پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آیا فکر کردن درباره امور جنسی یا دیدن صحنه های مستهجن همان عوارض بد خودارضایی را دارد؟

1 پاسخ 1


هر چند که روشن نیست که مشکلی را که به آن اشاره کرده اید مشکل خودتان است یا آنرا از قول دیگری می پرسید, با این حال فرض ما براین است که این پاسخ را به کسی که چنین مشکلی را دارد می دهیم حال چه خودتان باشد وچه دیگری.
همانطور که می دانید شهوت جنسی غریزه ای بسیار قوی است که اگر با بی بندو باری پیروی شود، تمام قوای انسانی را مقهور خویش می سازد. یعنی نیروی جسمانی و مغز و اعصاب را به سرعت رو به تضعیف می برد. و ذهن را مسموم، اندیشه را مغشوش و قدرت تصمیم گیری و اراده راتباه می کند. این غریزه که بطور طبیعی بسیار قدرتمند است اگر در معرض محرک های محیطی مثل دیدن صحنه های هوس انگیز قرار گیرد قدرت آن چند برابر می شود، به طوری که کنترل آن ناممکن و خطر آن برای انسان بسیار شدید می گردد و به نوعی اعتیاد و اجبار تبدیل می شود. برای کنترل و مهار این غریزه هم باید محرک های بیرونی را تقلیل دهید و هم از راه صحیح ، یعنی ازدواج، در صدد ارضای آن باشید. بنابراین در خصوص مورد سوال ، اولین قدم برای نجات از این ورطه آن است که به هر وسیله ای که ممکن است جلوی خود را بگیرید و به سراغ این صحنه ها نروید. زیرا این تصاویر برای مردان خصوصا افراد مجرد چنان جذابیتی دارد که دست کشیدن از آن تقریبا غیر ممکن است. تاثیر ایت تصاویر بر روی پسران به مراتب بیشتر است چراکه بطور غریضی تاثیرپذیری مردان از صحنه های غیر اخلاقی بیشتراز زنان است. فراموش نکنیم که چشم کلید ورود به دل است . به قول بابا طاهر عریان:
ز دست دیده ودل هر دوفریاد که هر چه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش زفولاد زنم بر دیده تا دل گردد آزاد
از دیدگاه فقهی نیز,تماشای فیلم های مستهجن و مبتذل که موجب تهییج شهوت و فساد اخلاق انسان می گردد جایز نیست و باید از نگاه کردن به آن اجتناب کرد و در این حکم فرقی بین افراد مجرد و متأهل نیست و نگاه آن برای اشخاص یاد شده نیز جایز نیست.هر چند که,خواندن کتاب و مقاله های آموزشی جنسی اگر بدون قصد لذت و تحریک شهوانی باشد اشکال ندارد ولی, فتاوای مراجع تقلید در مورد تصاویر اعضاء جنسی به شرح ذیل است:
T}دیدگاه مراجع{T
T}همه مراجع (به جز آیت اللّه تبریزی و آیت اللّه سیستانی):{T
نگاه به این گونه عکس ها و فیلم‏ها که به طور معمول با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست.V}(آیت اللّه خامنه‏ای، اجوبه الاستفتاءات، س 1200؛ آیت اللّه صافی، جامع‏الاحکام، ج‏2، س‏1329؛ آیت اللّه نوری، استفتاءات، ج‏2، س‏554؛ دفتر آیات عظام بهجت، وحید، امام خمینی، فاضل و مکارم){V
T}آیت اللّه سیستانی:{T
اگر به قصد لذت و شهوت باشد، حرام است و بدون آن نیز بنابر احتیاط واجب جایز نیست.V}(آیت اللّه سیستانی، sistani.org، (تصویر)، س‏19){V
T}آیت اللّه تبریزی:{T
نگاه به این نوع عکس ها و فیلم‏ها که باعث تحریک شهوت بر حرام و یا ترویج فساد در جامعه می‏شود، جایز نیست.V}(آیت اللّه تبریزی،
در پایان برای این که در این کار عزم و اراده خود را قوی کنید راه کارهای زیر پیشنهاد می شود.1بهتر است کمی در باره آثار زیانبار دنیوی و خصوصا اخروی پیروی از شهوات مطالعه و فکر کنید و سعی کنید عذاب هایی را که خداوند به گناهکاران وعده کرده است در نظر آورید تا بدینوسیله باورهای مذهبی شما تقویت شود و دست برداشتن از عادت های گذشته برای شما آسان می گردد. 2. از تمام چیزهایی که به نوعی غریزه جنسی او را تحریک می کند مانند خوردن بیش از حد غذاهای پروتئینی مثل گوشت ، خرما، عسل، تخم مرغ، فلفل، پیاز و غیره پرهیز کند، همچنین از گوش دادن به موسیقی ها و اشعار عاشقانه یا صحبت کرن و فکر کردن در امور جنسی و بطور کلی هر چیز که در او احساسات شهوی را تقویت می کند بپرهیزد. 3. به تنهایی و بی تحرکی ، روی نیاورد و در عوض به ورزش و تفریحات سالم بپردازد و از این طریق انرژی های خود را تخلیه کند. 4. از شرکت در مجالس مختلط و ایجاد رابطه با جنس مخالف ، هر چند ظاهری سالم داشته باشد، جدا بپرهیزد زیرا طبق روایات اسلامی نگاه و صحبت با نامحرم تیری مسموم و شیطانی است که آدمی را به انحراف می کشاند. 5. در جلسات دعا و مناجات و مراسم مذهبی شرکت فعال داشته باشد و نیز برای خود یک برنامه منظم مذهبی مثل زیارت عاشورا ترتیب دهد تا ضمن تقویت احساسات مذهبی خود، از نیروی ایمان و امداد غیبی پروردگار در مهار نفس اماره برخوردار شود. 6. از مراوده و ارتباط با افراد لاابالی و بی بند و بار بپرهیزد و در عوض با افراد مؤمن و ارزشی رابطه دوستی برقرار کنید. 7. اسباب و وسایل ازدواج خود را فراهم کند و اگر هم از نظر اقتصادی توان تشکیل خانواده به صورت مستقل را ندارد، سعی کند با مشورت و توافق خانواده همسری مناسب برای خود انتخاب کند و با اجرای عقد شرعی به صورت نامزدی رابطه ای سالم و عاشقانه با او داشته باشد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(صحنه هاي كردن) (خودارضایی) () (دیدن صحنه ها مستهجن) (صحنه هایی از کردن ) (فکر جنسی) (دیدن فیلم های محرک غسل) (جنسی) (مستهجن)