پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

آیا ازدواج واجب تر است یا درس؟ لطفا من را راهنمایی کنید من 22 ساله هستم دانشجوی کارشناسی هستم ترم 3 ولی به خودم قول دادم تا دانشجوی ارشد نشوم، ازدواج نکنم ولی نمی دانم چرا چشمان پاکم دارد راه ناپاکی را طی می کند، در خیابان به نامحرم نگاه می کنم در صورتی که نگاه نمی کردم حال نمی دانم من می توانم عاشق باشم و ازدواج کنم در صورتی که ترس از این دارم که نتوانم درس بخوانم، لطفا مرا در دو راهی که با آن روبرو شدم یاری فرمایید.

1 پاسخ 1

برادر عزیز، قبل از هر چیز لازم است به این نکته توجه کنیم که گناه نکردن و پاک ماندن بر هر امر دیگری مقدم است. اگر قرار باشد ادامه تحصیل و رسیدن به درجات بالای علمی، با ارتکاب گناه و از دست رفتن پاکی و پاکدامنی انسان میسر شود، باید گفت که این تحصیل و کسب عمل، ارزشی نخواهد داشت. به تعبیر دیگر، باید دید هدف ما از ادامه تحصیل و کسب مراتب عالی تحصیلی چیست؟ آیا هدف ما صِرف کسب درآمد بیشتر یا دستیابی به پست و مقام بالاتر است یا ارائه خدمت بهتر به بندگان خدا و برخورداری از اجر معنوی و اخروی؟ پیداست که انسان عاقل و منطقی، هدف خود را در زندگی و ادامه تحصیل، دومی قرار می‌دهد نه اولی. در این صورت، اگر ادامه تحصیل، به دلیل عدم توانایی انسان در کنترل غریزه جنسی خود، باعث آسیب دیدن ایمان و تقوای او گردد، واضح است که باید ایمان و پاکدامنی را بر آن مقدم ساخت. بنابراین، در مقام اختیار تقوا و پرهیزگاری (از طریق ازدواج) و ادامه تحصیل، اولی مقدم است.
از این گذشته، به عقیده ما، ازدواج عامل متوقف شدن ادامه تحصیل نیست و ادامه تحصیل با تأهل منافاتی ندارد البته مسئولیت شما را بیشتر می کند. افراد بسیاری هستند که توأم با ازدواج و زندگی مشترک گامهای بسیار مؤثر در پیشرفت خود و همسرشان برداشته اند و مقاطع بالایی از تحصیلات را بعد از ازدواج طی کرده‏اند.
برادر گرامی، در صورتى که احساس نیاز به ازدواج در شما شکل گرفته و بدون آن احساس ناآرامی می کنید و خانواده محترمتان نیز آمادگى دارند و شرایط و امکانات لازم را فراهم کرده و مى‏کنند، بهتر آن است که ازدواج کنید چه بسا نام فرد مناسبى در تقریرنامه ی شما نوشته شده باشد که بتواند در امر تحصیل و پیشرفت علمی به شما کمک کند و مسیر زندگی تحصیلی رو به رونقی را در برابر شما بگشاید و موفقیت شما را دوچندان کند. به ویژه اگر از هماهنگى کافى برخوردار باشید مى‏تواند در ادامه تحصیل و موفقیت‏هاى علمى‏تان تأثیر مثبت بگذارد، هر چند ممکن است در کوتاه مدت (یکى دو ماه اول) فرصت‏هایى از شما گرفته شود ولى ازدواج نمى‏تواند مانع قطعى براى پیشرفت تحصیلى باشد، بلکه بستگى به شرایط و ویژگى‏هاى فردى و شخصیتى زوجین و امکانات موجود دارد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(درس یا ازدواج) (ازدواج یا درس) (ازدواج) (ازدواج واجب) () (آیا ازدواج واجب است) (آیا ازدواج واجب است؟) (ایا ازدواج واجب است) (ايا ازدواج واجب است)