پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


می گویند اگر شب 3 بار سوره توحید بخوانید ثواب مانند ختم قرآن است؟

1 پاسخ 1

در روایات آمده که سوره توحید به منزله ثلث قرآن است،هرکس سه بار بخواند مانند آن است که همه قرآن را خوانده است.بحارالانوار،ج92ص344
تمام سوره‏هاى قرآن کلام خداوند و اعجاز الهى است و همگى نور و هدایت است. ولى در عین حال مضمون همه آنها یکسان نمى‏باشد. بعضى بیشتر به بیان قصه‏هاى پیامبران(ع) به هدف درس‏آموزى از چگونگى رفتار آن‏ها در زمینه‏هاى مختلف پرداخته و بعضى بیشتر احکام را بیان کرده و پاره‏اى در مورد امورى اخلاقى و پند و موعظه و معارف و اصول اعتقادى مى‏باشد و در عین حال که همه آن‏ها روحبخش و دل‏نواز است. در بعضى روایات براى هر سوره آثار خاص خواندن آن بیان شده [مى توانید به تفسیر نمونه مراجعه نمایید [و در روایات به بعضى سوره‏ها مثل یس که قلب قرآن نامیده شده و یا سوره حمد که فاتحه‏الکتاب نامیده شده و آثار عجیبى در روایات براى آن ذکر کرده‏اند و یا سوره توحید (قل هو الله احد) که آن را معادل دو ثلث (دو سوم) قرآن را دانسته‏اند، عنایت ویژه‏اى شده است که این به دلیل محتوا و مضامین خاص و عمیق این سوره هاست، پس باید متناسب با حال خواننده و محتواى سوره‏ها، سوره‏ى مناسب براى خواندن انتخاب کرد. هر چند همگى سراسر نور و معنویت مى‏باشند.
در این زمینه ر.ک : 1. اسرار قرآن، نوشته غزالى، (ترجمه: خدیو جم) 2. جاذبه قرآن، نوشته على کریمى جهرمى‏ 3. خواص الایات، نوشته محمدتقى نجفى‏ 4. نمونه‏هایى از تأثیر و نفوذ قرآن، نوشته على کریمى جهرمى.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (سه با ر + توحید+ ختم قرآن)