پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

یکی از مسائل مهم جوانان در رابطه با ازدواج بحث عدم آشنایی کامل با مسائل جنسی است که گاه همین موضوع باعث شکست در زندگی می شود. از دیگر سو با توجه به اهمیت آن، منابع و سایت هایی در این زمینه اقدام به ارائه اطلاعات می کنند که با توجه به ناآشنایی با آن منبع و گردانندگان آن، نمی توان اعتماد زیادی کرد. خواهشمندم برای من که در آستانه ازدواج هستم، در مورد همین موضوع اطلاعاتی ارائه نموده و در صورت وجود کتاب و یا سایت معتبر، از معرفی آن دریغ نفرمایید.

1 پاسخ 1

قبل از اینکه وارد اصل بحث شویم، لازم است مطلبى را در مورد اهمیت آموزش جنسى و نیازى که خانواده‏ها به آن دارند، خدمتتان عرض کنیم. به قول یکى از دانشمندان، اصل غریزه جنسى در انسان فطرى و غریزى است، ولى رفتار یا آمیزش جنسى نیاز به آموزش دارد. به همین جهت هم در تعالیم اسلام نکات زیادى درباره چگونگى شرایط و برخى خصوصیات رفتار جنسى بین همسران وارد شده و هم در روان‏شناسى و بهداشت مطالب ارزنده‏اى ارائه گردیده است. تحقیقات روان‏شناختى در این مورد نشان مى‏دهد: امروزه یکى از معضلات اصلى خانواده‏ها که منجر به اختلافات و نزاع‏هاى بى حاصل شده و حتى بعضاً به طلاق و جدایى کشیده مى‏شود، مسئله نارضایى جنسى زوجین از یکدیگر است. این مسئله گر چه در گذشته هم وجود داشته، چنانچه سعدى در گلستان در ضمن داستانى در این مورد مى‏گوید: P{زن کز بر مرد بى رضا برخیزدEبس فتنه و جنگ از آن سرا برخیزد}P اما امروزه ریشه اصلى بسیارى از اختلافات بین همسران محسوب مى‏شود بنابراین آگاهى از مسائل جنسى یکى از ضروریات لازم براى متأهلین است که باید از طریق مطالعه کتاب‏هاى معتبر و علمى و نیز مشاوره با کارشناسان امور خانوادگى، اطلاعات کافى را در این زمینه کسب کنید. به همین مناسب ما در اینجا سعى مى‏کنیم به طور اختصار نکاتى را در باب مسائل جنسى، ازدواج، خدمتتان عرض کنیم:
1. طبق یکى از آیات قرآن، هدف و کارکرد اصلى ازدواج و تشکیل خانواده، رسیدن به آرامش روحى است (روم: 21) و ارضاى غریزه جنسى از اهداف فرعى و ضمنى آن محسوب مى‏شود. از امام على(ع) هم نقل شده که درباره همسرش حضرت فاطمه(س) فرمود: H}نِعْمَ الْعَونَ عَلى‏ طاعَهِ اللَّه{Hِ: همکار خوبى در اطاعت از خداست. V}(بحار، ج 43، ص 116){V. به همین جهت آن چیزى را که لازم است قبل از ازدواج مورد توجه قرار بدهید، مسئله انتخاب همسر است. همسرى که از لحاظ ایمان و اخلاق و عشق در مرتبه‏اى باشد که بتواند در حرکت شما به سوى کال انسانى و بندگى خدا، همراهیتان کند و نیز مادرى شایسته براى تربیت فرزندانى صالح باشد.
2. سرد مزاجى و گرم مزاجى در مسائل جنسى یک ویژگى ارثى و ژنتیکى نیست که علائمى ظاهرى و جسمانى داشته باشد و بتوان قبل از ازدواج آن را تشخیص داد، بلکه پدیده‏اى که وابسته به رفتار و حالات فعلى افراد دارد و اگر کسى اطلاعات کافى درباره رفتار صحیح جنسى داشته باشد، با مشکلى روبرو نخواهد شد. البته اگر هم مشکلى از نظر جسمانى در یکى از زوجین باشد، از طریق آزمایشات قبل از ازدواج و نیز تحقیقات عادى قابل شناسایى است.
3. رفتار جنسى بین زن و شوهر زمانى صحیح و کامل و لذت بخش است که هر دو نفر به اوج لذت جنسى (ارگاسم) برسند و این وقتى است که هر دو آمادگى کامل براى آمیزش را داشته باشند. اما از آنجایى که زنان طبیعتاً دیرتر از مردان آمادگى پیدا مى‏کنند، باید قبل از نزدیکى، از آمادگى آنها مطمئن شده، به همین جهت در برخى روایات از تعجیل در نزدیکى کردن نهى شده است.
در اینجا نکاتى را که رعایت آنها سبب لذت‏بخش‏تر شدن آمیزش جنسى است به اختصار یادآور مى‏شویم و توضیح بیشتر آنها را به مطالعه کتابهاى مربوطه واگذار مى‏کنیم.
1. انجام آمیزش جنسى رضایت بخش با همسر، علامت عشق و رابطه بسیار نزدیک با اوست. بنابراین برقرار بودن رابطه عاشقانه بین آنها تأثیر زیادى در رضایت بخش بودن رفتار جنسى بین آنها مى‏گذارد. از این روى در مواقعى که بین آنها کدورت و ناراحتى باشد (و یا از ناراحتى‏هاى دیگرى رنج ببرند) که امکان برقرارى رابطه عاطفى و عاشقانه نباشد، آمیزش جنسى ارضاء کننده نخواهد بود.
2. ملاعبه و معاشقه کردن قبل از آمیزش: یعنى انجام کارهایى که سبب تحریک غریزه جنسى زن مى‏شود، خصوصاً در اوایل ازدواج که معمولاً زنان بر عکس مردان خیلى دیرتر آمادگى لازم را بدست مى‏آورند.
3. آرایش کردن، معطر بودن، استحمام کردن، مسواک زدن و خوشبو بودن دهان و به طور کلى رعایت اصول بهداشتى قبل از آمیزش، یکى از عوامل مهم رضایت بخش بودن رفتار جنسى بین همسران است. امام باقر(ع) مى‏فرماید: همانطور که دوست دارید همسرتان خود را براى شما زیبا کند، شما هم خود را براى او زیبا کنید، چرا که علت انحراف جنسى بعضى زنان از اقوام گذشته این بود که شوهرانشان به زیبایى خود اهمیت نمى‏دانند و از این روى آنها جذب مردان زیبا و آراسته مى‏شدند.
4. انتخاب مکان خلوت و آرام: معمولاً زن در مکانى که احساس امنیت نکند آمادگى کافى براى آمیزش پیدا نمى‏کند. در روایات به این نکته بسیار تأکید شده است که هنگام آمیزش مواظب باشند هیچ کس حتى کودکان متوجه آنها نشوند که تأثیر بسیار نامطلوبى بر آنها مى‏گذارد.
5. با وضو بودن و نام خدا را بر زبان آوردن و اینکه آمیزش جنسى را یک عبادت بدانند نه یک کار حیوانى.
6. در روایات آمده که از آمیزش در زمان‏هاى خاص پرهیز شود مثل شب اول، وسط و آخر هر ماه قمرى، شب چهارشنبه، شب‏هاى طوفانى و مانند آن که در بعضى کتابها مثل حلیه المتقین مرحوم مجلسى آمده است.
7. به مسئله باردارى باید توجه شود یعنى اگر با آمیزش جنسى قصد بچه دار شدن را ندارند باید از وسایل ضدباردارى مطمئن استفاده کنند، زیرا عدم رعایت این مسئله نه تنها سبب به وجود آمدن فرزند ناخواسته مى‏شود، بلکه ترس از حاملگى، آمادگى جنسى را در زن از بین مى‏برد. اما اگر قصد بچه دار شدن دارند حتماً موارد بالا را رعایت کنند، به خصوص توجه به خدا و دعا براى صالح شدن فرزند و نیز پرهیز از غذاهاى حرام و شبهه ناک تا نطفه فرزند از غذاهاى حلال به وجود آید نه از غذاى حرام. اینها برخى از نکاتى است که عدم رعایت آنه سبب سرد مزاجى همسران به خصوص زن مى‏شود. البته موارد دیگرى هم وجود دارد که براى آگاهى از آنها لازم است به کتاب‏هاى نوشته شده در این زمینه مراجعه کنید.
از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکته ای در اینجا باید بر آن تأکید کرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی غریزی نیست و بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است. به همین دلیل یکی از اموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند ازدواج کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه های مختلف همبستر شدن، آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این نامه مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه کنید.
نکته ای که در اینجا لازم است یادآوری کنیم این است که رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم) یکی از علائم انجام شدن موفقیت آمیز آمیزش جنسی است. اما با تأسف باید بگوییم بسیاری از همسران به دلایل مختلف که مهمترین آن عدم آگاهی و رعایت نکات بالا است، از انجام رضایت بخش این عمل ناتوانند و به همین جهت به مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی مبتلا می شوند. حتی طبق آماری که روان شناسان و کارشناسان امور خانواده ارائه کرده اند بیش از 75 درصد از عوامل اختلاف های خانوادگی ریشه در این موضوع دارد. حتی شیخ اجل سعدی در گلستان در ضمن داستانی می گوید:
P} زن کز بر مرد بی رضا برخیزد{E}زان خانه و زان سرا بلا برخیزد{P
نکته دوم این است که در رسیدن به اوج لذت جنسی، که علامت آن انزال در زن و مرد است، بین زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولا مرد بسیار زودتر از زن به این مرحله می رسد. به همین خاطر بسیاری از مردان وقتی به ارگاسم می رسند دست از کار می کشند در حالی که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسیده است. رها کردن زن دراین حالت باعث می شود مشکلات جسمی زیادی از جمله ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم برایش به وجود آید. پس لازم است مرد به این نکته توجه کند و قبل از آمیزش، همسرش را با تحریک کردن ، آماده این کار کند.
در روایات فراوانی این موضوع مهم بیان شده و تصریح می کند یکی از آداب همبستر شدن با همسر، ملاعبه یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن است و حتی در حدیثی آمده است مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ویژه خدا قرار می گیرد.

آداب عمومى زناشویى: «مستحبات»
1- گرفتن وضو
2- گفتن بسم اللّه‏
3- در هنگام جماع تعجیل نکند و زن را براى آن آماده کند تا او هم کاملاً لذت ببرد؛ یعنی، کمی با هم گفتگو کنید سپس ملاعبه و بازی و بعد از آمادگی اقدام کنید.
4- جماع در شب‏هاى دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.
5- هنگام جماع با زن ملاعبه و بازى کند تا او کاملاً آماده شود.
6- جماع را وقتى انجام دهد که زن میل دارد.
7- نزدیکی بهتر است در اول شب نباشد بلکه ساعاتی بعد از خوردن شام باشد زیرا معده پر است نزدیکی موجب قولنج و فلج و رعشر و نقرس و سنگ درون و چکیدن بول و فتق و ضعف بینایی می شود.
امام رضا(ع) فرمود این عمل را در آخر شب انجام دهید. زیرا برای بدن صالحتر و مایه امید بیشتر و ذکاوت بیشتر برای فرزند که در آن میان ایجاد می کند می باشد. V} (سفینه البحار ، ج 1، ص 181){V
در این رابطه، موارد مکروهى نیز وجود دارد که بهتر است از آنها پرهیز گردد:
1- جماع در شب و روزى که ماه و خورشید گرفته است.
2- هنگام غروب خورشید.
3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
4- شب اول ماه غیر از ماه رمضان.
5- در شب آخر ماه.
6- جماع بعد از احتلام در خواب.
7- جماع در اتاقى که بچه‏اى وجود داشته باشد.
8- نگاه کردن به فرج هنگام جماع.
9- جماع به صورت عریان.
10- جماع در زیر آسمان.
11- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
12- هنگامى که شکم پر است.
13- جماع در جایى که کودکى باشد که به آنها نگاه کند یا سر و صداى آنها را بشنود، هر چند چیزى متوجه نشود.
14- جماع در فرصت بین اذان و اقامه نماز که مخصوص اعمال عبادى است.
15- جماع بدون وضو یا غسل.
16- جماع در شب عید قربان.
17- جماع در شب عید فطر.
در غیر این مواردی که مکروه است در سایر مواقع نزدیکی و مقاربت اشکالی ندارد.
همچنین برای آشنایی با آداب و مستحبات آمیزش به کتاب حلیه المتقین مرحوم علامه مجلسی مراجعه نمایید.
در زمینه آداب آمیزش و زناشویی، مطالعه کتاب های زیر مفید خواهد بود:
1- جوانان و انتخاب همسر على اکبر مظاهرى
2- ازدواج آسان و شیوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى
3- ازدواج آسمانى على اکبر مظاهرى
4- ازدواج پایدار کاظمى حقیقى
5- ازدواج در اسلام مصطفى کاشفى خوانسارى
6- ازدواج و روابط زن و مرد نجفى یزدى
7- پیوند دو قلب یا راهنماى ازدواج مهدى پاکزاد
8- جوانان و ازدواج - زندگى بهتر سید احمد واحدى
9- جوانان، ازدواج و مسایل جنسى روح اللّه‏ خالقى
10- راهنمایى ازدواج بهزاد رحمتى
11- همسران برتر، غلامعلى افروز
12- انتخاب همسر، ابراهیم امینى
13- ازدواج مکتب انسان‏سازى، دکتر پاک‏نژاد
14- جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، انتشارات پارسایان
15- انتخاب همسر، آیت الله ابراهیم امینی، سازمان تبلیغات اسلامی
16- تشکیل خانواده از سری آموز خانواده، جمعی از مؤلفان، انجمن اولیاء مربیان
در پایان دو کتاب را که داراى اطلاعات خوبى در این مورد هستند به شما معرفى مى‏کنیم : 1. پاسخ به پرسشهاى جنسى، تألیف دکتر گلوریا استون، ترجمه ابوالفضل رحمتى، تهران نشر ساحل‏ 2. زندگى جنسى زنان، تألیف دکتر محمدرضا نیک خو، و دکتر هامایاک آوادیس یانس، تهران نشر سخن

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(مسائل مهم در ازدواج) (مسائل مهم ازدواج) (آگاهی قبل از ازدواج چه جوری بدست اوریم؟) () (به چه جور پسرهایی برای ازدواج نمی توان اعتماد کرد)