پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


بسته 5+1 چیست؟ و حاوی چه اطلاعات و پیشنهادات است و چرا اسم آن 5+1 است؟

1 پاسخ 1کشورهای 5+1 شامل کشورهای انگلستان،فرانسه،روسیه،چین ،آمریکابه عنوان کشورهای دارای حق وتو در سازمان ملل ( فاتحان جنگ جهانی دوم ) به همراه آلمان هستند.
البته آقای سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در مذاکرات اخیر مدل دیگری را برای مذاکرات مطرح نمودندو اظهار داشتند :ما بر این باوریم که بسیاری از مسائل و مشکلات و بحرانها در مدل 6+1 بهتر حل می شود تا 7-1 ،مقصود از مدل 6+1 این است که ایران به مذاکرات فعلی بپیوندد ودر مدل 7-1 پس از ملحق شدن ایران به مذاکرات آمریکا مسیر خود را از بقیه جامعه بین المللی جدا می کند ( روزنامه کیهان 30/4/87،ص 14)


بسته پیشنهادی کشورهای 5+1حاوی پیشنهادات و مشوق ها وراهکارهایی است که از سوی این کشورها برای حل مساله هسته ای به کشور ما ارائه شده است و در مقابل نیز کشور ما بسته پیشنهادی خود را به این کشورها ارائه نموده است و مذاکرات در این زمینه آغاز شده است و در حال پیگیری است.

به پیوست گاه شمار پرونده هسته ایی ایران ,ونیز بسته پیشنهادی 5+1ونیز بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران تقدیم می گردد .

1- گاه‌شمار پرونده هسته‌ای ایران تا امروز
سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ، در ژنو، با نمایندگان شش کشور بزرگ جهان در مورد بحران هسته ای ایران مذاکره کرد.

این مذاکرات در حالی صورت می گیرد که حدود شش سال از آغاز بحران هسته ای ایران می گذرد.

آمریکا ایران را متهم می کند که قصد ساختن بمب اتمی را دارد ولی تهران همواره این اتهامات را رد کرده و هدف برنامه خود را صلح آمیز می خواند.

خلاصه ای از تاریخ وقایع مهم در بحران هسته ای ایران در شش سال گذشته:

ماه اوت ۲۰۰۲ – سازمان تروریستی مجاهدین خلق اولین بار وجود مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز و تاسیسات آب سنگین در اراک را برملا کرد.

ماه ژوئن ۲۰۰۳ – گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که دولت ایران به تعهدات خود بر مبنای پیمان منع گسترش تکنولوژی هسته ای پایبند نبوده است.

ماه نوامبر ۲۰۰۴ – ایران به مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا تعهد می دهد که تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی و بازیافت سوخت هسته ای را متوقف کند.

۲ سپتامبر ۲۰۰۵ - گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران غنی سازی اورانیوم را در مرکز هسته ای اصفهان از سر گرفته است.

۴ فوریه ۲۰۰۶ – اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت رای می دهند. روز بعد از آن ایران بازرسی های سر زده این نهاد از مراکز هسته ای آن کشور را لغو می کند.

۱۱ آوریل ۲۰۰۶ – محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، اعلام کرد ایران اولین محموله اورانیوم غنی شده را تولید کرده است. قدرت های غربی این اقدام ایران را سرکشی از تصمیمات سازمان ملل متحد توصیف کرده و آن را محکوم کردند.

۵ ژوئن ۲۰۰۶ – خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با ارائه مجموعه ای از مشوق های اقتصادی از سوی اعضای شورای امنیت و آلمان از ایران می خواهد که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

۲۳ دسامبر ۲۰۰۶ – شورای امنیت سازمان ملل متحد به تحریم ایران رای داد و از آن کشور خواست غنی سازی اورانیوم را ظرف ۶۰ روز متوقف کند. ایران این قطعنامه را غیرقانونی خواند.

۲۴ مارس ۲۰۰۷ – شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه دیگری تحریم های اقتصادی و نظامی بیشتری را علیه ایران تصویب کرد.

۱۸ آوریل ۲۰۰۷ – گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران کار با ۱۳۰۰ سانتریفیوژ را آغاز کرده و به سرعت زمینه را برای تولید اورانیوم غنی شده با عیار صنعتی در نطنز فراهم می کند.

۲۱ اوت ۲۰۰۷ – ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند که بر سر یک جدول زمانی برای پاسخگویی ایران به تمامی موارد ابهام در پرونده هسته ای این کشور به توافق رسیده اند.

۲۴ اکتبر ۲۰۰۷ – دولت آمریکا تحریم های بیشتری را در مورد ایران به اجرا گذارد و سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که قصد گسترش دادن سلاح های تخریب جمعی را دارد.

۲ نوامبر ۲۰۰۷ – اعضای شورای امنیت به علاوه آلمان توافق کردند که با تنظیم قطعنامه دیگری دور سوم از اعمال فشار به ایران را آغاز کنند.

۳ دسامبر ۲۰۰۷ – در تازه ترین گزارش دستگاه های امنیتی آمریکا اعلام شد که دولت ایران فعالیت های خود برای تولید بمب اتمی را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده و هنوز هم این برنامه متوقف است.

۵ دسامبر ۲۰۰۷ – محمود احمدی نژاد اعلام کرد که ایران بر آمریکا پیروز شده و محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت به این ترتیب ایران تا حدی تبرئه شده است.

۱۱ و ۱۲ ژانویه ۲۰۰۸ – محمد البرادعی در سفر به تهران تلاش کرد دولت ایران را قانع کند با همکاری بیشتر با بازرسی های آزانس بین المللی انرژی اتمی به حل معضلات در پرونده هسته ای ایران کمک کند.

۳ مارس ۲۰۰۸ - شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب نهایی سومین قطعنامه، ایران را برای قطع غنی سازی اورانیوم تحت فشار بیشتری قرار داد.

۱۴ مارس ۲۰۰۸ – وزیر امور خارجه روسیه گفت: اعضای شورای امنیت به علاوه آلمان می توانند با پیشنهادات مشخص تری در مورد تضمین امنیت ایران با آن کشور وارد مذاکره شوند. دولت آمریکا اعلام کرد در بسته پیشنهادی به ایران تضمین های امنیتی در نظر گرفته نشده است.

۲۶ مه ۲۰۰۸ – آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود اعلام کرد ادعاها در مورد احتمال فعالیت ایران در زمینه تولید کلاهک های هسته ای موردی نگران کننده است و ایران در مورد این فعالیت های حساس موشکی باید اطلاعات بیشتری در اختیار این نهاد قرار دهد.

۱ ژوئن ۲۰۰۸ – پس از انتشار گزارش آژانس دولت ایران اعلام کرد که ممکن است همکاری های خود با این نهاد را کاهش دهد.

۱۴ ژوئن ۲۰۰۸- خاویر سولانا در سفر به تهران بسته پیشنهادی پنج کشور عضو شورای امنیت بعلاوه آلمان را به مقامات ایرانی تحویل داد ولی ایران باز هم توقف غنی سازی را رد کرد.

۱۸ ژوئیه ۲۰۰۸ – سعید جلیلی مسول مذاکرات هسته ای ایران اظهار امیدواری کرد که مذاکرات روز ۱۹ ژوئیه با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت و آلمان مثبت و سازنده باشد. برای نخستین بار یک دیپلمات بلند پایه آمریکایی در این مذاکرات حضور داشت.

2- بسته پیشنهادی 5+1

متن کامل بسته پیشنهادی غرب به ایران و نامه به متکی

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان کنفرانس خبری روز شنبه خود در تهران، متن کامل بسته پیشنهادی گروه 1+5 به ایران را همراه با متن نامه‌ خطاب به منوچهر متکی در اختیار خبرنگاران رسانه‌های همگانی قرار داد.

متن کامل نامه جهان غرب به متکی و بسته مشوق‌های جدید گروه 1+5 به ایران که روز شنبه توسط خاویر سولانا نماینده عالی اتحادیه اروپا به ایران تقدیم گشت و همچنان خواستار تعلیق غنی‌سازی در ایران شده به شرح زیر است:

متن کامل نامه 1+5 به منوچهر متکی

وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ایران یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان است. مردمان آن به دلایل موجهی نسبت به تاریخ، فرهنگ و میراث خود احساس غرور می‌کنند. ایران در چهار راهی جغرافیایی قرار داشته و از منابع گسترده طبیعی و امکانات بالقوه اقتصادی برخوردار است که مردم آن باید به طور کامل از آن‌ها بهره‌مند شوند.

اما در سال‌های اخیر، روابط ایران با جامعه جهانی به دلیل عدم اعتماد به برنامه هسته‌ای ایران در سایه تنش و بدبینی فزاینده قرار گرفته است. ما از کوشش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پرداختن به این مساله پشتیبانی نموده‌ایم، اما آژانس در گزارش‌های پی در پی خود به این نتیجه رسیده است که نمی‌تواند تضمین‌های معتبری درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران ارایه نماید.

دو سال پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع نمود، که تا به حال با صدور چهار قطع‌نامه ایران را به انجام تعهداتش فراخوانده است.

ما، وزرای خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا که در این ماموریت به نماینده عالی سیاست خارجه‌ و امنیت اتحادیه اروپا پیوسته‌ایم، متقاعد شده‌ایم که امکان تغییر وضعیت فعلی امور ممکن است.

در ژوئن 2006 (خرداد 1385)، ما پیشنهادهای بلندپروازانه‌ای را با هدف مذاکراتی همه‌جانبه ارایه نمودیم. ما به ایران پیشنهاد همکاری در برنامه‌ای مدرن برای انرژی هسته‌ای با تضمین تامین سوخت دادیم.

همچنین، آمادگی داشتیم مسایل سیاسی و اقتصادی و نیز امنیت در منطقه را به گفت و گو بگذاریم. این پیشنهادها به دقت بررسی و به منظور پرداختن به منافع ضروری و مهم ایران و جامعه بین‌المللی طراحی شده بودند.

امروز ما، با توجه به مفاد قطع‌نامه 1803، بار دیگر پیشنهادهای خود را به پیوست‌نامه حاضر و به منظور پرداختن سازنده به این نگرانی‌ها و منافع مهم ارایه می‌دهیم.

البته، ایران آزاد است تا پیشنهادهای خود را ارایه کند. مذاکرات رسمی را می‌توان به محض توقف فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری از سوی ایران از سر گرفت.

علاقمندیم تصریح نماییم که ما حق ایران را، تحت پیمان‌های بین‌المللی که این کشور امضا نموده و پذیرفته است، به رسمیت می‌شناسیم.

ما کاملا اهمیت تضمین تامین سوخت برای استفاده غیرنظامی را درک می‌کنیم و از تاسیسات بوشهر حمایت کرده‌ایم.

اما، هر حقی مسوولیتی را هم به همراه دارد، به ویژه در زمینه ایجاد بازگرداندن اعتماد جامعه بین‌الملل نسبت به برنامه هسته‌ای ایران.

ما آماده‌ایم تا با ایران برای یافتن راهی برای پرداختن به نیازهای ایران و نگرانی‌های جامعه بین‌المللی همکاری نماییم و تکرار می‌کنیم هرگاه اعتماد جامعه بین‌الملل نسبت به ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای شما دوباره ایجاد گردد، با ایران همانند دولت‌های فاقد سلاح هسته‌ای که عضو پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای هستند رفتار خواهد شد.

از شما می‌خواهیم نامه حاضر و پیشنهادهای ما را با دقت بررسی نمایید. امیدواریم به زودی بتوانیم پاسخی از شما درباره آن دریافت کنیم. پیشنهادهای ما فرصت‌های قابل توجهی برای منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی ایران و منطقه فراهم می‌آورند.

این، گزینشی مقتدرانه برای ایران است. ما امیدواریم پاسخ شما مثبت باشد؛ چنین پاسخی سبب افزایش ثبات و پیشبرد بهروزی برای ملت‌های همه ماست.

متن کامل بسته پیشنهادی 1+5
به منظور دستیابی به راه حلی جامع، دراز مدت و مناسب برای مساله هسته‌ای ایران که با قطعنامه‌های مربوط سازمان ملل متحد سازگار باشد، در تکمیل پیشنهاد ارائه شده به ایران در ژوئن ‪ ۲۰۰۶)تیرماه ‪ (۱۳۸۵که هنوز به قوت خود باقی است، موارد زیر به عنوان سرفصل‌های مذاکره مابین کشورهای چین، فرانسه، آلمان، ایران، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا، پیشنهاد می‌شود، تا زمانی که ایران به شکل تصدیق پذیر تمام فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری خود را زیر او پی ‪ ۱۹)آ) و او پی ‪ ۱۵قطعنامه ‪ ۱۸۰۳شورای امنیت سازمان ملل به حالت تعلیق در آورد.

در راستای این مذاکرات همچنین از ایران انتظار داریم که درخواست‌های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اجابت کند. در مقابل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی می‌کنند:

- حق ایران را برای توسعه پژوهش، تولید و کاربرد انرژی صلح آمیز هسته‌ای مطابق با تعهدات پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به رسمیت بشناسند.

- به محض ایجاد اطمینان از ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، با آن همان رفتاری را داشته باشند که با برنامه هر کشور فاقد سلاح‌های هسته‌ای در چارچوب ‪.NPT

انرژی هسته‌ای
- تاکید دوباره برحق ایران نسبت به انرژی هسته‌ای برای مقاصد صرفا صلح آمیز مطابق با تعهدات این کشور در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته - تامین کمک‌های مالی و تکنولوژیک لازم جهت استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته‌ای و حمایت نسبت به از سرگیری پرو ژه‌های همکاری فنی در ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

- حمایت از ساخت نیروگاه‌های آب سبک منطبق با آخرین فن آوری روز - حمایت از تحقیق و توسعه در انرژی هسته‌ای به موازات بازیابی تدریجی اعتماد بین‌المللی

- تامین تضمین‌های الزام آور حقوقی عرضه سوخت هسته‌ای

- همکاری در جهت مدیریت سوخت مصرف شده و پسماند رادیو اکتیو

سیاسی
- بهبود روابط شش کشور و اتحادیه اروپا با ایران و ایجاد اعتماد متقابل - تشویق تماس و گفت وگوی مستقیم با ایران

- پشتیبانی از ایران در جهت ایفای نقشی مهم و سازنده در امور بین‌الملل - ارتقای سطح گفت وگو و همکاری درحوزه‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و موضوعات مربوط به امنیت و ثبات منطقه‌ای

- کار با ایران و دیگر کشورهای منطقه در جهت ارتقای ترتیبات اعتمادسازی و امنیت منطقه‌ای

- ایجاد مکانیزم‌های مناسب مشاوره و همکاری

- حمایت از برگزاری یک کنفرانس درباره مسایل امنیت منطقه‌ای

- تاکید دوباره بر اینکه حل مساله هسته‌ای ایران به تلاش‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تحقق هدف خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی شامل سامانه‌های آنها کمک خواهد کرد

- تاکید دوباره بر تعهد در چارچوب منشور سازمان ملل که در روابط بین المللی خود از تهدید یا استفاده از زور نسبت به تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشور یا هر رفتاری دیگری که مطابق با منشور سازمان ملل نباشد اجتناب ورزند.

- همکاری در مورد افغانستان شامل همکاری جدی تر در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حمایت از برنامه‌های بازگشت آواره‌های افغان به افغانستان، همکاری در بازسازی افغانستان و همکاری در تامین امنیت مرزهای ایران و افغانستان .

اقتصادی
- گام‌هایی در جهت عادی‌سازی روابط اقتصادی و بازرگانی از قبیل تسهیل دسترسی ایران به اقتصاد، بازارها و سرمایه بین‌المللی از طریق حمایت عملی در جهت الحاق کامل ایران به ساختارهای بین‌المللی شامل سازمان تجارت جهانی و ایجاد چارچوبی برای سرمایه‌گذاری مستقیم و نیز تجارت بیشتر با ایران.

مشارکت در حوزه انرژی
- گام‌هایی در جهت عادی‌سازی همکاری با ایران در حوزه انرژی: ایجاد یک مشارکت درازمدت و وسیع الطیف استراتژیک انرژی بین ایران و اتحادیه اروپا و دیگر طرف‌های علاقه مند، با کاربردها و تدابیر عینی و عملی.

کشاورزی
- حمایت از توسعه کشاورزی در ایران
- تسهیل خودکفایی کامل ایران در غذا از طریق همکاری در فن آوری مدرن.

محیط زیست، زیرساخت ها
- پروژه‌های غیرنظامی در حوزه حفاظت از محیط زیست، زیرساخت‌ها، علم و فن آوری وهای تک (‪(hi-tech

- قادرسازی ایران به نوسازی ناوگان هواپیمایی غیرنظامی خود

- کمک به ایران در جهت حصول اطمینان از اینکه هواپیماهای ایرانی مطابق با استانداردهای ایمنی بین‌المللی هستند.

مسائل اقتصادی، اجتماعی و توسعه انسانی/بشردوستانه
- در اختیار گذاشتن، در صورت نیاز، کمک به نیازهای توسعه اقتصادی و اجتماعی و بشردوستانه

- همکاری / حمایت فنی در حوزه‌های آموزشی مفید برای ایران:

- حمایت از ایرانیان برای شرکت در دوره‌های آموزشی یا کسب مدارج علمی در حوزه‌هایی مانند مهندسی عمران، کشاورزی و مطالعات زیست محیطی

- حمایت از برنامه‌های مشترک بین موسسات آموزشی عالی مانند بهداشت عمومی، معیشت روستایی، پروژه‌های مشترک علمی، مدیریت عمومی، تاریخ و فلسفه - همکاری در حوزه توانایی‌های پاسخ موثر به حوادث غیرمترقبه (مانند زلزله نگاری، پژوهش زمین لرزه، مدیریت بحران و غیره)

مکانیزم اجرا
- تشکیل گروه‌های ناظر مشترک در جهت اجرای یک موافقتنامه آتی.


3- متن کامل بسته پیشنهادی ایران
متن نامه وزیر امورخارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد و متن بسته پیشنهادی به شرح زیر است :

جناب آقای بان کی مون
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد
همانگونه که در مکاتبات قبلی به اطلاع رسید جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مسئول از اعضای سازمان ملل متحد بر اساس حقوق و تعهدات بین المللی خود همواره بر اهمیت چندجانبه گرایی تاکید نموده است. متاسفانه چند کشور خاص با اهداف و اغراض سیاسی با طرح ابهاماتی پیرامون برنامه کاملا صلح آمیز هسته‌ای ایران به استفاده ابزاری از ارگان‌های سازمان ملل اقدام نموده‌اند که ضربه‌ای بر اعتبار و حیثیت سازمان محسوب می‌شود. با وجود آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها و به طور مکرر بر عدم انحراف در برنامه هسته‌ای ایران تاکید نموده و بر اساس برنامه کاری توافق شده بین ایران و آژانس مسایل باقی مانده کاملا حل و فصل شده‌اند و در حال حاضر تمامی فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای ایران تحت نظارت کامل آژانس قرار دارد اما شورای امنیت سازمان ملل به اقدامات غیرقانونی خود ادامه داده است.

