پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


استمنا یعنی چه؟ و اگر کسی خواب چنین حالتی را ببیند آیا باید غسل کند؟ و آیا واقعا گناهی است که بخشیده نمی شود؟

1 پاسخ 1


استمنا آن است که انسان با خود یا دیگرى کارى کند که از او، منى بیرون آید. این عمل حرام است و در صورت خروج منى، غسل جنابت بر او واجب مى‏شود.V}
توضیح‏المسائل مراجع، م 1572.{V
ولی اگر در خواب چنین حالتی برایش پیش بیاید در صورتی که نشانه های منی را داشته باشد کار حرامی انجام نداده ولی غسل جنابت واجب می شود باید توجه داشت که خروج هر رطوبتی منی نیست و غسل واجب نمیشود اگر رطوبتی در اوج لذت جنسی (ارگاسم ) از زن خارج شود حکم منی را دارد و باید غسل کند و اگر شک داشته باشد غسل واجب نیست و کسب یقین به منی بودن این رطوبت برای بانوان مشکل است لذا در صورتی که یقین به این امرنشود غسل واجب نمیشود
گفتنی است:
T}حرمت و گناه خود ارضایی:{T
در این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.
استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاع آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم.
حرمت خودارضایی در آیات و روایات:
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوز کاران است «الذین هم لفروجهم حافظون . الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه 7 سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
1. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى‏کند و از چشم خدا مى‏افتد. V}(میزان الحکمه، ح 18749){V
2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. V}(همان، ح 18748){V
3. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى‏کند، ملعون است. V}(همان، ح 18751){V
4. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. V}(همان، ح 18750){V
5. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. V}(همان، ح 18749){V
علاوه این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: A}لا تعبد و الشیطان{A ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند.
هر چه در قرآن صریحا نیامده در کلام ایشان مطرح شده است.
احادیث هم این طور نیست که همگی تحریف شده باشند معیارهائی برای تشخیص صحیح از غیر صحیح وجود دارد اگر سند بعضی از روایات محکم و قوی نباشد دلیل بر این نیست که هزاران روایت که در کتب معتبر آمده غیر قابل اعتماد باشند.
عملی که از نظر پزشکی و علوم روز هم مردود و مذموم است و مشکلات فراوانی را به دنبال می آورد و در روایات هم مورد نهی قرار گرفته و پیامبر (ص) قاعل آن را ملعون نامیده تردیدی درقبح این عمل وجود ندارد. V}(بحارالانوار، ج 104، ص 30، روایت 1 و 2){V
T}کبیره بودن:{T
به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(تعبیر خواب خود ارضايي) (تعبیر خواب خود ارضایی) (تعبیر خواب خودارضایی) (تعبیرخواب خودارضایی) (تعبير خواب خود ارضايي) (تعبير خواب خودارضايي) (استمنا یعنی چی) (تعبير خود ارضايي در خواب) (تعبیرخواب استمنا) (تعبیر+استمنا در خواب) (تعبیر خواب استمناء) (استمناء یعنی چه؟) (تعبیر خواب خود ارضايي زن) (تعبير خواب استمنا) (تعبير خواب خودارضايي زن) (تعبیر استمنا در خواب) (استمنای یعنی چه) (تعبیر خواب استمنا کردن) (دیدن استمناء کردن درخواب) (تعبیر خود ارضایی در خواب) (تعبیر خواب جلق) (تعبیر خواب استمناع) () (خودارضایی در خواب) (تعبیر خواب خود ارضایی ) (تعبیر خواب استمنا) (استمناءیعنی چه) (تعبيرخواب خودارضايي) (تعبیر خواب جق زدن) (خود ارضایی در خواب) (استمنا يعني چه) (تعبیر خواب استمنا ) (تعبیر خواب جلق زدن) (تعبير خواب استمناء) (تعبیر خودارضایی در خواب) (خواب استمنا) (استمنادرخواب) (استمنایعنی چه؟) (تعبير خواب خودارضايي مرد) (تعبير خواب خود ارضايي زن) (تعبیرخواب خود ارضایی) (خواب استمناء) (استمنا یعنی جه) (جلق در خواب) (تعبیر خواب استمنا) (خواب خودارضایی) (خودارضايي در خواب) (تعبیر خواب استمنائ) (اکرکسی درخواب ببیندکه ارضاشده است ایا نیاز به غسل دارد) (تعبيرخواب استمنا) (تعبیر خودارضایی) (استمنایعنی چی) (استمنا ینی چه) (خودارضایی درخواب) (تعبیر استمنا) (تعبیر خواب خود ارضایی کردن) (تعبیر خواب خودارضائی) (تعبیرخودارضایی درخواب) (استمنا یعنی چه ) (استمنا ینی چی) (استمنا يعني جه) (تعبیر خود ارضایی) (استمناع یعنی چه؟) (تعبیرخواب جق زدن) (تعبیرخواب استمناء) (تعبیرخواب جلق) (تعبیر استمناء در خواب) (تعبیر خواب خود ارضاعی) (تعبیرخواب خودارضایی کردن) (تعبیر خواب خود ارضایی زن) (خود ارضايي در خواب) (تعبير خودارضايي در خواب) (استمناء در خواب) ("استمنا یعنی چه") (تعبير خواب+استمنا) (�����ی� �ی��) (خواب شیطانی) ( استمناء يعني چي) (استمناء چیست؟) (استمنا غسل)