقاف، آیه 32 - 29)
................................................................................................................................
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: 1/100129553)من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(همزاد از نظر اسلام) (همزاد در قران) () (همزاد از دیدگاه قرآن) (همزاد در اسلام) (همزاد انسان از نظر قرآن) (جنس همزاد) (همزاد دراسلام) (همزاد از دیدگاه اسلام) (همزادیعنی چی) (جن)