پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


یک بار یک مشاور دینی به من گفت طلب صبر از خدا در برابر شهوات، دعایی اشتباه است البته باید گفت حتی اگر انسان نگاه نکند و با نامحرم حرف نزند و ... باز هم این گفته درست است ایشان می گفتند اگر اصول رعایت شود دیگر مشکلی پیش نمی آید که بخواهی دعا کنی.

1 پاسخ 1

ظاهرا مراد مشاورمحترم این بوده است که برای کنترل شهوات و تعدیل بخشیدن به آن تنها دعا کردن کافی نیست بلکه باید راهکار های منطقی و معقول و مجرب را دنبال کرد و با آگاهی از فلسفه وجود شهوت و غریزه جنسی در انسان و نقش آن در نظام هستی و حفظ نسل و بقای انسان و آشنایی با آثار مخرب و ویرانگر بی بند و باری و افسار گسیختگی در اعمال این غریزه و آثار مهم و عمیق فردی و اجتماعی و روانی و آخروی در کنترل و تعدیل آن از طغیان و سر کشی این نیروی قوی و ضروری جلو گیری کرد . در کنار این برنامه ها و راهکارها دعا کردن و استمداد از خداوند در مهار و کنترل این نیرو و محفوظ بودن از عوارض و آسیب های خروج از مرز عفت و وقار و حیا نقشی مهم و غیر قابل انکار دارد . حضرت یوسف –ع- با این که پیامبر بزرگ الهی و معصوم از گناه و آلودگی بود از طغیان نفس و فریب او به خدا پناه می برد و می گوید : وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَهٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحِیمٌ (یوسف -53)
من هرگز نفس خویش را تبرئه نمى‏کنم که نفس (سرکش)، بسیار به بدیها امر مى‏کند مگر آنچه را پروردگارم رحم کند، پروردگارم غفور و رحیم است.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(مشاور دینی) (دعا برای طلب صبر) (مشاوردینی) (دعای طلب صبر)