پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من یه دختر 22ساله هستم، گاهی اوقات احساس می کنم، احتیاج دارم یکی منو دوست داشته باشه و من اونو! با اینکه خدای مهربونم یه خانواده خوب بهم هدیه داده که خیلی دوسشون دارم و اونا منو، باز این حس رو گاهی مخصوصا موقع هایی که مشکلاتم زیاد میشه مثلا تو امتحانا دارم! گاهی می گم کاش می شد امام زمان(عج) یه شماره موبایل داشتن تا هر وقت دلمون می گیره بهشون یه پیام می دادیم دلمون وا می شد وقتی جواب اس ام اس مون می اومد. حیف! شما می گید من چطوری این خلا رو پر کنم؟

1 پاسخ 1

در پاسخ به سوال شما، خواهر محترم، تو جه شما را به نکات زیر جلب می‌کنیم:
الف) روان شناسان بر این باورند که یکى از نیازهاى اساسى انسان از بدو تولد تا پایان عمر نیاز به محبت ورزیدن به دیگران و مورد محبت دیگران واقع شدن است. البته این نیاز روانى انسان در طى مراحل رشد شکل‏هاى مختلف مى‏یابد و باید هر دوره‏اى به گونه‏اى متناسب تأمین و ارضا گردد؛ در نوزادى، از طریق والدین و به خصوص مادر، در کودکى، علاوه بر خانواده، به وسیله گروه همبازى؛ در نوجوانى، از طریق گروه همسالان؛ در دوران جوانى، با ازدواج و پیدا کردن شریک زندگى و در میان سالى، به شکل خاص دیگر.
البته باید توجه داشت که در عین حال که نیاز به محبت و محبت ورزیدن مشترک بین همه انسان‌هاست اما تفاوت‌های فردی نیز امری مسلم و قطعی است یعنی بین افراد از نظر ویژگی‌های شخصیتی تفاوت وجود دارد و همه افراد مثل هم نیستند، لذا برخی از افراد در جلب محبت دیگران انتظار بیشتری دارند و بعضی کمتر این نیازها را بروز می‌دهند همان طور که در سایر جنبه‌ها مثل سطح هوش و قوه تعقل یا از نظر بعد فیزیکی و جسمانی بین افراد تفاوت وجود دارد. بنابراین نیاز به محبت از ناحیه دیگران یک نیاز عاطفی است و تا پایان عمر در انسان وجود دارد اما ابراز این نیاز با سایر نیازها تابع تفاوت‌های فردی است که خود این تفاوت‌های فردی تابع تربیت خانوادگی، مسائل فرهنگی و اعتقادی و... ده‌ها عامل دیگر است.
ب) هدف از دوستی، در درجه اول باید رسیدن به حق باشد؛ یعنى باید دوستى برگزینید که یاد خدا را دردلتان زنده نگه دارد، ملاقات خدا را به یادتان آورد، سخنش علم و معرفت‌تان را فزونى بخشد و کردارش شما را به کارهاى نیک ترغیب کند. اگر چنین دوستى دارید، معاشرت با او حد و اندازه ندارد، همان گونه که عشق و ارتباط با خداوند حد و مرز نمى‏شناسد. اگر از این دوستى‏ها برخوردار نیستید، صرفاً به میزان ضرورت با افراد ارتباط داشته باشید و هرگز در صدد توسعه ارتباط نباشید. البته توجه دارید که این نوع دوستى امرى الاهى است نه دنیوى و معمولى. روابط دوستانه‏اى که مانع ارتباط با خدا و انجام تکالیف الاهى مى‏شود، در هر سطحى باشد، مردود است؛ و باید در حد امکان و ضرورت محدودش کنید. در محیط خوابگاه و دانشگاه نیز مى‏توان با رعایت ملاک‏هاى یاد شده و دقت در انتخاب دوست صمیمى به این نیاز پاسخ داد. البته در انتخاب دوست صمیمى باید معیارهاى اخلاقى و دینى و حدود عرفى و شرعى مورد توجه قرار گیرد.
ج) خداوند همیشه در کنار ما است. امام زمان همواره حاضر و ناظر بر اعمال ماست. خدا بهترین، مهربان‏ترین و قدیمى‏ترین دوست ما است. افسوس که ما این دوستى و محبت را کم‏تر احساس مى‏کنیم. نیکى یک انسان ما را متوجه خوبى‏هاى او مى‏سازد، امّا این همه نعمت الاهى را درک نمى‏کنیم یا آن را محصول تلاش خود مى‏دانیم نه عطاى دوست قدیمى و مهربان یعنى خداوند. پس باید جایگاه خداوند را در زندگى خود مجددا تعریف کنیم و بر اساس همان تعریف، با وى ارتباط برقرار سازیم. اگر این گونه بیندیشیم، وظیفه‌مان در برابر تمام انسان‏ها معین مى‏گردد؛ دیگر نمى‏هراسیم و نگران نمى‏شویم؛ چون قرار است بنده او باشیم، به بندگى خود بیندیشیم و راه و رسم بندگى را بیاموزیم و عمل کنیم نه آن چه رضایت دیگران را فراهم مى‏آورد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(نیاز به دوست دختر) () (شماره دختر 22 ساله) (شماره دختر 22ساله) (شماره دخترهاي 22سال) (شماری دختر 22 ساله 1391)