پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چرا وهابیان از مسافرت به جهت زیارت قبور اولیا نهى مى‏کنند؟

1 پاسخ 1

عمده دلیل وهابیان بر حرمت زیارت قبور - حتى قبر پیامبر(صلى‏الله‏علیه) - روایت ابوهریره از رسول خدا(صلى‏الله‏علیه) است که فرمود: «شد رحال» یعنى بار سفر بستن، جایز نیست، مگر به سوى سه مسجد: «مسجدالنبى، مسجدالحرام و مسجدالاقصى»{H؛ V}صحیح بخارى، ج 2، ص 136، کتاب الصلاه ؛ صحیح مسلم، ج 4، ص 126، کتاب الحج.{V.
در جواب از استدلال به این حدیث مى‏گوییم:
اولاً، از نظر سند به اعتقاد ما ابوهریره موثق نمى‏باشد و یکى از جاعلان حدیث است. در نتیجه روایات نقل شده توسط او به هیچ وجه قابل اعتماد نمى‏باشد.
ثانیاً، از نظر دلالت نیز مخدوش مى‏باشد؛ زیرا در این حدیث دو احتمال است:
اول، تحریم بار سفر بستن به سوى تمامى مساجد مگر مساجد سه‏گانه!
دوم، تحریم بار سفر بستن به همه جا مگر مساجد سه‏گانه!!
بنابر معناى اول دلیلى بر حرمت «شد رحال» براى زیارت قبر پیامبر(صلى‏الله‏علیه) نیست؛ زیرا قبر پیامبر مسجد نیست.
در صورت دوم نیز چنین حکمى ممکن نیست؛ زیرا لازمه آن حرمت هر نوع سفرى است؛ اگرچه به قصد زیارت هم نباشد، که هیچ کس قائل به آن نیست.
غزالى نیز به این نکته التفات پیدا کرده، مى‏گوید: H}«مسافرت عبادى مستحب است؛ از جمله مسافرت به جهت زیارت قبور انبیا، صحابه، تابعین و سایر علما و اولیا. پس به طور کلى هر کس که در حال حیات به او تبرک جسته مى‏شود، در حال ممات نیز مى‏توان به زیارتش تبرک جست. لذا شد رحال براى تحقق این غرض جایز مى‏گردد. این موضوع با حدیث پیامبر(صلى‏الله‏علیه): H}«لا تشد الرحال إلّا إلى ثلاثه مساجد»{H منافات و تعارض ندارد؛ زیرا حدیث مربوط به مساجد است و مساجد از آنجا که همه در فضیلت یکسانند، ترجیحى در سفر براى آن‏ها نیست، مگر این سه مسجد که به جهت خصوصیتى که دارند، سفر به خاطر آن‏ها اشکالى ندارد و این مسئله غیر از سفر براى زیارت قبور اولیاى الهى است»{H. V}احیاء العلوم، غزالى، ج 2، ص 247، کتاب آداب السفر.{V

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده