پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


پیامبران بنی اسرائیل کدامند؟

1 پاسخ 1
مقدمه:
الف: در هیچ یک از کتب تورات و انجیل اشاره به تعداد انبیاء الهی نشده است و این از خصوصیات اسلام است که تعداد انبیا را به پیروان خود اعلام داشته است.
ب: در بحار الانوار روایاتی نقل شده است که تعداد پیامبران را 124 هزار نفر ذکر کرده است . شماری از این روایات عبارت است از:
1 . حضرت رسول می‏فرماید: «خداوند 124 هزار پیامبر آفریده و من گرامی‏ترین آنان نزد خداوند هستم . . . و 124 هزار وصی آفریده که علی (علیه السلام) گرامی‏ترین آن‏ها نزد خداوند و بهترین ایشان است .» (بحارالانوار، مجلسی، ج‏11، ص‏30)
2 . امام زین العابدین (علیه السلام) فرمود: «هر کس دوست دارد 124 هزار پیامبر با او مصافحه کنند، امام حسین (علیه السلام) رادر نیمه شعبان زیارت کند; چرا که ارواح پیامبران از خداوند برای زیارت حضرتش اذن می‏گیرند و به آنان اجازه داده می‏شود و پنج نفر از ایشان اولوالعزم هستند» . (همان، ص‏58)
3 . ابوذر (ره) از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سؤال کرد: پیامبران چند نفرند؟ حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «124 هزار پیامبر . . . .» (همان، ص‏32)
4 . شیخ صدوق (ره) در کتاب اعتقادات می‏فرماید: «عقیده ما (شیعه امامیه) در تعداد انبیا این است که آنان 124 هزار نفرند و هر کدامشان وصی‏ای دارند .» (همان، ص‏28)
مرحوم علامه طباطبائی در تفسیر «المیزان‏» ، بعد از ذکر روایت ابوذر (ره) در تعداد انبیا، می‏فرماید: «قسمت اول این حدیث که مشتمل بر تعداد پیامبران است، از مشهورات است که شیعه و سنی در کتبشان نقل کرده‏اند . صدوق در «خصال‏» و «امالی‏» از حضرت رضا (علیه السلام) از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و از زید بن علی از اجدادش از امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ابن قولویه در «کامل الزیاره‏» و سید در «اقبال‏» از امام سجاد (علیه السلام) و در «بصایر الدرجات‏» از امام‏باقر (علیه السلام) روایت کرده‏اند . (المیزان، ج‏2، ص‏144)
بنابراین، منشا شهرت چنین تعدادی، روایات یاد شده است.
ج: اسرائیل به معنای «بنده خدا» است و نام دیگر حضرت یعقوب(ع) می‌باشد. و به دوازده فرزند حضرت یعقوب بنی اسرائیل می‌گفتند. قوم بنی اسرائیل نیز فرزندان و نوادگان حضرت یعقوب بودند. لذا پیامبران بنی اسرائیل را باید کسانی دانست که بعد از حضرت یعقوب بر بنی اسرائیل به نبوت رسیده‌اند.
در پاسخ به سوال شما باید به این روایت اشاره نمود که:
انس بن مالک از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) چنین روایت کرده است که: «من به دنبال هشتاد هزار پیامبر مبعوث شده‏ام که چهار هزار نفر آنان از بنی اسرائیل بودند» . برخی این روایت را چنان توجیه کرده‏اند که روایت در صدد حصر تعداد پیامبران نیست و تنها بزرگان انبیا را ذکر فرموده است .
همچنین در روایت دیگری پیامبر خدا (ص) در پاسخ به سوالات ابوذر پیرامون انبیا الهی، اولین و آخرین انبیا بنی اسرائیل را اینگونه معرفی می‌نماید:
... اولین پیامبر بنی اسرائیل موسی وآخرین آنها عیسی بود و۶۰۰ نفر نبی در فاصله زمانی بین این دو نفر، ابلاغ رسالت می نموده اند. ...
در منابع موجود نام تعداد بسیار اندکی از پیامبران به چشم می‏خورد . شماری از علل این مساله عبارت است از:
1 . اکثر انبیا شریعت مستقل نداشتند و به شریعت پیامبر دیگر دعوت می‏کردند; مثل حضرت لوط در زمان حضرت ابراهیم . این پیامبران خودشان به طور مستقیم از خداوند وحی دریافت می‏کردند; ولی از سوی وی مامور به شریعت پیامبر دیگری بودند .
2 . بسیاری از انبیا معروف نبودند و براساس روایات، بر یک شهر یا روستا و یا یک خانواده مبعوث شدند .
اسامی پیامبرانی که در قرآن آمده است، عبارتند از: آدم، نوح، ادریس، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، یسع، ذوالکفل، الیاس، یونس، اسحاق، یعقوب، یوسف، شعیب، موسی، هارون، داوود، سلیمان، ایوب، زکریا، یحیی، اسماعیل صادق‏الوعد، عیسی و محمد (صلی الله علیه و آله و سلم). افزون بر این، در قرآن گاه به نام‏هایی برمی‏خوریم که پیامبری‌شان محل بحث است; مانند ذی‏القرنین، عمران پدر مریم و عُزَیْر .
برخی آیات نیز اوصاف پیامبری را ذکر کرده و نامش را نیاورده‏اند; مثل آیات 243 و 246 بقره که به ترتیب در مورد حِزْقیل و اشموئیل است‏یا آیه 259 بقره که در مورد اِرْمیا یا عزیر می‏باشد . همچنین آیه 65 که در مورد خضر است; اگر چه پیامبری جناب خضر محل بحث است . (المیزان، ج 2، ص 140)
در روایات نیز نام برخی انبیا آمده است: همچون اشعیا; حیقوق یا حبقوق، دانیال، جرجیس و حنظله و خالد . (بحارالانوار، ج‏12و14).
در اینجا به نام، زندگینامه و بیوگرافی مختصر برخی از انبیاء و پیامبران بنی اسرائیل اشاره می‌کنیم:
حضرت یوسف(ع)
لقب:صدیق
معنای اسم:یعنی خواهد افزود.
پدر:یعقوب
مادر:راحیل
تاریخ ولادت:۳۵۵۶ سال بعد از هبوط آدم.
مدت عمر: ۱۲۰سال
بعثت:ان حضرت در مصر مبعوث گردید ومقام وزارت هم داشت.
محل دفن:جامع الخلیل واقع در کشور فلسطین.
نسب:یوس بن اسحاق بن ابراهیم خلیل ا...
تعداد فرزندان:آن حضرت ۲ پسر و۱ دخترداشت.
مختصری از زندگینامه:
حضرت یوسف(ع)از پیامبران بنی اسراعیل است که در بین النهرین متولد شد.علاقهی بیش از حد پدرش به وی موجب گردید، تابرادرانش نسبت به آن حضرت حسادت نشان دهند. روزی به بهانه گردش اورا ازپدر جدا ساخته ودر چاهی انداختند ووانمود ساختند که گرگ او را دریده است.ازقضا کاروانی که از آنجا میگذشت،به قصد بیرون آوردن آب،سطلی را به داخل چاه انداختند ویوسف از چاه بیرون آمد.سپس آنها وی رادر بازار برده فروشان،به(بو تیفار)عزیز مصر فروختند.زلیخا،همسر عزیز مصر شیفته وی شد،اما چون نتوانست،او راآلوده سازد نزد شوهرش بدگویی وی رانمود وآن حضرت رابه زندان افکندند.حضرت یوسف در زمینه تعبیر خواب تبحر داشت وهمین امر باعث گردید تا از زندان آزادشود وبه لطف خداوند به فرمانروایی مصر برسد.
فهرست سوره هایی که نام حضرت یوسف در آن ذکر شده:انعام،یوسف،غافر

حضرت شعیب(ع)
لقب:خطیب آلانبیاء
پدر:صیفون
مادر:میکاء
تاریخ ولادت:۳۶۱۶ سال بعداز هبوت آدم.
مدت عمر۲۴۲ سال
بعثت:برای هدایت مردممدین وایکه مبعوث شد.
محل دفن:بروایتی آن حضرت در بیت المقدس مدفون است.
بروایتی نسب آن حضرت:شعیب بن صیفون بن عنفاء بن ثابت بن مدین بن ابراهیم(ع)
تعداد فرزندان:آن حضرت ۷ دختر داشت.
مختصری از زندگینامه:
حضرت شعیب پدر زن حضرت موسی بودهودر شهر مدین زندگی مکرد. زمانی که اهل مدین به لهو ولعب و بت پرستی روی آورده و کم فروشی را پیشه خود ساخته بودند.خداوند حضرت شعیب را بر انگیخت،تا آنها را هدایت نماید.آن حضرت قوم خود را موعظه کرده واز کارهای زشت منع می نمود ومی فرمود:در خرید وفروش به دیگران خیانت نکنید،که می ترسم عذاب خداوند برشما نازل شود.اما سران قوم وی را تهدید نمودند که توو پیروانت را از شهر بیرون خواهیم کرد.عاقبت شعیب آنان رانفرین نمود وزلزله عظیمی رخ داد وتمام آبادی ها وعمارات را بر سر مردم ناسپاس درهم شکست.حضرت شعیب وپیروان مومنش آن شهر را دوباره بنا نمودند.
فهرست سوره هایی که نام حضرت شعیب(ع) درآن ذکر شده:اعراف،هود،شعراء،عنکبوت


حضرت ایوب(ع)
معنای اسم:ایوب کلمه عبری به معنای رجوع کننده به خداست.
پدر:آموص
مادر:یاحیر
تاریخ ولادت:۳۶۴۲ سال بعد از هبوط آدم.
مدت عمر:۱۴۰سال
بعثت:حضرت ایوب در سرزمین شام مبعوث شد.
محل دفن:بروایتی آن حضرت در بلاد حوران مدفون است.
نسب:ایوب بن آموص بن رزاح بن عیص بن اسحاق بن ابراهیم(ع)
تعداد فرزندان:آن حضرت ۷ پسر و۳ دختر داشت.
مختصری بر زندگینامه:
آنچه از قرآن وروایات مسلم است،این است که خدای تعالی اموال زیاد وفرزندان برومندی به حضرت ایوب عنایت کرد وسپس برای آزمایش،آنها را از وی گرفت وخودش را نیز به بیماری سختی مبتلا ساخت،تا میرچزان صبر وسپاس وی را بیازماید. پس از اتمام دوران بلا وآزمایش،به خاطر صبر اجیبی که حضرت ایوبدر این مدت از خود نشان داد،خداوند همه اموال و فرزندان او را به او باز گردانید.درتمام دوران مشقت وسختی که برای حضرت ایوب پیش آمد،همسرش نیز یار و مددکار وی بود.این شرح حال گفته رسول اکرم(ص)رابیاد می آورد،که فرمود:(بلاکش ترین مردم پیامبرانند).
فهرست سوره هایی که نام حضرت ایوب در آن ذکر شده: نساء،انعام،انبیاء،ص
حضرت موسی(ع)
لقب:کلیم ا...
معنای اسم:از آب کشیده شده
پدر:عمران
مادر:یوکابد
تاریخ ولادت:۳۷۴۸ سال بعد از هبوت آدم.
مدت عمر: ۱۲۰ سال
بعثت:آن حضرت با برادرش هارون برای بنی اسراعیل مبعوث شد.
محل دفن:بروایتی در شش فرسنگی بیت المقدس مدفون است.
نسب:موسی بن عمران بن قاهث بن لاوی بن یعقوب بن اسحاق بن ابراهیم(ع)
تعداد فرزندان:آن حضرت ۲پسر داشت.
مختصری بر زندگینامه:
حضرت موسی از پیامبران اولواالعزم است،که در شهر منفیس ودر زمان سلطنت رامسس دوممتولد گردید. تولداو در زمانی اتفاق افتاد ،که فرعون نوزادان پسر بنی اسرائیل رامعدوم می کرد
به همین خاطرمادر حضرت موسی تا سه ماه او را به طور مخفیانه نگهداری نمودو بعد او را در صندوقی گذاشته،در رود نیل رها ساخت.از قضا آسیه زن فرعون آن حضرت را از آب گرفت واز او نگهداری نمود.موسی در قصر فر عون بزرگ شد و سرانجام،روزی خداوند او را به رهبری قوم یهود برگزید.حضرت موسی وبرادرش هارون،جهت نجاتبنی اسرائیل از جرم فرعون به مصر آمدند واو را به خدا پرستی دعوت نمودند.ولی فرعون با وجود معجزاتی که از موسی دید او را انکار کرد تا عاقبت همراه با لشکریانش در رود نیل هلاک شد.
