پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آیا دجال آخرالزمان آمده و کیست؟

1 پاسخ 1

یکى از نشانه‏هایى که درباره آن، مطالب زیادى مطرح شده و جزو علایم غیرحتمى است، ظهور دجال است. آنچه در توصیف دجال معروف است، این است که وى مردى است کافر (برعکس سفیانى که ادعاى مسلمانى مى‏کند و ذکر یارب یارب مى‏گوید و...) یک چشم بیش ندارد، آن هم در پیشانى‏اش واقع شده و مانند ستاره‏اى مى‏درخشد.
حال منظور از این دجال کیست؟ آیا در جامعه کنونى ما مصداق دارد؟
دجال از ریشه دجل به معناى دروغ گوى حیله کار است. اصل داستان دجال در کتاب‏هاى مسیحیان است. در انجیل این واژه بارها به کار رفته است و از کسانى که منکر حضرت مسیح باشند، به عنوان دجال یاد شده است. در ترجمه انگلیسى کتاب‏هاى مقدس مسیحى واژه «آنتى کِراسْت»V} Antichrist. {V (دجال، ضدمسیح) به کار رفته است.
در روایات زیادى از اهل سنت، خروج دجال از نشانه‏هاى برپایى قیامت دانسته شده است. در کتاب‏هاى روایى شیعه، تنها چند روایت در مورد خروج دجال به عنوان یکى از علایم ظهور حضرت مهدى(عج) آمده است که از نظر سند، معتبر و قابل قبولى نیستندV} ر.ک: بحارالانوار، ج 52، ص 193.{V.
در حدیثى آمده است: «هنگامى که غنایم قسطنطنیه را تقسیم مى‏کنند، خبر خروج دجال به حضرت و یارانش مى‏رسد»V} معجم احادیث امام مهدى، ج 2، ص 50.{V.
با توجه به معناى لغوى «دجال»، مقصود از آن، چه بسا نام شخص معینى نباشد؛ بلکه هر کس که با ادعاى پوچ و بى‏اساس و با تمسک به انواع و اسباب حیله‏گرى و نیرنگ در صدد فریب مردم باشد، دجال است. بر این اساس دجال‏ها متعدد خواهند بود. بنابراین احتمال، قضیه دجال بیانگر این مطلب است که در آستانه انقلاب مهدى(عج)، افراد حیله گرى براى نگه داشتن فرهنگ و نظام جاهلى همه تلاش خود را به کار مى‏گیرند تا با تزویر و حیله‏گرى مردم را نسبت به اصالت و تحقق آن انقلاب و استوارى رهبرى دچار تردید سازند!!
چه بسا «دجال» کنایه از کفر جهانى و سیطره فرهنگ مادى بر ضد جهان باشد. استکبار با ظاهرى فریبنده و با قدرت مادى، صنعتى و فنى عظیمى که در اختیار دارد، سعى مى‏کند مردم را فریب دهد و مرعوب قدرت و ظاهر فریبنده خود کند. براین اساس است که پیامبران، امت‏هاى خود را از فتنه دجال بیم داده‏اند: H}«ما بعث الله نبیا الا و قد انذر قومه الدجال»{H؛V} بحارالانوار، ج 52، ص 205؛ ر.ک: دادگستر جهان، ص 223، چشم به راه مهدى، ص 289.{V؛ «هیچ پیامبرى مبعوث نشد، مگر آنکه قومش را از فتنه دجال بر حذر داشت».
امام صادق«ع» مى‏فرماید: «قائم بعد از غیبت ظهور مى‏کند و دجال را مى‏کشد و زمین را از هر ظلم و ستمى پاک مى‏سازد»V} معجم احادیث الامام مهدى(عج)، ج 2، ص 134.{V.
البته در منابع اهل سنت آمده که دجال به دست عیسى«ع» کشته مى‏شود که منافاتى با این دیدگاه شیعه ندارد؛ زیرا عیسى«ع» تابع حضرت مهدى(عج) بوده و به دستور او دجال را مى‏کشد.. اصل داستان دجال در کتاب‏هاى مسیحیان است. در انجیل این واژه بارها به کار رفته است و از کسانى که منکر حضرت مسیح باشند، به عنوان دجال یاد شده است. در ترجمه انگلیسى کتاب‏هاى مقدس مسیحى واژه «آنتى کِراسْت»V} Antichrist. {V (دجال، ضدمسیح) به کار رفته است. در روایات زیادى از اهل سنت، خروج دجال از نشانه‏هاى برپایى قیامت دانسته شده است. در کتاب‏هاى روایى شیعه، تنها چند روایت در مورد خروج دجال به عنوان یکى از علایم ظهور حضرت مهدى(عج) آمده است که از نظر سند، معتبر و قابل قبولى نیستندV} ر.ک: بحارالانوار، ج 52، ص 193.{V. در حدیثى آمده است: «هنگامى که غنایم قسطنطنیه را تقسیم مى‏کنند، خبر خروج دجال به حضرت و یارانش مى‏رسد»V} معجم احادیث امام مهدى، ج 2، ص 50.{V.
