پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


اگر آدم وسواسی در نجاست به یقین برسد و باعث مردد بودنش بشود باید اعتنا کند یا نه؟

1 پاسخ 1


درباره وسواس و راهکارهای مقابله با آن به عرضتان می رسد و در پایان به بعد فقهی و حکم شرعی از نظر فقها و مراجع تقلید اشاره می کنیم. امیدواریم با عمل به آنچه گفته می شود به تدریج این مشکل شما حل شود:
((وسواس)) یک نوع اختلالی است که انسان , بدون اختیار و از روی اجبار, عملی را مکررا انجام می دهد و یا مطلب و موضوعی را در فکر و ذهن خود تکرار می کند. اولی را ((وسواس عملی )) و دومی را ((وسواس فکری)) گویند. در واقع در ذهن فرد وسواسی , اختلالی به وجود می آید که توقف قطعی آن فکر یا آن عمل حاصل نمی شود. اغلب مبتلایان به وسواس فکری نیز, افکار بیهوده و شرم آور یا وحشتناکی در ذهن خود به وجود می آورند که این افکار در چرخه ای بی پایان , مرتب تکرار می شود. نکته دیگر این که مبتلایان به این اختلال , قادراند پریشانی و مشکل و ناراحتی خود را, به عنوان یک مسائله خصوصی , پنهان نگه دارند و گاهی چندین ساعت دور از چشم دیگران صرف افکار یا کارهای مخفیانه خود کنند. خوشبختانه شما با طرح و ارسال نامه , از مشکل و موضوعی که شما را در رنج قرار داده است , ما را با خبر کرده اید و درواقع تصمیم به حل و درمان آن دارید. بنابر این شما نیمی ازراه درمان راپیموده اید وبرای ادامه و حل کامل آن , باید ضمن توجه به ضررها, عوارض و پیامدهای سوئ وسواس راه کارهای ارائه شده را اگر انجام دهید تا بهبودی کامل برای خویش به ارمغان آورید.
الف ) ضررهای وسواس عبارت است از:
1. اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر; زیرا بازیابی زمان از دست رفته امکان ندارد;
2. عدم توانایی در تمرکز حواس و ایجاد حواس پرتی ;
3. بازماندن از کارهای اصلی (از جمله تحصیل علم و مطالعه و درس خواندن و به دنبال آن افت تحصیلی );
4. خسته شدن ذهن و بی حوصله شدن فرد برای فکر کردن درباره موضوعات مهم و اساسی زندگی و تحصیلی .
ب ) راه کارهای عملی جهت مقابله با وسواس فکری و درمان آن عبارت است از:
1. غرقه سازی ; بدین صورت که فرد مبتلا به آن , با اختیار خود آن قدر خود را در معرض همان موضوعی که از آن رنج می برد قرار دهد تا از آن فکر خسته و متنفر شود. بنابراین هر روز, زمانی را به فکر کردن درباره موضوع وسواس فکری خود اختصاص دهید و آن چنان و آن قدر درباره آن فکر کنید که از آن متنفر شوید. در نتیجه هرگاه بدون اختیار هم ذهنتان به آن معطوف شد و خواستید از روی اجبار تکرار کنید, اراده و اختیارتان در دور کردن آن فکر و اجتناب از آن , چیره وحاکم شود.
2. هرگاه ذهنتان بدون اختیار مشغول همان اوهام و افکار بیهوده وسواسی شد, مشت خود را محکم روی زمینی بکوبید با گفتن ذکر ((لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم )) از جای خود بلند شده , تغییر حالت دهید تا بدین وسیله از آن فکر تکراری و وسواس رهایی یابید.
3. کش نازکی را دور مچ دست خود بندید. هرگاه افکار وسواس به سراغ شما آمد, با کشیدن کش و رها کردن آن روی دستتان و ایجاد درد مختصری روی مچ خود, از آن فکر رهایی خواهید یافت.
4. با خودتان عهد ببندید و برنامه ریزی کنید که زمان فکر کردن درباره موضوع وسواس , ساعت خاصی باشد (مثلا 5/4 تا 5 بعدازظهر) و در طول روز هرگاه اوهام و افکار وارد ذهنتان شد, به خودتان بگویید زمان فکر کردن فلان ساعت مقرر است و در زمان مقرر نیز مدتی را به فکر کردن درباره آن موضوع اختصاص دهید و ذهنتان را به آن مشغول سازید تا این که در طول روز و به طور پراکنده , ذهنتان مشغول آن نباشد. ضمنا آن زمان اختصاصی را به تدریج در طی (مثلا 30 روز) روزی یک دقیقه کم کنید تا به صفر برسد.
5. هر روز به خود تلقین کنید که ((من قادرم افکاروسواسی ام را کنار بگذارم )); زیرا تلقین یکی از راه های مبارزه با افکار منفی است ووسواس فکری نیز چیزی جز یک فکر منفی مزاحم نیست . گفتنی است که برای درمان وسواس فکری نیاز به صبر و حوصله و پشتکار در به اجرا درآوردن راه های فوق است تا این که به تدریج از آن افکار رهایی یابید و انتظار حل و درمان یک شبه آن را نداشته باشید. بنابراین با عمل به راه کارهای ارائه شده و ارزیابی نتیجه آن ,میزان پیشرفت خود در مهار وسواس در مکاتبه بعدی برای ما بفرستید تا در صورت لزوم , مطالب دیگری برایتان ارسال گردد. ضمنا بعضی از این راه کارها در عرض همدیگر قرار دارد و هر کدام را که بهتر می توانید انجام دهید یا بهتر جواب می دهد, آن را اجرا و پی گیری کنید.
در پایان به 2 نکته اشاره می کنیم.
الف: حل چنین مشکلاتی به خصوص اگر وسواس فکری تشخیص داده شود نیازمند زمان است و باید با صبر و حوصله کافی و از طریق مشاوره حضوری یا حداقل مکاتبات متعدد راهکارهای ارائه شده پی گیری و مورد عمل قرار گیرد. و انتظار معجزه و حل یک شبه نداشته باشید و از روانشناسان و کارشناسان این دفتر نیز چنین انتظاری متوقع نیست که مطمئناً شما نیز به این مطلب واقف و آگاهید.
ب : دو عامل عمده ای که به این گونه مشکلات دامن می زند عبارتند از بیکاری و تنهایی . البته تعارضات فکری و روانی مبتنی بر گذشته فرد در این میان تأثیرگذار است و ریشه یابی آن نیازمند فرصت کافی و صبر و حوصله و پشتکار است. بنابراین:
1. برای اوقات شبانه روز جدولی را تهیه کنید و کارها و فعالیت های شبانه روزی خود را در آن یادداشت نموده و سعی کنید برنامه ای تهیه نمائید که زمان خالی بودن فعالیت نداشته باشید. برنامه تدوین شده باید متناسب با توانایی های جسمی و روانی تان باشد و از هر گونه افراط و تفریط خودداری نمائید. و اوقات فراغت را نیز با نوعی فعالیت ورزش، نظافت اتاق، مطالعه روزنامه، انجام فعالیت های هنری و هر کار مورد علاقه دیگری، پر کنید.
2. از آنجا که معمولاً افکار مزاحم معمولاً در تنهایی به ذهن افراد وارد می شود، حتی المقدور از قرار گرفتن در مکان های خلوت و تنهایی به مدت زیاد اجتناب کنید حتی سعی کنید مطالعات خود را در کتابخانه و قرائت خانه ای عمومی انجام دهید در اتاق، تنها نخوابید، هنگام غذا خوردن، تنها غذا نخورید و تنها مسافرت نکنید.
هرگاه احساس تنهایی کردید، از جای خود برخیزید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. ورزش های دسته جمعی انجام دهید ارتباط خود را با افراد شاد و با نشاط و اجتماعی (و در عین حال متدین) بیشتر کنید و از گوشه گیری جداً بپرهیزید.
فقها و مراجع تقلید نیز همگی بر این نظر اتفاق نظر دارند که شخص وسواس هرگز نباید به شک و تردیدهای خود اعتنا کند و اگر مقلدین به همین نکته توجه کنند و بخواهند طبق نظر مرجع تقلید عمل کنند نه طبق نظر خودشان، بخش مهم بلکه تمام حالت وسواس عملی شان حل می شود. ما در اینجا به یکی دو استفتا از حضرت آیت الله مکارم شیرازی اشاره می کنیم و یادآور می شویم که سایر مراجع تقلید نیز مثل همین دیدگاه را در رساله های عملیه شان دارند و چه خوب است شما نیز به رساله عملیه مرجع تقلید خودتان مراجعه کنید که در آن صورت به همین مطلب پی خواهید برد.
ایشان (مسأله 47 ، استفتاآت جدید، ج 2) در پاسخ به یک استفتا در مورد طهارت و نجاست شخص وسواس فرموده اند: «به یقین اعتنا کردن شما به مواردی که برخواسته از وسواس است حرام می باشد و باید آن را ترک کنید و ما مسؤولیت آن را به گردن می گیریم».
در مسأله 48 نیز در استفتا دیگری به شخص دچار وسواس می گویند: «وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا می کنند و علم به نجاست پیدا می کنند (منظور قشر متدین است) آن مقدار که آنها یقین پیدا می کنند و آب می کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیه تکلیفی ندارید. هر چند فکر شما به شما بگوید نجس است زیرا در این گونه موارد افراد متدین عادی علم و یقین به نجاست پیدا نمی کنند».
و در مسأله 88 نیز خطاب به شخص دچار وسواس می فرمایند: «بهترین راه ترک وسواس بی اعتنایی به آن است؛ یعنی ملاحظه کنید دیگران چه مقداری مثلا برای غسل معطل می شوند شما هم چنین کنید مثلا 10 دقیقه یا حداکثر یک ربع، اگر شیطان گفت درست نشد اعتنا نکنید عمل شما صحیح است و نگران نباشید و ما مسؤولیت آن را بر عهده می گیریم».
اما کتاب هایی که می توانید مطالعه کنید:
1- وسواس و درمان آن، آیت الله مظاهری
2- وسواس و درمان آن، زمانی
3- درمان رفتاری وسواس، گیل استکتی، ترجمه بخشی پور رودسری و علی لو، نشر روان پویا
4- شناخت و درمان وسوسه و وسواس در اسلام، محمود ارگانی بهبهانی، مجمع ذخایر اسلامی


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(یقین وسواسی) (احکام وسواس مکارم شیرازی) (احکام وسواسی مکارم) (نظر مراجع در مورد وسواس) (وسواس در نجاست) (وسواس از دیدگاه مراجع تقلید) (راههای ترک وسواس) (ایت الله مظاهری درباره وسواس) (درمان وسواس به نجاست) (مکارم شیرازی وسواس) (احکام وسواس ایت الله مظاهری) (درمان وسواسی به نجاست) (نظرمراجع درمورد وسواس) (وسواس مکارم) (وسواس به نجاست سالهای گذشته) () (نظر مراجع تقليد درمورد وسواس فكري) (وسواس از دیگاه مکارم شیرازی) (وسواس و راهکارهای آن)