پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سلام و خسته نباشید عیدتونم مبارک 
سوال من راجب مسابقات کشتی کج شما بالاخره نگفتین که گناهه یا نه؟ چون بعضی جاها خوندم اشکال نداره بعضی جاها گفتن اشکال داره من فقط به قصد دیدن مسابقه مانند هر مسابقه ی دیگه مانند فوتبال یا والیبال یا هر ورزش دیگه ای به این مسابقه نگاه میکنم و چون بدنشون نیمه برهنه هست میخواستم بدونم دیدنش برای خانوم ها گناه داره یا نه . 
سوال دوم
ببخشیدا من اخه روی این قضیه خیلی فکرم مشغول شده 
پس من که نمیتونم تو مجلس های عروسی شرکت کنم فقط باید تو مجلس های عزا شرکت کنم چون هیچ کردم از عروسی های فامیلامون بدون رقص و اهنگ نیست . به نظر شما برای من حرف در نمیارن که چرا  نمیاد فامیلای ما هم خیلی سریع حرف در میارن اگه من شرکت نکنم چی؟ یعنی عروسی عموم هم نرم؟  دوستام عروسی ما خانم ها از اقایون جدا هستند و اگه هم جلوی دوربین برم با حجاب میرم . 

4 پاسخ 4

سلام
اگر نگاه کردن آقایون به کشتی کج یا هر موضوع دیگه ای از خانمها، با لباس نامناسب، گناه هست، نگاه کردن خانمها به آقایون تحت اون شرایط هم گناه هست

عموتون بتون محرم هستند در اون مجلس، اما سایر مردان که نامحرم هستند اگر حضور داشتند باید پوشش کافی (نه حتما چادر مشکی، پوشش کافی و شرعی) داشته باشید. همینطوره اگر فیلم از مجلس گرفته میشه. چون دیگه شما نمیتونید کنترل کنید فیلم مجلس رو نامحرم نبینه.

آیت الله بهجت فرمودند اصل عرفان اینه که آدم پاشو رو فهم خودش نذاره..
با سلام
عرض کردم، که توصیه به غض بصر (یعنی فروهشته داشتن چشم) هم با خانمها شده هم به آقایون
همینطور که میفرمایید تو اون مسابقات نیمه برهنه هستند آقایون
و این موضوع به اعتقاد بنده گناه داره، یا حداقل بیم گناه میره
و مومن نباید نزدیک گناه هم بشه، چون یکی از دامهای شیطان (پناه بر خدا) اینه
میگه نزدیک گناه شو، تو قوی هستی، آلودش نمیشی، و رفته رفته گناه رو کوچک جلوه میده
و پناه بر خدا ارتکابش رو آسون میکنه
به همین خاطر به شما خواهر گرامی، به عنوان یک برادر خیرخواه، در شب مبارک عید فطر توصیه میکنم نزدیک گناه هم نشید
اگر گناه نداشت توصیه به غص بصر برای خانمها در قرآن دلیلی نداشت
سوره نور آیه 31 رو تلاوت بفرمایید.
---
اما سوال دیگرتون، اون روهم فکر میکنم صریح خدمتتون گفتم
باز به عنوان یک برادر خیرخواه خدمتتون عرض میکنم
اگر داماد در مجلس هست، یا کلا نامحرم در مجلس هست
یا فیلم برداری میشه و از این طریق نگاه نامحرم میتونه به امانت الهی بیفته
یا بیم اون میره که کسی با موبایل فیلم بگیره در مجلس، لباس مجلسی اما با حجاب کامل شرعی بپوشید و از اینکه در معرض دید نامحرم قرار داشته باشید پرهیز کنید
و من در این شب مبارک بتون تضمین میدم، اگر این کارتون با نیت اطاعت از خداوند و در جهت رضای رسول خدا و امام زمان باشه، نتیجه کارتون چیزی نخواهد بود جز افزوده شدن بر عزت و ارزش و احترامتون
و انشاالله همسرتون با پاکدامنیش قدردان این امانت داریتون خواهد بود.
برای تکمیل عرایضم، شما رو همچنین به تلاوت آیه 96 از سوره مریم توصیه میکنم
ترجمه آیه رو براتون اینجا میارم
همانا کسانى که ایمان آورده و اعمال شایسته کردند، "به زودى" خداى رحمان براى آنها دوستى و محبتى (در دل‏هاى فرشتگان و مؤمنان در دنیا و آخرت) قرار می‏دهد.

نکته ای در این "به زودی" هست، شاید یعنی بعد از ایمان و عمل صالح باید صبر هم داشته باشیم، عزم راسخ هم داشته باشیم، و اعتماد به وعده الهی بکنیم و با یقین دل قوی داریم که وعده الهی محقق میشه
نکته دیگر اینکه، صله رحم محدود به حضور در مجالسی که گفتید نمیشه
ببینید ما چرا صله رحم میکنیم؟ چون خدا گفته. و قطع رحم هم شدیدا در قرآن نهی شده و خدا فرموده کسی که قطع رحم کنه پناه بر خدا مورد لعن الهی قرار میگیره.
اما نه حالا لزوما مجالس عروسی، مثلا صله رحمی که باعث حضور در مجلس غیبت میشه و انسان کاری نمیتونه بکنه و جلوش رو بگیره، باید مجلس رو ترک کنه.
صله رحم مراتبی داره، تمام مراتبش حضور در مجالس نیست. مثلا احوالپرسی دورادور وقتی بیم ترم واجب دیگر یا ارتکاب حرام دیگری میشه، یا دعای خیر کردن و هدایت خواستن برای فامیل، یا فاتحه خوندن برای اموات فامیل، یا حتی خیرخواهی و نیت خیر داشتن نسبت به فامیل در غیابشون، یا ممانعت از اینکه غیبتشون بشه، آزار نرسوندن به فامیل...یک  تبریک ساده فرستادن مثلا برای عید فطر یا نوروز..همه و همه مصادیق صله رحم هستند.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده