پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


در مورد میوه های نام برده شده و خواص آنها در آیات قرآن توضیح دهید.

1 پاسخ 1

در باره خواص برخی میوه ها که نامشان در قرآن آمده توضیحاتی بیان می شود :
1- تین ( انجیر ) : این میوه دارای ارزش غذائی فراوانی است و لقمه ای است لذیذ ومغذی و مقوی برای هر سن وسال و خالی از پوست و هسته و زوائد . از انجیر می توان به عنوان قند طبیعی برای کودکان استفاده نمود ، ورزشکاران و آنها که گرفتار ضعف و پیری اند می توانند از انجیر برای تغذیه خود استفاده کنند. می گویند افلاطون به قدری انجیر را دوست می داشت که بعضی آن را دوست فیلسوفان نا میده اند . سقراط انجیر را جذب کننده مواد نافع و دفع کننده مواد مضر می دانست . جالینوس رژیم مخصوصی از انجیر برای پهلوانان تنظیم کرده بود ، به پهلوانان روم و یونان قدیم نیز انجیر داده می شد . غذا شناسان می گو یند : انجیر سر شار از ویتامین های مختلف و قند است و در بسیاری از بیماری ها از آن به عنوان یک دارو می توان استفاده کرد . مخصوصا هر گاه انجیر و عسل را به طور مساوی مخلوط کنند برای زخم معده بسیار مفید است و خوردن انجیر خشک فکر را تقویت می کند. خلاصه به دلیل وجود عناصر عدنی در انجیر که سبب تعادل قوای بدن و خون می گردد انجیر را غذای هر سن و شرائطی معرفی کرده اند . در حدیثی از حضرت رضا –ع- آمده است : انجیر بوی بد دهان را از بین می برد ، لثه ها واستخوانها را محکم می کند ، مو را می رویاند ، درد را بر طرف می سازد و با وجود آن نیاز به دارو نیست . و نیز فرمود : انجیر شبیه ترین اشیا به میوه بهشتی است .
2- زیتون : غذا شناسان و دانشمندان برای زیتون و روغن آن اهمیت بسیار زیادی قائلند و معتقدند کسانی که می خواهند همواره سالم بمانند باید از این اکسیر حیاتی استفاده کنند . روغن زیتون دوست صمیمی کبد است و برای رفع عوارض کلیه ها و سنگ های صفراوی و قو لنج های کلیوی و کبدی و رفع یبوست بسیار موثر است . به همین دلیل در قرآن از درخت زیتون به عنوان شجره مبارکه یاد شده است . روغن زیتون نیز سرشار از ویتامین هاست و دارای فسفر و گوگرد و کلسیم و آهن و پتاسیم و منگنز است . مرهم هائی که از روغن زیتون و سیر تهیه می شود برای انواع درد های رماتیستی مفید است و سنگ های کیسه صفرا با خوردن روغن زیتون از بین می روند . در حدیثی از امیر مومنان چنین آمده است : خانه ای که در آن از سرکه و روغن زیتون به عنوان نان خورش استفاده ی کنند هر گز از طعام خالی نمی شود و این غذای پیامبران است . در حدیث دیگری از از حضرت رضا –ع- آمده است : روغن زیتون غذای خوبی است ، دهان را خوش بو و بلغم را بر طرف می سازد ، رنگ صورت را صفا و طراوت می بخشد ، اعصاب را تقویت کرده ، بیماری و درد و ضعف را لز میان می برد و آتش خشم را فرو می نشاند . در حیثی از پیامبر بزرگ چنین آمده است : روغن زیتون را بخورید و بدن را با آن چرب کنید که از درخت مبارکی است .
3- خرما : در خرما کلسیم وجود دارد که عامل اصلی استحکام استخوان ها است و نیز فسفر وجود دارد که از عناصر اصلی تشکیل دهنده مغز و مانع ضعف اعصاب و خستگی است و قوه بینائی را تقویت می کند . و نیز پتاسیم وجود دارد که فقدان آن را در بدن علت حقیقی زخم معده می دانند و وجود آن برای آن برای ما هیچه ها و بافت های بدن بسیار پر ارزش است . خرما ضد سرطان است و در مناطقی که مصرف خرما بیشتر است ابتلای به سرطان کمتر است و عامل این موضمع را وجود منیزیم می دانند . قند فراوانی که در خرما وجود دارد از سالم ترین قند ها است که حتی در بسیاری از موارد، مبتلایان به بیماری قند نیز می توانند به راحتی از آن استفاده کنند . دانشمندان در خرما 13 ماده حیاتی و 5 نوع ویتامین کشف کرده اند که آن را به صورت یک منبع غذائی غنی و بسیار پر ارزش در آورده است . در روایتی از علی –ع- آمده است : خرما بخورید که شفای بیما ری هاست .
4- انگور : در مورد انگور گفته اند که انگور یک داروخانه طبیعی است و از نظر خواص بسیار نزدیک به شیر مادر است یعنی یک غذای کامل است . انگور در بدن دو برابر گوشت ایجاد حرارت می کند و علاوه بر این ضد سم است و برای تصفیه خون و دفع رماتیسم و نقرس و زیادی اوره خون اثر درمانی مسلمی دارد . انگورمعده و روده را لایروبی می کند ، نشاط آفرین است و اندوه را بر طرف می کند .اعصاب را تقویت کرده و ویتامین های موجود در آ ن به انسان نیرو و توان می بخشد . انگور قدرت میکرب کشی قابل توجهی دارد و عامل موثری برای مبارزه با سرطان است . در روایتی از پیامبر آمده است :بهترین طعام شما نان و بهتر ین میوه شما انگور است .
{ ر. ک : تفسیر نمونه ، ج 27 ، سوره تین و ج 11 ، ص 172 }

