پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سلام، من دختری 23 ساله هستم و دو خواهر مجرد و بزرگتر دارم.وقتی برای من خواستگاری می آید به ظاهر با ازدواج من موافقت می کنند ولی در عمل کاری می کنند که پدرم برای اینکه آنها دل شکسته و سرخورده نشوند به بهانه های مختلف به خواستگارانم جواب رد می دهد. و من هم نمیتوانم چیزی بگویم یعنی  حرف های من تاثیری ندارد. در کل آنها به جای من تصمیم میگیرند. و من فقط نگران از بالا رفتن سن خود هستم. لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه با این مشکل بزرگ کنار بیایم. ممنون

2 پاسخ 2

با سلام و تشکر از اینکه با ما تماس گرفتید. یکی از سنت های غلط و نابجایی که از قدیم الایام در بین بعضی از خانواده های ایرانی مرسوم بوده و متأسفانه تاکنون نیز ادامه دارد این است که تا دختر بزرگتری در خانه است، می گویند دختر کوچکتر نباید ازدواج کند و چه بسا دختران کوچکتری که خواستگارهای مناسبی داشته اند و می توانستند خوشبخت شوند ولی در اثر این فکر غلط مسیر زندگیشان کاملا تغییر نموده است و نه دلیل عقلی محکمی برای این دیدگاه وجود دارد نه دلیل شرعی ثابت شده ای. لذا به شما توصیه می کنیم به این تفکرات اشتباه اهمیتی ندهید و در صورتیکه خواستگاری برای شما آمده که از شرایط و ویژگی ها و صفات مناسبی برخوردار بود و احساس کردید که می تواند شما را خوشبخت کند، درنگ نکنید و خانواده را با بیان خوش و استدلال محکم راضی کنید که به شما اجازه ازدواج بدهند. البته سعی کنید که به گونه ای رفتار نمایید که سبب آزردگی و سرخوردگی خواهر بزرگتان نشده و همچنین احترام پدر و مادرتان محفوظ بماند.

منبع :  سایت سامانه ملی ازدواج و خانواده

http://www.khanevade.org/consultation/detaile/moshaver/1077دوست عزیز سوال شما به طور مشابه قبلا در سایت پرسشکده بیان شده است که امیدوارم بتواند به شما کمک کند:

http://www.porseshkadeh.com/question/29603/

گاهی مشاهده می‌شود خانواده‌ها در حالی که دختر کوچک‌تر به ازدواج راضی و متمایل است‌، به دلیل وجود خواهر بزرگ‌تر در خانه‌، از ازدواج او جلوگیری می‌کنند و این کار خود را چنین توجیه می‌کنند که ازدواج خواهر کوچک‌تر بر خلاف عرف جامعه بوده و موجب خرد شدن شخصیت خواهر بزرگ‌تر می‌شود و باعث می‌گردد خواهر بزرگ‌تر در ازدواج شتاب‌زده عمل کند و در نتیجه ضرر ببیند، نظر اسلام در این‌باره چیست‌؟

 

 

 

 

متن پاسخ: این توجیه از نظر اسلام مردود است چرا که اسلام نسبت به مسأله ازدواج حساسیت فراوانی نشان داده است و هیچ گونه مانع تراشی بیهوده و برپایی سنت‌های باطل را نمی‌پذیرد. خدای متعال می‌فرماید: "وَ أَنکِحُواْ الاْیَـَامَی‌َ مِنکُم‌...; مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید; همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را; اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز می‌سازد; خداوندگشایش دهنده و آگاه است‌."[1] در این باره نمی‌توانند یکی را به خاطر دیگری از حق مسلم خویش و سنت حسنه ازدواج محروم کنند، به ویژه اگر خطر گرفتاری در مفاسد و یا دشواری‌هایی در این خصوص احتمال داده شود; همچنین باید توجه داشت که متأسفانه در جامعه مسلمانان‌، سنت‌هایی رایج گشته که با روح اسلام سازگاری ندارد و باید با آن‌ها مبارزه کرد و این مورد یکی از سنت‌ها ی نادرست اجتماعی است‌; چه بسا خواهر یا برادر بزرگ‌تر اساساً نخواهند ازدواج کند و یا آمادگی لازم را نداشته باشد و این نباید باعث آزار دیگران شود و یا به تصمیم‌های نادرستی بینجامد.

در هر صورت‌، از نظر اخلاق اسلامی‌، اگر بتوان با حفظ حقوق‌، راه‌کاری اندیشید که دیگران آزرده نشوند، مناسب‌تر است و به دیگر سخن رعایت سنن اجتماعی و رسوم رایج چنان چه بر خلاف شرع نباشد، مطلوب است‌، هر چند در این مورد به نظر نمی‌رسد حرمت خواهر بزرگ‌تر پایمال شود و او می‌تواند با حفظ شکیبایی خود و صبر و حوصله همسری شایسته برای خود پیدا کند.منبع :


http://razva.net/1048-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%B1-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%85.htmlمن پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده