پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سلام.پدر و مادر من خمس پرداخت نمیکنن(البته در مورد مادرم مطمین نیستم)ولی مطمینم پدرم پرداخت نمیکنه.یه جا خوندم نماز خوندن در خانه ای که با پولی که خمسش پرداخت نشده باشه خریداری شده نماز خوندن باطله.آیا نماز خوندن من تو این خونه باطله؟با توجه به اینکه حتی به سن قانونی نرسیدم.و اگر تواناییشو داشتم باید خونه رو ترک کنم؟

1 پاسخ 1

در مورد سوال شما ،سوال مشابهی در مطرح شده بود در همین سایت :

من که پدرم خمس نمی دهد یا اینکه اصلأ خمس به ما نرسد وظیفه من هست که هر وقت چیزی خریدم همان موقع خمس آن را بدهم، هدیه ای که برای دوستانم می خرم هم باید خمس آن را بدهم؟
به طور کلی در معاشرت و استفاده از اموال کسانی (اعم از پدر و...) که انسان می داند خمس مال خود را نمی دهند تا علم به بودن خمس در مال مورد ابتلاء (یعنی مالی که مورد مصرف فعلی شما واقع شده است) ندارد هر نوع تصرفی در آن اموال مانعی ندارد , پرداخت خمس آن لازم نیست ولو بخواهید به دوستتان هدیه بدهید. بنابراین شما نسبت به اموال پدرتان وظیفه ای ندارید مگر موردی را که یقین پیدا کنید همین مال یا غذایی که اکنون مورد استفاده شماست متعلق خمس شده است که در این صورت باید از مرجع تقلیدتان کسب تکلیف کنید و یا خمس آن را حساب کرده بپردازید. بلی اگر خودتان درامدی دارید و یا از پولی که از پدرتان می گیرید از مخارج سالتان بعد از گذشتن سال اضافه امد باید خمس ان را بپردازید

برگرفته از پرسمان----


و سوال مشابه دیگری از سایت طلبه پاسخگو:
کیوان: سلام خسته نباشید

من چند وقت پیش فهمیدم پدرم خمس نمیدهد ومیدانم اگر هم به او بگویم تاثیری ندارد. اما مادرم خمس پولش را می دهد(او کارمند است) از همان وقت من از غذا خوردن واستفاده از پول پدرم طفره رفتم و به خانه ی مادربزرگم می روم.

حال تکلیف من چیست مخصوصا برای ماه رمضان که بهانه ای هم برای نخوردن سحری و افطار ندارم.

آیا می توانم از چیزی یا غذایی استفاده کنم که نمی دانم از پول پدرم تهیه شده یا مادرم؟

خواهش می کنم هر چه زودتر جواب من را بدهید یا علی خداحافظ

پاسخ:

با سلام و احترام

خدمت شما عرض کنم که اگر نمی دانید غذا یا چیز دیگر، ازپول مادر یا ازپول پدر تهیه شده است می توانید از آن استفاده کنید ونیز چناچه بدانید ازپول پدر تهیه شده ولی شک داشته باشید که از در آمد وسط سال (که هنوز خمس به آن تعلق نگرفته)  آن چیز ها را خریده یا از پولی که خمس گرفته است، باز استفاده از آن چیزها اشکال ندارد وتحقیق هم لازم نیست، وبه فتوای آیت الله تبریزی وآیت الله سیستانی ومرحوم آیت الله خوئی حتی اگر یقین داشته باشید که آن چیز هاازمال پدرتان است وخمسش را نداده است باز  استفاده از آن ها برای شما اشکال ندارد0 ودر این صورت(که یقین به خمس داشتن مالی داشته باشیم)به فتوای دیگر مراجع معظم تقلید با اجازه مرجع تقلید می توان در آن مال تصرف نمود وخمسش را به ذمه گرفت وبعدا پرداخت کرد 0(1) برای این کار با دفتر مرجع تقلید تماس بگیرید.   

بنابراین شما نباید برخود سخت بگیرید ولازم نیست از خانه  به جای دیگر بروید، بلکه اگراحتمال تاثیردادید خود یاتوسط مادر یا کسی دیگر پدر را امر به معروف نمایید وچنان چه احتمال تاثیر نمی دهید از این جهت نیز تکلیفی ندارد.

موفق باشید.

 1 توضیح المسائل مراجع ، ج2، مسئله01795

-----


برای پیدا کردن جواب کاملتر می توانید با سرچ جمله پدرم خمس نمیدهد در گوگل وارد سایت های مذهبی شده و سوالتون رو به صورت کامل مطرح کنید تا دقیقتر پاسخگوی شما دوست عزیز باشند

موفق باشید


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()