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(اسامی خوراکیهای نام برده شده در قران) (اسم.ميوه هايي که در قرآن آمده با خواص) (نام سایت درموردمیوه های بهشتی) (اسامی میوه هایی که در قرآن آمده است) (نام میوه هایی که در قرآن آمده است) (میوه هایی که در قرآن نام برده شده) (میوه هایی که در قران امده) (میوه های قرآنی و خواص آنها) (خواص میوه ها در قرآن) (خواص میوه های بهشتی ذکر شده در قران) (میوه هایی که در قران امده اند) (میوه های نام برده شده در قرآن) (نام میوه ههای که در قران امده است نام ببرید) (نام چند ميوه در قران امده است) (میوه هایی که در قرآن آمده) (میوه های نامبرده در قرآن) (میوه هایی که در قرآن آمده اند) (نام میوه هایی که در قران امده) () ( در مورد خاصیت میوههای که در قرانی آمده است) (نام میوه هایی که درقران امده) (تحقیق درباره ی میوه هایی نامشان درقران امده ) (نام میوه هایی که در قرآن آمده) (میوه هایی که نامشان در قرآن آمده است) (خواص میوه ها در قران) (نام میوه هایی که در قران امده است) (میوه های نامبرده در قران) (نام میوه های قرآنی) (نام میوه هایی که در قرآن امده است) (خواص زیتون را شرح دهید) (میوه بهشتی را نام ببرید) (فواید نام قرانی برای فرزندان) (میوه های نام برده در قرآن) (میوه هاییکه در قرآن نام برده شده) (فواید میوه هایی که در قرآن آمده) (آیه های قرآن درباره خرما) (نام خوراکی هایی که در قرآن آمده و خواص آن ها) (نام ميوه هاييي كه در قران امده) (آیات در مورد میوه) (ميوه هايي كه نامشان در قران آمده اند) (آیه های قرانی در زمینه میوه ها) (آيات قرآنی در خصوص ميوه های بهشتی) (میوه هایی نامشان در قرآن آمده است) (اهمیت میوه در آیات قرآن) (فواید میوه های قرآنی) (نام میوه هایی که در قران امده است و دلیل ان) (چه میوه هایی در قران نامشان امده) (اسامي ميوه ها در قران) (میوه های بهشتی که به انان در قرآن ذکر شده و خواص ان ها) (اسامی میوه های نامبرده شده درقران) (چه میوه هایی در قرآن ذکر شده است )