پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


با سلام
نظر اسلام در مورد چند همسری مردان و زنان چیست؟

1 پاسخ 1

سلام
در اسلام، چیزی به عنوان چند همسری زنان وجود نداره، بهتر بگم، این موضوع با فطرت و خلقت در تعارضه و به همین دلیل چنین موضوعی در اسلام و در هیچیک از ادیان الهی جایز نیست. حتی زن بعد از جدا شدن از همسر میبایست فاصله بندازه تا ازدواج بعدی (نگهداری عده). یکی از دلایلش میتونه این باشه که اگر خدا فرزندی خلق کنه در وجود زن، باید پدرش مشخص باشه به همین دلیل باید از ازدواج مجدد خودداری کنه، البته تمام دلیلش این نیست چون اگر زنی رحمش رو درآورده باشه هم باید عده نگه داره.
----
در مورد بخش بعدی پاسخ، لازمه مقدمتا عرض کنم که گاه ممکنه عرف جامعه با قانون الهی زاویه داشته باشه، لطفا به این موضوع توجه داشته باشید.
اسلام، داشتن همزمان 4 همسر رو برای مرد مجاز دونسته،(البته دلایلی برای این موضوع هست از مقایسه خلقت زن و مرد که اگه لازم شد ارائه میشه انشاالله)..همچنین ازدواج موقت یا متعه در اسلام حلال هست. البته اهل تسنن این موضوع (متعه) رو بدعتا حرام میدونن و در عوض به ازدواج دیگری روی آوردن که اون هم بدعته و حالا جای بحثش نیست. اما متعه برای جمیع مسلمانان حلاله. توجه داشته باشید که در مورد نظر اسلام داریم صحبت میکنیم نه عرف جامعه.
اما عرف جامعه. در جوامع عربی خانمها چندهمسری مردان رو میپذیرند.شاید دلیلش اینه که پدرشون هم چند همسر داشته.
در جامعه ما چندان پسندیده نیست البته.
برگردیم به نگاه اسلام به موضوع، خداوند درقرآن فرموده که تا چهار زن پاکدامن اختیار کنید، و بینشون به عدالت رفتار کنید(در همه چیز و همه حال، از جمله توجه و محبت و...) و باز فرموده که هرچه تلاش کنید نمیتونید با عدالت کامل باشون رفتار کنید، پس مبادا یکی رو معلق بذارید و کاملا به یکی دیگه توجه کنید. همینطور فرموده که در درون یک انسان دو قلب وجود نداره، شاید کنایه از اینکه نمیتونید کاملا به عدالت رفتار کنید.
همچنین امیرمونان در نهج البلاغه فرموده که هر کس تعداد همسر کمتری داشته باشه زندگی آسوده تری داره.
نکته دیگر اینکه چندهمسری مترادف هوس بازی نیست. مگر چنددرصد رابطه همسرانه روابط زناشویی هست؟ درصد بسیار بالاییش رابطه عاطفی و توجه همسرانه ست. مثالی میزنم. مردی رو تصور کنید که تک همسره و با همین یک همسر زندگی میکنه و به زن دیگه ای هم فکر نمیکنه. در کنارش مثلا یک مرد چند همسر رو تصور کنید که لازمه همه نیازهای مادی و معنوی چند همسر رو برآورده کنه و در روز هم فقط همون 24 ساعت رو وقت داره. وقتی پیش یک همسره لازمه دورادور متوجه و نگران همسر دیگه هم باشه. و البته به فحشا هم مشغول نیست و با همسرانش پاکیزه زندگی میکنه.
در مقابل یک مرد تک همسر دیگه ای رو تصور کنید که با هزار دوز و کلک و دروغ، پناه بر خدا فحشا هم مرتکب میشه..
اما کسی ازش خبر نداره (البته راه توبه بازه)
در عرف جامعه مورد دوم و سوم رو که مقایسه میکنن به دومی میگن مرد هوس باز. به سومی (اگر خبر شه کسی) ممکنه بگن تقصیر از زنشه که به این راه افتاده. اما مورد دوم واقعا در جامعه ما یک مورد عجیبه و انگار که گناه خیلی بزرگی مرتکب شده
و مورد اول، طبیعیه که با آسودگی بیشتری زندگی میکنه. وقت بیشتری برای استراحت و تفریح داره
میخوام که به موضوع منطقی نگاه بشه
---
اما نگاه قانون. حکم قانون اینه که اگر کسی بی اذن همسر اولش ازدواج کنه، همسر اولش بتونه راحت طلاق بگیره و این موضوع اهرم فشاری نباشه که مرد همسر اولش رو آزار بده، که البته طلاق بگیره یا نگیره زن آزار میبینه قبول دارم.
---
نکته دیگر اینکه خداوند در قرآن کریم فرموده که اگر همسر میگیرید، از زنان پاکدامنی بگیرید که دوست گیر نباشند. همچنین فرموده که زنان طیبه(پاک) برای مردان پاک(طیب) هستند و مردان پاک برای زنان پاک هستند. و زنان خبیث برای مردان خبیث هستند و مردان خبیث برای زنان خبیث هستند. همچنین فرموده که زنان و مردان ناپاکدامن با زنان و مردان ناپاکدامن و مشرک ازدواج میکنن. و ازدواج با زنان و مردان ناپاکدامن برای مومنین حرامه.(تاکید میکنم که راه توبه بازه)
اگر این نکته بش توجه بشه، و دوست گیری برای زن و مرد از بین بره، و رابطه خارج از ازدواج وجود نداشته باشه، نسل پاک میشه. ذهن انسانها آزاد میشه. کسی اگر به همسرش قانع باشه و نگاه و بدنش رو حفظ کنه، خیلی از مسایلی که در جامعه وجود داره حل میشه
زنی اگه لباس تن نما نپوشه، از بین مردان بی تقوا کسی نیست که نگاه کنن و با زن خودشون مقایسه کنن و زنشون از چشمشون بیفته (مثال زدم)
کلید حل مشکل تقوا و ترس درونی از خداست. برای تکمیل بحث حدیثی از نبی اکرم نقل میکنم که فرمودند اگر کسی به گناه دست پیدا کرد اما از ترس خدا گناه رو رها کرد، خداوند از حلال خودش شیرین ترش رو روزی اون انسان میکنه.
با عقل هم همین موضوع جور درمیاد. تصور کنید جوان پاکدامنی رو که صبر میکنه بر گناه. مقایسه ش کنید پناه بر خدا با کسی که صبر نمیکنه. وقتی همسر روزیشون شد، عادلانه نیست که سهم انسان پاکدامن از لذت همسر بیشتر باشه؟
هرچه لذت حلال در دنیا هست، ریشه اش در بهشته، و این یک موضوع کاملا تجربه شده است، که لذت گناه و حرام بسیار زودگذر و خیلی سریع تبدیل به حسرت میشه
از خدا برای همه هدایت مسئلت داریم.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده