پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


محل غیبت کبری امام زمان(عج) در کجا بود و آیا مکان امروزه در کدام کشور وجود دارد؟ توضیح بیشتر راجع به این مکان می خواستم؟

1 پاسخ 1

احتمالاً منظور شما از محل‌ «غیبت کبری» ، آغاز غیبت کبرای امام زمان (عج) است . آن حضرت دارای دو غیبت است:
1 - غیبت صغری که 70 سال طول کشید و از شهر سامرا آغاز گردید.
2 ـ غیبت کبری که تاکنون نیز ادامه دارد و محل آن مشخص نیست. زمان آن چند روز بعد از وفات چهارمین نایب خاص امام عصر(علی بن محمد سمری) بود (سال 329 ق).
شیخ صدوق (ره) به نقل از محمد حسن بن احمد می نویسد:
«ما در سال درگذشت ابوالحسن علی بن محمد سمری، در مدینه السلام بغداد بودیم. چند روز قبل از درگذشت او، حضورش رسیدیم. او توقیع حضرت مهدی (عج) را به ما نشان داد و از روی آن نوشتیم و از نزدش خارج شدیم . چون روز ششم (روز موعود) فرا رسید، به نزد سمری رسیدیم و او را در حالت احتضار مشاهده کردیم . دیدیم که وی در حال جان دادن است؛ به وی گفتند: وصی و جانشین تو کیست؟ گفت: خدا را مشیتی است که خود انجام خواهد داد(یعنی دوره غیبت صغری به پایان رسیده و کسی نایب نیست). این مطلب را گفت و آن گاه جان به جان آفرین تسلیم کرد ...». (کمال الدین ، ص 516)
بر این اساس احتمالاً علی بن محمد سمری در بغداد خدمت اما مشرف شده و شش روز پس از آن روز دنیا رفت؛ امام با این حال مشخص نیست که آغاز غیبت کبرای امام زمان (ع) از کجا بوده است؟

اما اگر سوال شما ناظر به محل زندگی حضرت در غیبت کبری است ، باید بدانیم که نمی توان محل خاصی را در زمان غیبت کبری برای ایشان در نظر گرفت و منطقه و شهری را به عنوان محل سکونت او معرفی کرد.
آن حضرت برای انجام وظایف و تکالیف خود از مکانی به مکان دیگر می رود و بر اساس حکایات معتبره در شهرها و اماکن مختلفی دیده شده است؛ از جمله : مدینه ، مکه ، نجف ، کوفه ، کربلا ، کاظمین ، سامرا ، مشهد ، قم و ... متاسفانه برخی در کتابها و مقالات خود ، بر اساس حدس ها و گمان ها و یا داستان های غیر معتبر ، گفته اند که حضرت مهدی در جزیره خضرا زندگی می کند و عجیب تر از آن این است که برخی آن را به مثلث برمودا در نزدیکی آمریکا تطبیق داده اند!! همه این سخنان حدس های شخصی و متکی بر شواهد ضعیفی است که قابل اعتنا نمی باشد. پس نمی توان محل خاصی را برای زندگی امام عصر (عج) در دوران غیبت کبری مشخص کرد.
برای مطالعه بیشتر ، ر.ک : مهدویت (پیش از ظهور) ، رحیم کارگر ، نشر معارف

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(محل غیبت کبری امام زمان) (غیبت صغری چند سال طول کشید) (محل غیبت امام زمان) (مکان غیبت کبری امام زمان) (محل غيبت كبري امام زمان) (غیبت کبری چند سال طول کشید) (غیبت صغری چند سال بود) (محل غیبت کبری) (محل غیبت صغری امام زمان) (مکان غیبت امام زمان) (غیبت صغرا چند سال طول کشید) (غیبت کبری چقدر طول کشید) (غیبت کبری چند سال است) (غيبت صغري چند سال طول كشيد) (مکان غیبت کبری) (غیبت صغری امام زمان چند سال طول کشید) () (غیبت کبری چند سال طول کشیده) (محل غيبت كبري) (غیبت صغری) (محل غیبت کبری امام زمان در کجابود) (محل غیبت کبری ) ("غیبت کبری امام زمان") (محل غیبت امام زمان کجا بوده )