به نظر می رسد، ظهور شخصى به نام دجال و دشمنى‏هاى شدید او با امام مهدى و فتنه‏هاى فراوان او، قرین صحت است و براساس روایات گروه‏هاى فراوانى (چون یهودیان، زنا زادگان، شراب خواران، آوازه خوانان، افراد سفیه و...) از او حمایت خواهند و فرجام کار او نیز کشته شدن به دست امام مهدى(عج) است. امام صادق«ع» مى‏فرماید: «قائم بعد از غیبت ظهور مى‏کند و دجال را مى‏کشد و زمین را از هر ظلم و ستمى پاک مى‏سازد»V} معجم احادیث الامام مهدى(عج)، ج 2، ص 134.{V. البته در منابع اهل سنت آمده که دجال به دست عیسى«ع» کشته مى‏شود که منافاتى با این دیدگاه شیعه ندارد؛ زیرا عیسى«ع» تابع حضرت مهدى(عج) بوده و به دستور او دجال را مى‏کشد.
در این جا بعضى نظریات در مورد دجال که در کتاب دادگستر جهان، ابراهیم امینى آمده است براى شما نقل مى‏کنیم: جلالى: خروج دجال را یکى از علائم الظهور مى‏شمارند و او را چنین توصیف مى‏نمایند: مردى است کافر، یک چشم بیش ندارد آن هم در پیشانیش واقع شده و مانند ستاره‏اى مى‏درخشد، در پیشانى وى نوشته: کافر است به طورى که هر باسواد و بى‏سواد آن را مى‏خواند. کوهى از طعام و نهرى از آب همیشه با او است. بر الاغ سفیدى سوار مى‏شود که هر گامش یک میل راه است. آسمان به دستور وى باران مى‏دهد و زمین گیاه مى‏رویاند، اختیار گنج‏هاى زمین با او است. مرده را زنده مى‏کند، با صدایى که تمام جهانیان مى‏شنوند ندا مى‏کند: من خداى بزرگ شما هستم که شما را آفریده روزى مى‏رسانم، به سوى من بشتابید. مى‏گویند: در زمان پیغمبر اکرم(ص) موجود بوده و نامش عبداللَّه یا صائدبن صید است. پیغمبر اکرم(ص) و اصحابش به قصد دیدار به خانه‏اش رفتند او مدعى خدایى بود. عمر خواست به قتلش برساند ولى پیغمبر(ص) مانع شد. تاکنون زنده است و در آخرالزمان، از شهر اصفهان قریه یهودیه خروج خواهد کرد، {V(بحارالانوار، ج 52، ص 193 تا 197 و صحیح مسلم، ج 18، ص 46 تا 87 و سنن ابى داود، ج 2، ص 212)V}.
از قول تمیم الدارى که ابتداء نصرانى بوده و در سنه نهم هجرى اسلام آورده، حکایت کرده‏اند که گفته است: من دجال را در یکى از جزائر مغرب دیدم که در غل و زنجیر بود، {V(صحیح مسلم، ج 18، ص 79 و سنن ابى داود، ج 3، ص 214)V}.
(در موضوع تعدد وجود مسیح رجوع شود به تفسیر المیزان، ج 3 و کتاب «تاریخ و تقویم در ایران»)V}. مى‏فرمود: تمامى پیامبرانى که بعد از نوح مبعوث شدند قوم خویش را از فتنه دجال مى‏ترسانیدند، {V(بحارالانوار، ج 52، ص 197)V}. {H«عن ابى هریره قال؛ قال رسول اللَّه(ص): لاتقوم الساعه حتى یخرج ثلاثون دجالون کلهم یزعم انه رسول‏اللَّه‏H}{M؛ پیغمبر(ص) فرمود: قیامت بر پا نشود تا این که سى نفر دجال که خود را پیغمبر مى‏پندارند ظاهر شوندM}، {V(سنن ابى داود، ج 2)V}.
على(ع) فرمود: از دو دجالى که از اولاد فاطمه به وجود مى‏آیند برحذر باشید. دجالى هم از دجله بصره خروج مى‏کند که از من نیست و او مقدمه دجالهاست، {V(ترجمه الملاحم والفتن، ص 113)V}. پیغمبر(ص) فرمود: قیامت برپا نمى‏شود تا این که سى نفر دروغگو و دجال ظاهر شوند و برخدا و رسولش دروغ بندند، {V(سنن ابى داود، ج 2)V}. پیغمبر(ص) فرمود: پیش از خروج دجال، متجاوز از هفتاد نفر دجال ظاهر خواهند شد، {V(مجمع الزوائد، ج 7، ص 333)V}.
در جمع بندی دیدگاهها در این باره می توان گفت که : در روایات از دجالهای متعددی سخن به میان امده است . و هر شخص یا جریانی که موجب گمراهی مردم گردد، دجال شمرده می شود . اما در میان این دجالان شخص فریبنده و حیله گری هست که سر آمد همه دجالان و فتنه گران است و این دجال از نشانه های ظهور است . بر اساس بعضی از روایات این دجال زنده است و عمری طولانی دارد . چنان که در منابع اهل سنت اشاره شده که دجال در زمان رسول خدا وجود داشته و پیامبر مردم را از او بر حذر می داشت .

برای مطالعه بیشتر ر.ک: مهدویت ( پس از ظهور ) ، رحیم کارگر ، نشر معارف

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(دجال آخرالزمان کیست) () (دجال اخر الزمان کیست) (دجال کیست /آخرالزمان) (دجال)