پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


مگر کشور ترکیه مسلمان نیست به چه دلیل زنانشان حجاب ندارن مگر  قرآنشان متفاوت ماست خواهشن به این سوال پاسخ دهید

2 پاسخ 2

کشور ترکیه نیم اروپایی و نیم آسیایی است و در کشور ترکیه ، تنها مناطقی از کشور هستند که این شرایط را دارند ؛ یعنی نداشتن حجاب اسلامی ...
اگر توجه کنید میبینید که مردم شهر هایی مانند استانبول که جزو مناطق اسلامی ترکیه است حجاب کامل (حتی کامل تر از کشور هایی مثل عربستان) دارند.

اما اگر از دید سیاسی به این موضوع نگاه کنیم ، یکی از دلایل این موضوع آزادی مطلق است .رعایت نکردن حجاب در کشورهای مسلمان از سوی برخی زنان علل متفاوتی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنم:
1- در برخی از کشورها شناخت عموم مردم از دین یک شناخت بسیار ابتدایی است و به احکام دین آگاهی ندارند مثلا در کشور غنا تفاوت میان یک مسلمان و مسیحی در حد به کلیسا رفتن مسیحی و به مسجد رفتن یک مسلمان است! و هیچ کدام شناخت دقیقی از احکام دینشان ندارند و معمولا به خاطر رئیس قبیله شان، دین مورد نظر او را پذیرفته‌اند!
2- در برخی از کشورها حکومت ضد دین است و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای اجرای قوانین دینی مانند حجاب وضع می‌کنند. مثلا اگر اشتباه نکنم در کشور فرانسه (مهد آزادی!!) پوشیدن حجاب علاوه بر محرومیت از خدمات اجتماعی (تحصیل در مدرسه و دانشگاه، اشتغال به کارهای دولتی و...)، پوشیدن حجاب جریمه هم دارد!
3- در برخی کشورها مثل آلبانی که از نظر فرهنگی مدتهای زیادی تحت حکومت کمونیستهای ضد دین بوده‌اند، الان پوشیدن حجاب یک امر ضد فرهنگی است و مثل برخی از خانواده‌های ایرانی فکر می‌کنند حجاب مخصوص فقیر فقرا، عقب‌افتاده‌ها و ... است و به همین جهت مقاومت در مقابل آنها برای یک خانم با حجاب بسیار سخت است.
4- در برخی کشورها تهاجم فرهنگی غرب برای بی هویت کردن جوانها و زنان با کمک دولتی‌ها و روشنفکران غرب‌زده موفق تر بوده است و الگوهایی که از یک زن موفق، ارائه می‌شود حتما بدون حجاب است!
5- در برخی کشورها مثل تونس، کویت و امارات، علمایی که فتوا می‌دهند وابسته به دولت بوده و یا با دولت در این زمینه همراهی کرده و فتوای غیر اسلامی می‌دهند یا حداقل مخالفت نمی‌کنند و اعلام نمی‌کنند که بی حجابی، خلاف حکم اسلام است.
6- در برخی از کشورها، مثل جمهوری اسلامی پاکستان! مذاهب انحرافی ظاهرا اسلامی ولی به دور از اسلام مثل بهاییت، قادریه، و بسیاری از فرق صوفیه، وجود دارند که به حجاب و بسیاری دیگر از احکام اسلامی اعتقادی ندارند.
7- در برخی از کشورها هم مثل ترکیه الان با پوشیدن حجاب توسط زنان مخالفتی ندارند ولی عملا کشورشان سکولار است یعنی معتقدند جای دین در مسجد است! و در مابقی اماکن و زمانها راه دین از زندگی جدا است. در مورد اغلب کشورها از جمله خود ترکیه مجموعه‌ای از عوامل فوق باعث پیدایش چنین وضعی هستند.
خدا را شکر می‌کنم که در مملکتی هستم که پوشیدن حجاب برای بسیاری از خانمها باعث عزت و امنیت و عاقبت به خیری آنها است و نه ذلت و اذیت و ناامنی آنها!
"...خداوندا نگهدار از زوالش
"


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (ترکیه)