فهرست سوره هایی که نام حضرت موسی(ع)درآن ذکر شده است: بقره، آل عمران، نساء، مائده،انعام،اعراف،یونس،هود،ابراهیم،اسراء،کهف، مریم،طه، انبیاء،حج،مومنون،فرقان،شعراء،نمل،قصص،عنکبوت،سجده،احزاب،صافات،غافر،فصلت،شوری،زخرف،احقاف،الذاریات،نجم،صف،نازعات،اعلی
حضرت هارون(ع)
معنای اسم: هارون کلمه ای عبری به معنای کوه نشین است.
پدر:عمران
مادر:یوکابد
تاریخ ولادت:۳۷۴۵ سال بعد از هبوت آدم.(باتوجه به اینکه ولادت هارون قبل از موسی بوده،به دلیل تقدم درنبوت حضرت موسی،بعد از وی ذکر شده است).
مدت عمر:۱۲۳ سال
بعثت:آن حضرت با برادر خویش حضرت موسی برای هدایت بنی اسرائیل مبعوث شد.
محل دفن:کوه هور در طور سینا
نسب: هارون بن عمران بن قاهث بن لاوی بن یعقوب بن اسحاق بن ابراهیم(ع).
تعداد فرزندان:آن حضرت۴ پسر داشت.
مختصری از زندگینامه:
حضرت هارون نیز مانند حضرت موسی برقوم بنی اسرائیل مبعوث گردید.روزی که از جانب خداوند خطاب رسید:ای موسی!مردم بنی اسرائیل رااز مصر نجات ده وبه کنعان آور،موسی گفت:خدایا،برایم شریکی مقرر فرما واو هارون برادر من باشد،زیرا او از من فصیح تر است وخداوند نیز چنین کرد. هارون چون بلیغ ورسا سخن می گفت،به همین دلیل شریعت برادرشرا به بهترین نحو تبلیغ می کرد.
فهرست سوره هایی که نام حضرت هارون در آن ذکر شده: بقره،نساء،انعام،اعراف،یونس،مریم،طه، انبیاء،مومنون،فرقان،شعراء،قصص،صافات
حضرت داود(ع)
لقب:نبی ا... الحکام
معنای اسم:داود= محبوب
پدر:ایشی
تاریخ ولادت: ۴۳۳۳ سال بعد از هبوط ادم
مدت عمر:۱۰۰ سال
بعثت:خداوند او را در فلسطین مبعوث کرد و به او سلطنت و حکومت داد
محل دفن: بیت المقدس واقع در قریه داود در کشور فلسطین
نسب:داود بن عوید بن باعز بن سلمون بن نحشون بن عمی نادب بن رام بن حضرون بن فارص بن یهود بن اسحاق بن ابراهیم (ع)
تعداد فرزندان:ان حضرت ۸ پسر داشت.
مختصری از زندگینامه:
حضرت داود یکب از پیمبران بنی اسراییل است که در بیت اللحم متولد گردید در ابتدای جوانی شبانی می کرد و به خاطر شجاعت و دانایی وصدای خوبی که داشت شهرت یافت ودر نزد (شانول)پادشاه وقت تقرب پیدا کرد و دختر او را به همسری گرفت و ورث سلطنت گردبد ان حضرت (مزامیر)را تصنیف کرد و بیت المقدس را پاییتخت خود قرار داد حضرت داود حضرت سلیمان را به عنوان وصی و جانسین خویش معرفی کرد و طرح و نقشه مسجد الاقصی را به حصرت سلیمان داد تا ان را بنا کند.
فهرست سورههایی که نام حضرت داود در ان ذکر شده: بقره- نساء- مایده- انعام- اسراء- انبیاء- نمل- سباء- ص
حضرت سلیمان(ع)
لقب :حشمت ا...
معنای اسم :سلیمان= پر از سلامت
پدر: داود
مادر :برسبا
تاریخ ولادت:۴۳۹۱ سال بعد از هبوط ادم
مدت عمر:۵۳ سال
بعثت:خداوند او را در فلسطین مبعوث کرد و به او سلطنت و حکومت داد
محل دفن:بیت المقدس در قریه داود در کشور فلسطین
نسب: سلیمان بن داود بن ایشی بن عوید بن باعز بن سلمون بن نحشون بن عمی نادب بن رام بن حصرون بن فارص بن یهود بن اسحاق بن ابراهیم(ع)
تعداد فرزندان: به روایتی ان حضرت ۴۳ دختر و۲۷پسر داشت.
مختصری از زندگینامه:
حضرت سلیمان پادشاه و پیامبر بنی اسراییل بود . در زمان ان حضرت شوکت و ثروت بنی اسراییل به منتها درجه خود رسید. به لطف خداوند او زبان همه حیوانات را می دانست و باد هم در فرمان وی بود خنگامی که از زبان هدهد وصف بالقیص ملکه صبا را شنید به اصف بن برخیا دستور داد. تاتخت بالقیص را حاضر کند.او در یک چشم به هم زدن این کار را انجام داد. درباره وفات ان حضرت نوشته اند:در حالی که در ایوان قصر خود بر عصا تکیه داده بود .از دنیا رفت و به دلیل حشمت بیش از حدش هیچکس متوجه این امر نشد. لذا به امر خداوند موریانه ها عصای او را خوردندو سلیمان به زمین افتاد و مردم دانستند که وی فوت نموده است.
فهرست سوره هایی که نام سلیمان در ان ذکر شده: بقره- نساء- انعام انبیاء- نمل- سباء- ص
حضرت الیاس (ع)
معنای اسم:لفظ الیاس یا الیا در زبان عبری به معنای((بزرگوار من خداست))می باشد
پدر:یاسین
مادر:امٌ حکیم
ظهور:۴۵۰۶ سال بعد از هبوط ادم
دعوت بحق:۲۲ سال مردم را دعوت بحق نمود
بعثت:خداوند او را برای مردم بعلبک مبعوث کرد
محل دفن: آن حضرت به اسمان عروج کرد
بروایتی نسب ان حضرت:الیاس بن یاسین بن فنحاص بن عزاربن هارون بن عمران
تعداد فرزندان : ان حضرت ۱ فرزند داشت.
مختصری از زندگینامه:
چنانچه بعضی نوشته اند:حضرت الیاس یکی از انبیاء بنی اسراییل و اهل بعلبک لبنان بود ودر زمان اخار (احهب)می زیست .ان حضرت . مردم بنی اسراییل را به راه راست و ترک بت پرستی دعوت می کرد. ولی قوم او دعوتش را اجابت نمی کردند . عاقبت الیسع را در نبوت جانشین خود قرار داد. و به اسمان عروج کرد. البته در پارهای از روایات و تواریخ امده است که الیاس همچون خضر پیامبر از اب حیات نوشیده و همیشه زنده است و موکل بر دریاهاست همانطوریکه خضر پیامبر موکل برخشکی است
فهرست سورههایی که در ان نام الیاس ذکر شده: انعام- صافات.
حضرت الیسع(یسع)
معنای اسم:یسع یا یشع در زبان عبری به معنی نجات دهنده است
پدر: اخطوب
ظهور:۴۵۲۹ سال بعد از هبوط ادم
مدت عمر: ۷۵ سال
بعثت: خداونداو را بعد از الیاس به نبوت مبعوث نمود
محل دفن:مدفن در دمشق کشور سوریه
نسب:یسع بن اخطوب وصی و پسر عموی الیاس است، و بقولی از فرزندان حضرت یوسف می باشد.
مختصری از زند گینامه:
عموم مورخین و اهل تفسیر حضرت الیسعرا شاگرد الیاس می دانند الیسع در کودکی دچار بیماری سختی گردید و حضرت الیاس او را شفا بخشید و ملازم خود گردانید الیسع پس از الیاس نبوت یافت و بنی اسراییل را به شریعت حضرت موسی دعوت می کرد از ان حضرت معجزات زیادی از قبیل زنده کردن مردگان،شفا دادن بیمارانوکرامات دیگری،ذکر شده است.
فهرست سورههایی که در ان نام الیسع ذکر شده: انعام- ص
حضرت یونس (ع)
لقب: ذوالنون
معنای اسم: یونس در لفظ یونانی به معنای کبوتر است
پدر: متی
مادر: تنجیس
ظهور : ۴۷۲۸ سال بعد از هبوط ادم
دعوت بحق: ۴۰سال مردم را دعوت بحق کرد
بعثت:خداوند او را پس از یسع برای هدایت مردم نینوا بر انگیخت
محل دفن:شهر کوفه در کشور عراق
نسب: یونس بن متی از طرف پدر به هود واز طرف مادر به بنی اسراییل می رسد.
مختصری از زندگینامه:
حضرت یونس در نینوا مردم را به خداپرستی دعوت می نمود. ولی انها از دستورات او سر پیچی کرده و به گفتار او عمل نمی کردند. حضرت یونس از لجاجت ان مردم ناراحت شد وبا حالت قهر انها را ترک کرد وسوار کشتی شد ماهی بزرگی سر راه کشتی امدو مانع عبور ان گردید قرعه زده شد سه یا هفت بار قرعه به نام یونس افتاد عاقبت او را به دریا انداختند و ماهی بزرگی وی را بلعید ولی از سوی خداوند ندا امد: ای ماهی! ما یونس را روزی تو نکردهایم انگاه ان حضرت به مدت ۳ روز یا بیشتر در شکم ماهی بود تا به امر خداوند ماهی یونس پیامبر را به ساحل افکند.
فهرست سورههایی که در ان نام یونس ذکر شده: نساء- انعام- یونس- صافات
حضرت ذو الکفل(ع)
لقب واسم: اکثر مورخین لقب ان حضرت را ذو الکفل ونام او را حزقیل نوشته اند.
پدر: ادریم
ظهور: ۴۸۳۰ سال بعداز هبوط آدم
مدت عمر : ۷۵ سال
محل دفن:مدفن ان حضرت بین شهر کوفه و حله قرار دارد.
نسب:حضرت ذوالکفل را برخی الیاس بعضی یسع و دسته ای زکریا دانسته اند در هر حال پیغمبری بود،پس از سلیمان که کفالت امور هفتاد پیغمبر را بعهده داشت.
مختصری از زند گینامه:
به سند معتبر از امامزاده عبد العظیم نقل شده است: که خدمت امام محمد تقی (ع) نامه ای نوشت و سوال نمود،ذوالکفل چه نام داشت؟ آیا پیامبر بوده یا نه؟ ان حضرت در جواب نوشتند:که حق تعالی۱۲۴هزار پیامبر بر خلق مبعوث گردانید. که ۳۱۳ نفر از ایشان مرسل بودند و ذوالکفل از جمله ایشان بود وی بعداز سلیمان ابن داود مبعوث گردید او در میان مردم حکم می نمود و هرگز غضب نکرد مگر برای خدا. نام وی (عویویا)بود و همانست که در قران حق تعالی فرموده است: یاد کن اسماعیل و یسع و ذوالکفل راکه هر یک از ایشان از جمله نیکان بودند.
فهرست سورههایی که در ان نام ذوالکفل ذکر شده: انبیاء،ص
حضرت زکریا(ع)
معنای اسم:زکریا= در زبان عبری به معنای کسی که خدا او را یاد می کند
پدر:برخیاء
ظهور:۵۵۰۰ سال بعد از هبوط ادم
مدت عمر :۱۱۵ سال
بعثت:در فلسطین مبعوث شد
محل دفن: آن حضرت در بیت المقدس مدفون است
بروایتی نسب ان پیامبر:زکریا بن برخیاء بن شوبن نحراییل بن سهلون بن ارسوابن شویل بن یعود بن موسی بن عمران بود
تعداد فرزندان:ان حضرت فرزندی بنام یحیی داشت.
مختصری از زند گینامه:
حضرت زکریا بیشتر اوقات خود را به عبادت حق تعالی و موعظه و اندرز بندگان خدا می گذرانید، تا اینکه به دستور پادشاه جبار ان زمان ،فرزندش یحیی را به قتل رساندند و حضرت زکریا نیز مورد تعقیب حکومت قرار گرفت. زکریا از شهر خارج شد و در یکی از باغهای اطراف بیت المقدس در میان درختی پنهان کردید. مامورین شاه به راهنمایی شیطان کنار درخت امده و ان را با اره به دو نیم کرده و بدین ترتیب حضرت زکریای پیامبر نیز به دو نیم شد (ا... اعلم).
فهرست سورههایی که در ان نام زکریا ذکر شده:ال عمران- انعام- مریم- انبیاء.
حضرت یحیی(ع)
لقب:آن حضرت به تعمید دهنده معروف است.
معنای اسم:یحیی=زندگی بخش
پدر: زکریا
مادر:عیشاع
تاریخ ولادت:۵۵۸۵ سال بعد از هبوط آدم.
مدت عمر:۳۰سال
بعثت: در فلسطین مبعوث شد.
محل دفن: قبر ان حضرت در مسجد جامع اموی دمشق است.
به روایتی نسب آن حضرت : یحیی بن زکریا بنبرخیاء بن شوبن نحراییل بن سهلون بن ارسو ابن شویل بن یعود بن موسی بن عمران بود.
مختصری از زند گینامه:
سالها از عمر حضرت زکریا گذشته بود که خداوند به او فرزندی بنام یحیی عنایت کرد این فرزند به درجه نبوت رسید و همه مسایل و مباحث تورات را مورد دقت قرارداد ودر بین مردم شهرت پیدا کرد روزی به حضرت یحیی خبر رسید :هرود عاشق دختر برادر خود بنام هرودیا شده است و قصد ازدواج با او را دارد ان حضرت با این ازدواج غیر قانونی مخالفت کرد خبر مخالفت یحیی به هرود رسید هرودیا سر یحیی را به عنوان مهریه طلب نمودشاه با این درخواست موافقت کرد و دستور داد سر یحیی را ببرند سپس سر او را در ظرفی زرین به هرودیا تقدیم کرد
فهرست سورههایی که در ان نام یحیی ذکر شده: ال عمران- انعام- مریم-انبیاء
حضرت عیسی(ع)
ادوار نبوت: دوره پنجم نبوت
القاب: مسیح،روح ا...
معنای اسم: عیسی در زبان عبری به معنی نجات دهنده است.
مادر:مریم(ع)
تاریخ ولادت:۵۵۸۵ سال بعد از هبوط آدم.
مدت عمر: ۳۳ سال
بعثت: در فلسطین مبعوث شد.
محل دفن: آن حضرت به اسمان عروج نمود.
نسب مادر ان حضرت: مریم دختر عمران بن ماتان بودو ماتان به۲۷ پدر نیز به یهود بن یعقوب بن اسحاق بن ابراهیم خلیل ا... می رسد.
مختصری از زند گینامه:
حضرت عیسی (ع) از پیامبران اولوالعزم می باشد که نام و سرگذشتش در قران ذکر شده است خداوند متعال با قدرت لا یزال خود وی را بدون پدر در رحم مادرش مریم، که در زهد و چاکدامنی شهرت بسیار داشت، قرار داد. پس از تولد در گهواره لب به سخن گشود و فرمود: من بنده خدا هستم و خداوند به من کتاب داده و مرا به پیامبری برگزیده است حضرت عیسی با پشتکار دین الهی را تبلیغ می نمود او به هر شهر و دیاری که می رسید بیماران،کران و کوران را شفا می داد. ولی جمعی از یهودیان متعصب، با وی سخت دشمنی کردند و تصمیم گرفتند. با کمک پادشاه وقت او را به صلیب بکشند اما ان حضرت به امر خداوند به اسمانها عروج نمود و شخص دیگری را که به قدرت خداوند شبیه ان حضرت گردید به جای ایشان به صلیب کشیدند.
