پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


نزول کردن چی هست؟ اگر کسی نیاز به پول داشته باشه و بخواهد طرف پول دهنده را راضی کنه به مبلغی سود حداقل بانکی یا حداکثر بانکی و یا اگر کسی نیاز مبرم به پول زیاد دارد و شخص قرض دهنده پولش در بانک به صورت طویل المدت باشه و به خاطر مشکل اون فرد پولش را از بانک در بیاورد و به اون با همان سود بانکی بدهد ایا این نزول محسوب می شود؟ خلاصه امر چه جوری پول قرض باید کرد و بازپرداخت نمود که هم طرف قرض دهنده راضی و متضرر نشود و هم سودی به رضایت طرفین دریافت نماید؟

1 پاسخ 1

نزول همان ربا و حرام است اگر مبلغی پول از کسی قرض کنید و در آن شرط شود که علاوه بر بازگشت پول مبلغی اضافه به قرض دهنده بدهید ربا محسوب می شود. هر جا که از قبیل شرط و قرارى باشد ـ ولو با رضایت ـ صحیح نیست؛ ولى اگر شما پولى مثلاً صد تومان را به عنوان قرض الحسنه بگیرید و بعد بدون قرار قبلى آن شخص، مقدارى روى آن بگذارید و با رضایت به قرض دهنده بدهید اشکال ندارد. بلکه مستحب است که انسان چیزى را که قرض کرده در هنگام برگشت چیزى اضافه بدهد. البته اگر بخواهید این امر به صورت شرط و قرار باشد باید در قالب معامله این کار را انجام دهید روش های ذیل پیشنهاد می شود:

T}همه مراجع:{T اگر پول را از شخصى بگیرید و هر ماه به طور مشخص سود بدهید ؛ ربا و حرام است و براى دورى از ربا، چند راه وجود دارد: 1. گیرنده پول را وکیل کنید تا با پول شما، کالایى بخرد و آن را به هر کس که بخواهد (هر چند به خودش)، به صورت نسیه بفروشد. در هر ماه مبلغ مشخصى (على‏الحساب) به شما بدهد و در پایان باقى‏مانده را - که شامل اصل پول نیز مى‏شود - به شما برگرداند.V}توضیح المسائل مراجع، احکام وکالت، م 2108.{V 2. او را وکیل کنید تا با پول شما کار حلال و مشروع نماید. هر چه سود به دست آید، به شما تعلق مى‏گیرد و به او حق وکالت بدهید. 3. با او عقد مضاربه انجام دهید؛ به این ترتیب که سرمایه از شما و کار از او. سودى که حاصل مى‏شود، بین هر دو - به نسبتى که در عقد قرار مى‏گذارید - تقسیم مى‏گردد. در مضاربه لازم است نسبت سهم، و درصد سود تعیین گردد. به عنوان مثال قرار مى‏گذارند هر چه سود حاصل شد، مقدارى از آن (نصف، یک سوم و...) به مالک تعلق گیرد و مقدارى از آن به عامل.V}العروه الوثقى، ج 2، کتاب المضاربه و توضیح المسائل مراجع، احکام وکالت.{V T}تبصره.{T در قرارداد وکالت، مضاربه و مانند آن، مى‏توانید هر شرط مشروعى در ضمن آن قرار بدهید.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(پول نزول) (نزول چیست) (نزول پول) (پول نزول میخوام) (پول نزول چیست) (پول سودی) (احکام نزول) (نزول کردن) (نزول یعنی چه) (حکم پول نزول) (نزول پول چیست؟) (حکم نزول گیرنده) (حکم نزول) (درصد پول نزول) () (نزول چیست؟) (نزول خواری چیست) (نزول کردن پول) (سود پول نزول) (نزول كردن پول) (پول ربا) (پول نزول حرام است) (احکام نزول پول) (سود نزول) (احکام نزول گرفتن) (شرایط پول نزول) (شرایط نزول) (نزول چيست) (حکم نزول دادن) (حکم گرفتن پول نزول) (حکم نزول دهنده) (پول نزول ) (پول نزول دادن) (نیاز به پول) (نزول كردن) (گرفتن پول سودی) (حکم نزول گرفتن) (پول نزولی) (پول نزول گرفتن) (نزول دادن) (احکام پول نزول) (پول نوزول) (ربا و نزول چیست)