اینجانب طی نامه‌ای به طور متقن و مفصل مبانی استدلالات جمهوری اسلامی ایران در خصوص دخالت غیرمنطقی و غیر قانونی شورای امنیت در موضوع هسته‌ای را قبلا به اطلاع جنابعالی رسانده ام. از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران تعاملات سازنده مذاکرات منطقی عادلانه بدون پیش شرط و بر مبنای احترام متقابل را همچنان راه حل اساسی برای ارتقا و بهبود اوضاع و شرایط بین‌المللی می داند. بر این مبنا جمهوری اسلامی ایران آماده است با گروه ‪ ۵+۱در یک چارچوب مشخص و مورد علاقه مشترک مذاکره نماید. جمهوری اسلامی ایران معتقد است اتخاذ رهیافت‌های دو سویه مبتنی بر تهدید و مذاکره نه تنها هیچ کمکی به حل موضوعات نمی‌کند بلکه بیشتر به پیچیده تر شدن اوضاع می‌انجامد. ملت ایران ملتی صلح طلب می‌باشد که از هیچ تلاشی برای دستیابی به صلح و ثبات جهانی دریغ نکرده است. قدرت و قابلیت‌های جمهوری اسلامی می‌تواند به صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی کمک کند. از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که صلح و امنیت پایدار منطقه‌ای و بین‌المللی روابط اقتصادی تجارت آزاد امنیت انرژی مبارزه با تروریسم و مواد مخدر و بهره گیری از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز زمینه‌های مشترک بسیار خوبی را برای همکاری‌های درازمدت پایدار فراهم می‌سازد. با توجه به شرایط موجود در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ارایه طرحی نو و کامل را با هدف نیل به همکاری‌های پایدار و تعامل سازنده ضروری می‌داند.

جمهوری اسلامی ایران به سهم خود پس از مطالعات و بررسی‌های گسترده و کارشناسی عمیق بسته‌ای از پیشنهادات و ابتکارهای بسیار مهم را در حوزه های مختلف سیاسی امنیتی اقتصادی و هسته‌ای با دقت فراوان طراحی و تدوین کرده است که به کشورهای گروه ‪ ۵+۱ارایه می‌شود. این بسته بر اساس عدالت حاکمیت و احترام متقابل و به عنوان اساسی برای آغاز مذاکراتی فراگیر و همه جانبه با این کشورها بر مبنای تعهدات دسته جمعی تهیه شده است. اعتقاد راسخ داریم که بسته حاضر یک فرصت استثنایی را برای همکاری واقعی و جدی فیمابین طرف‌های ذیربط فراهم خواهد نمود. مایلم بر این نکته بسیار مهم تاکید نمایم که رویکرد اصلی جمهوری اسلامی ایران به این بسته پیشنهادی رویکردی راهبردی است. لذا امیدوارم طرف‌های ذیربط به خوبی به اهمیت موضوع و محتوای بسته پیشنهادی به عنوان راه حل جامع مشکلات و چالش‌های منطقه ای و جهانی و مبنایی برای همکاری‌های دراز مدت پی برده و با نگرشی سازنده با آن برخورد و از آن استقبال نمایند.

منوچهر متکی
وزیر امور خارجه

بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران

با تاکید بر ضرورت پایبندی به اصول عدالت قانونگرایی به رسمیت شناختن حقوق ملتها احترام به حق حاکمیت کشورها تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی پرهیز از انحصارگرایی و تهدید احترام به دموکراسی ارزش‌های انسانی و فرهنگ ملت‌ها و با اعلام برائت از بی‌عدالتیها و بی‌قانونیهای اعمال شده نسبت به حقوق ملتها:

جمهوری اسلامی ایران معتقد است طیف وسیعی از موضوعات نظیر مسائل امنیتی تحولات منطقه‌ای و جهانی انرژی هسته‌ای تروریسم دموکراسی و ... وجود دارد که به طور جدی ظرفیت زیادی را برای همکاری دارا می‌باشد. این مباحث در کنار موضوعاتی نظیر مبارزه با مواد مخدر و حفظ محیط زیست مسائل اقتصادی تکنولوژیک تجاری و به ویژه انرژی فرصت‌ها و زمینه‌های بسیار خوبی را برای همکاری‌های سازنده فراهم می‌آورد. لذا با توجه به تحولات حادث در سطح منطقه‌ای و جهان ارائه طرحی نو و تکامل یافته از تعامل ضرورت می‌یابد.

هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات توافق همه جانبه مبتنی بر حسن نیت دسته جمعی برای تحقق همکاری‌های بلندمدت طرفین و تحکیم صلح و امنیت پایدار منطقه‌ای و بین‌المللی مبتنی بر عدالت می‌باشد. ما بر این باوریم که این مذاکرات ظرفیت آن را دارد که در ادامه از سایر دولت‌هایی که برای همکاری حول این بسته ظرفیت‌ها و علایق لازم را دارند نیز دعوت به عمل آید. نتیجه اصلی دور جدید مذاکرات توافق درباره -تعهدات دسته جمعی> در زمینه همکاری‌های اقتصادی سیاسی منطقه‌ای بین‌المللی هسته‌ای و امنیت انرژی است. لذا ما آمادگی داریم مذاکرات همه جانبه و فراگیری را بر مبنای موضوعات ذیل آغاز نماییم:

الف) موضوعات سیاسی و امنیتی:

‪ ۱دفاع از حقوق و کرامت انسان‌ها و احترام به فرهنگ ملت‌ها از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه بشری است که گفتگو برای تحقق شایسته آن ضرورت دارد.

‪ ۲گفتگو درباره تقویت ثبات و تحکیم صلح عادلانه و پیشرفت مردم سالاری در جهان و منطقه بر مبنای:
احترام به حقوق ملتها و منافع ملی آنها؟
کمک به حاکمیت ملی کشورها بر مبنای روش‌های مردم سالارانه؟
جلوگیری از خشونت و نظامی گری؟
جلوگیری از تروریسم و عوامل ایجادکننده و تقویت‌کننده آن.

بر این مبنا جمهوری اسلامی ایران آماده گفتگو برای همکاری در جهت تقویت ثبات و تحکیم صلح عادلانه و پیشرفت مردم سالاری در مناطقی است که از بی ثباتی نظامی گری خشونت و تروریسم رنج می‌برند. این همکاری می‌تواند در نقاطی از جهان به خصوص خاورمیانه بالکان آفریقا و آمریکای جنوبی شکل گیرد. همکاری برای کمک به مردم فلسطین در جهت یافتن طرحی جامع پایدار دموکراتیک و عادلانه برای حل موضوع ‪ ۶۰ساله فلسطین می‌تواند نمونه‌ای از این همکاری‌ها باشد.

‪ ۳مبارزه با تهدیدهای مشترک امنیتی و گفتگو برای تحقق همکاری دسته جمعی جهت مبارزه با عوامل ایجادکننده و تقویت‌کننده تهدیدهای امنیتی ذیل:
تروریسم؟
مواد مخدر؟
مهاجرت‌های غیرقانونی؟
جرائم سازمان یافته.

ب) موضوعات اقتصادی:

‪ ۱همکاری در زمینه انرژی و امنیت آن در عرصه‌های تولید عرضه انتقال و مصرف.

‪ ۲همکاری در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری .

‪ ۳کمک عمومی به رفع فقر از کشورهای ضعیف و تلاش برای کاهش فقر و فاصله طبقاتی.

‪ ۴کاهش آسیب‌های ناشی از نوسانات شدید قیمت‌ها و باز تنظیم مناسبات پولی و مالی جهان برای حمایت از کشورهای جهان.

ج) موضوع هسته ای

در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران آماده است در یک نگرش جامع و به عنوان عضوی فعال و موثر از ‪ NPTو آژانس موضوعات ذیل را در دستور کار قرار دهد:

‪ ۱حصول اطمینان بیشتر از عدم انحراف فعالیت هسته‌ای کشورها؟

‪ ۲ایجاد کنسرسیوم غنی‌سازی و تولید سوخت هسته‌ای در نقاط مختلف دنیا از جمله ایران؟

‪ ۳همکاری مشترک برای دستیابی و بهره‌گیری از فناوری صلح آمیز هسته‌ای و تسهیل بهره مندی عموم کشورها از آن؟

‪ ۴تحقق خلع سلاح هسته‌ای و تعیین کمیته‌ای برای پیگیری این موضوع؟ ‪ ۵تقویت نظارت آژانس بر فعالیت هسته‌ای کشورها؟

‪ ۶همکاری‌های مشترک در ایمنی و حفاظت فیزیکی هسته ای.

د) جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این بسته آماده شروع مذاکراتی جدی و هدفمند برای نیل به نتیجه‌ای مشخص می‌باشد. این مذاکرات می‌تواند پس از دوره‌ای مشخص (حداکثر ‪ ۶ماه) مورد ارزیابی قرار گرفته و درباره ادامه آن تصمیم‌گیری شود.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(کشورهای 5+1 کدامند) (کشورهای 5+1) (کشورهای 5+1 چه کشورهایی هستند) (اسامی کشورهای 5+1) (5+1 شامل چه کشورهایی است؟) (5+1چیست) (5+1 چیست) (گروه 5+1 چیست) (گروه 5+1 چیست؟) (کشورهای ۵+۱) (کشورهای عضو 5+1 کدامند) (گروه 5+1شامل چه کشورهایی است) (کشورهای5+1) (نام کشورهای عضو 5+1) (5+1شامل چه كشورهايي است) (اسامی کشورهای عضو 5+1) (5+1شامل چه کشورهایی است) (5+1 چه کشورهایی هستند) (نام کشورهای عضو5+1) (5+1چیست؟) (نام کشورهای 5+1) (کشورهای 5+1 چیست) (بسته 5+1) (کشورهای عضو 5+1) (کشورهاي 5+1 کدامند) (5+1کشورهای) (کشورهای 5 1 کدامند) (نام کشورهای 5+1چیست) (گروه 5+1 شامل چه کشورهایی است) (نام کشورهای گروه ‏5+1) (کشورهای عضو5+1) (كشورهاي عضو 5+1) (گروه 5+1چیست) (کشورهای 5+1 کدامند؟) (کشورهای5+1کدامند) (گروه5+1چیست) (اسامی کشورهای5+1) (5+1 چیست؟) (پنج به اضافه یک چیست) (کشورهای 5+1کدامند) (5+1 شامل چه کشورهایی است) (كشورهاي 5+1 چه كشورهايي هستند) (نام کشورهای 1+5) (كشورهاي 5+1 كدامند) (اسامي كشورهاي 5+1) (اسامی کشورهای عضو5+1) (نام کشورهای عضو 1+5) (کشورهای 5) (نام کشورهای اعضای 5+1) (کشورهای 1+5 کدامند) ( 5+1چیست) (گروه 5+1 شامل) (اسامي كشورهاي 1+5) (كشور هاي داراي حق وتو+5+1) (فلسفه ایجاد گروه 5+1) (اسامی کشورهای حق وتو) (بسته5+1) (کشورهای 5+1کدامند؟) (کشور های 5+1 کدامند) (کشورهای گروه 5+1 کدامند) (كشورهاي 5+1كدامند) (محتوای بسته پیشنهادی5+1چه بود) (گروه 5+1 شامل چه کشورهایی هستند؟) (منظور از کشورهای 5بعلاوه ی یک چیست) (گروه 5+1 یعنی چه) (‏‎5 1‎چیست؟) (گروه5+1 چیست) (5بعلاوه 1یعنی چه) (کشورهای5+1کدامند؟) (اسامی کشور های عضو 5+1) (متن بسته پیشنهادی 5+1) (نام كشورهاي عضو 5+1) (نام کشورهای اعضاء 5+1) (لیست کشورهای 5+1) (5+1 شامل کدام کشور ها میشود؟) (گروه5+1چيست) (کشورهای 5 بعلاوه 1 چه کشوری اند) (نام کشور های عضو1+5) (5+1]چيه؟) (اعضای گروه 5+1 چه کشورهایی) (اعضای گروه 5+1 چه کشورهایی هستند) (مذاکرات 5+1شامل چه کشورهایی است؟) (5+1 شامل چه کشورهایی است ؟) (گروه 5+1 شامل چه کشورهایی هستند) (حق وتو شامل چه كشورهايي است) (5 بعلاوه 1 چیست؟) (اسامی کشورهای گروه 5+1) (فهرست کشورهای دارای حق وتو) (ام کشورهای 5+1) (گروه 5*1چیست) (نام گروه5+1) ( گروه 5بعلاوه 1شامل چه کشورهایی است) () (گروه 5+1شامل کیاس)