فهرست سورههایی که در ان نام عیسی یا مسیح یا ابن مریم ذکر شده:
بقره- ال عمران- نساء- مایده- انعام- توبه- مریم- مومنون- احزاب- شوری- زخرف- حدید- صف


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(از پیامبران بنی اسرائیل) (پیامبران بنی اسرائیل) (از پیامبران بنی اسراییل) (اسامی پیامبران بنی اسرائیل) (پیامبران بنی اسراییل) (از پیامبران بنی اسرائیل در جدول) (پیامبر بنی اسرائیل) (پیامبران بنی اسرائیل به ترتیب) (ازپیامبران بنی اسراییل) (پیامبر بنی اسراییل) (نام پیامبران بنی اسرائیل) (پيامبران بني اسرائيل) (از پيامبران بني اسرائيل) (نام پیامبران بنی اسراییل) (پیامبران قوم بنی اسرائیل) (ازپیامبران بنی اسرائیل) (ترتیب پیامبران بنی اسرائیل) (پیامبربنی اسراییل) (پیامبر قوم یهود) (اسامی پیامبران بنی اسراییل) (پیامبران یهود) (از پیامبران بنی اسرایل) (پیامبران بنی اسراعیل) (از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل) (از پیامبران بنی اسراییل ) (از پيامبران بني اسراييل) (بنی اسرائیل چه کسانی هستند؟) (از پیامبران بنی اسراعیل) (از پیامبران بنی اسرائیل ) (پیامبران بنی اسرائیل ذو ) (اسامي پيامبران بني اسرائيل) (پیامبر قوم بنی اسراییل) (پیامبران یهودی) (پیامبران بنی اسرایل) (پیامبران قوم بنی اسراییل) (پیامبران قوم یهود) (نام پيامبران بني اسرائيل) (پیامبر بنی اسراعیل) (پيامبران بني اسراييل) (ازپیامبران بنی اسراعیل) (نام پیامبران بنی اسرایل) (از پیامبران قوم بنی اسرائیل) (پیامبر بنی اسرائیل در جدول) (از پیامبران بنی اسراییل در جدول) () (لیست پیامبران بنی اسرائیل) (پیامبر بنی اسرائیل ) (آخرین پیامبر بنی اسرائیل) (اولین پیامبر یهود) (پیامبر قوم بنی اسرائیل) (ازپیامبران بنی اسرایل) (اولین پیامبر قوم بنی اسرائیل) (پیامبران بنی اسراییل ) (ازپيامبران بني اسراييل) (از پیامبران اسراییل) (تعداد پیامبران بنی اسرائیل) (از انبیای بنی اسراییل) (نام پيامبر بني اسرائيل) (پیامبر بنی اسراییل در جدول) (قوم بنی اسرائیل چه کسانی بودند) (پیامبر بنی اسرایل) (از پیامبران قوم بنی اسراییل) (اخرین پیامبربنی اسراییل) (پیامبران بنی اسرائیل ) (نام پیامبر بنی اسرائیل) (اسم پیامبران بنی اسرائیل) (پیامبر بنی اسرائیل که بود) (پیامبر بنی اسرائیل کیست) (پیامبران اسراییل) (اولین پیامبر بنی اسرائیل) (از بيامبران بني اسراييل) (نام های پیامبران بنی اسرائیل) (نام پیامبران قوم بنی اسرائیل) (از پيامبران بنى اسراييل) (نام پیامبر بنی اسراییل) (اسرائیل نام کدام پیامبر یهود بود) (پیامبری ازبنی اسرائیل) (ترتیب پیامبران یهودی) (از پیامبران بنی اسرائیل در حل جدول) (نخستین پادشاه بنی اسراییل) (اسم های پیامبران بنی اسرائیل) (نام پیامبران بنی اسراییل به ترتیب) (اولین پادشاه بنی اسرائیل) (نام پیامبران یهود) (پيامبر بني اسرائيل) (پيامبر بني اسراييل) (یکی از پیامبران بنی اسراییل) (ازپیامبران) (انبیا بنی اسرائیل) (نام پیامبربنی اسراییل) (ترتیب پیامبران) ("پيامبران بني اسرائيل") (انبیای بنی اسراییل) (از پيامبران بني اسرائيل در جدول) (پیامبربنی اسرائیل) (سخناني از پيامبران بني اسرائيل) (��ی�� ���ی ��ی�) (تعداد پیامبران بنی اسراییل) (نام پیامبران بنی اسراعیل) (پیامبر قوم بنی اسرائیل چه کسی بود)