پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سؤالی دارم درباره شایعاتی که وجود دارد از شما خواهشمندم برای روشن شدن ذهن من در این زمینه توضیحاتی بدهید زیرا من شمارا محرم و امین می دانم. می خواستم بپرسم آیا حقیقت دارد که بعضی از علما و بزرگان دینی ما دخانیات و مواد مخدر مصرف می کردند یا می کنند مثلا در پی شایعاتی که خود احتمالا می دانید درباره رهبر انقلاب آقای خامنه ای گفته می شود که ایشان سیگار کشیده و مواد مخدر (تریاک) مصرف می کنند گرچه خود من این امر را لااقل درباره مصرف مواد مخدر باور نمی کنم ولی خوب ذهن مرا این امر به خود مشغول ساخته است البته درباره علما و روحانیون دیگر نیز این شایعات وجود دارد از شما خواهشمندم با توضیحات خود جهت روشن شدن ذهن من کمکم کنید من رهبری را خیلی دوست دارم ولی این شایعات گاهی آنقدر مرا اذیت می کند که تا مرز نفرت از ایشان پیش می روم لطفا کمکم کنید.

3 پاسخ 3

آنگونه که از برخی تصاویر مشهود است مقام معظم رهبری در مقاطعی و البته مدت ها قبل از رهبری تنها سیگار استعمال می نمودند ؛ لازم به ذکر است حرمت سیگار از نظر شرعی ثابت نیست از این رو مراجع تقلید به طور مطلق حکم به حرمت نکرده اند بلکه به صورت مشروط فرموده اند اگر سیگار ضرر قابل توجهی برای شخص به همراه داشته باشد کشیدن آن حرام است و تشخیص موضوع را به عهده خود شخص واگذار کرده اند. (ر.ک : آیت‏الله نورى، استفتاءات، ج 2، س 562؛ آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 2، س 944؛ آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س 1408؛ آیت‏الله سیستانى، Sistani.org، مواد مخدر؛ دفتر: آیت‏الله صافى، امام، آیت‏الله تبریزى، آیت‏الله بهجت و آیت‏الله وحید.) و البته از نظر آیت‏الله مکارم : با توجه به شهادت و گواهى جمعى از پزشکان آگاه و اساتید متعهد دانشگاه و نیز آمارهاى تکان دهنده از مرگ و میر ناشى از سیگار و بیمارى‏هاى خطرناکى که از آن نشأت مى‏گیرد؛ ثابت شده که خطرات مهم دود سیگار، یک واقعیت است. از این رو کشیدن آن به طور مطلق حرام است.V}دفتر آیت‏الله مکارم.{V
اما استعمال مواد مخدر توسط مقام معظم رهبری و سایر علما و مراجع مهم به هیچ وجه صحت نداشته و شایعه ای بیش در جهت تخریب وجهه مسئولین متعهد نظام و بزرگان حوزه های علمیه نیست . و اصولاً بنابر فتواى خود آیت الله خامنه ای و بسیاری از مراجع عظام تقلید استعمال مواد مخدر حرام است که به برخى از آنها اشاره مى‏شود:
مقام معظم رهبرى: استعمال مواد مخدر و استفاده از آنها مطلقا حرام است، به خاطر ضررهاى فردى و اجتماعى که بر آنها مترتب است و به همین جهت خرید و فروش و حمل و نقل و نگهدارى آنها هم حرام است مگر در مورد معالجه مرض آن هم به تشخیص پزشک حاذق و مورد اعتماد که در این مورد استعمال آن به مقدار ضرورت اشکال ندارد ، (اجوبه‏الاستفتاآت، ج 2، س 324 و 325).
همچنین از دیدگاه حضرت امام(ره): هروئین حرام است و ارتزاق به آن جایز نیست واعتیاد به تریاک جایز نیست و معتاد در صورت عدم لزوم ضرر (یعنى اگر ضرر نداشته باشد) باید آن را ترک کند و خرید و فروش یا کشت منوط است به مقررات دولت اسلامى و تخلف جایز نیست ، (استفتاآت، ج 2، ص 35 الى 37).
حضرت آیت‏اللّه‏ فاضل لنکرانى: استعمال مواد مخدر و خرید و فروش آنها حرام است و استعمال دخانیات نیز اگر زمینه اعتیاد را ایجاد کند حرام است و معتاد در صورت عدم ضرر باید آن را ترک کند و خرید و فروش یا کشت منوط است به مقررات دولت اسلامى و تخلف جایز نیست ، (جامع‏المسائل، ص 249 - 250)
آیت‏اللّه‏صانعى: استعمال آنها (یعنى مواد مخدر) به هر قسم حرام است، لکن آنچه سُکرآور است (یعنى باعث مستى مى‏شود) مانند بنگ به عنوان مُسکر حرام مى‏باشد و غیر آن به عنوان چیزى که نزد عرف عقلا ضرر زننده و مضر محسوب مى‏شود، حرام است، (مجمع المسائل، ص 316).
آیت‏اللّه‏مکارم شیرازى: استفاده از مواد مخدر براى هیچ کس جایز نیست؛ مگر این که اگر کسى بخواهد آن را ترک کند جانش به خطر بیفتد. هم‏چنین معامله (یعنى خرید و فروش) این مواد باطل است ، (استفتاآت، ص 155).
نکته ای که درپایان درباره استعمال سیگار توسط برخی علما لازم به یادآوری است اینکه ممکن است در دورانهای گذشته به دلیل معلوم نبودن ضررهای مختلف سیگار برخی بزرگان و علمای دینی به دلایلی آن را استعمال می نموده اما با روشن شدن این موضوع از استعمال آن صرف نظر کرده اند.

برگرفته از پرسمان
در این باره یه مطلبی توی وبلاگم نوشتم: سیگار کشیدن آیت الله خامنه ای

http://salahshoorfard.parsiblog.com/Posts/143/

http://bolandayefekr.blogfa.com/page/rahbar-shobhe-4 بله، آیت الله خامنه ای سیگار می کشیدند و پیپ هم می کشیدند، اما آیا سیگار کشیدن یا پیپ کشیدن موجب صعود یا سقوط انسانها می شود؟ عکس هایی که از آقا در مورد سیگار و پیپ کشیدن پخش شده است توسط شخصی به نام محسن مخملباف ملعون به صورت پنهانی گرفته شده است که کاملا مستند می باشد. محسن مخملباف کارگردان و عکاس معروف کسی بود که در زمان ریاست جمهوری آقا برای اشان کار می کرد. اما بعضی ها از جمله خود مخملباف پیاز داغ این را زیاد کرده اند. مثلا این آدرس را هم سری بزنید تا بیشتر متوجه شوید. http://smokekhameney.blogtez.com/ پس نتیجه می گیریم که بله آقای خامنه ای سیگار و پیپ می کشیده است، اما این در یک دوره مقطعی بوده و آقا در زمانی که به عنوان ولی فقیه برگزیده شدند حتی تنقلات را بر خود حرام دانستند چه رسد به سیگار و پیپ.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(خامنه ای تریاک) (تریاک کشیدن خامنه ای) (خامنه ای سیگار) (عکس تریاک کشیدن خامنه ای) (آیا خامنه ای معتاد است؟) (پیپ کشیدن رهبر) (پیپ کشیدن خامنه ای) (ایا خامنه ای تریاک میکشد) (سیگار کشیدن خامنه ای) (سیگار کشیدن رهبر) (پیپ خامنه ای) () (سیگار کشیدن مقام معظم رهبری) (خامنه ای معتاد) (آیا خامنه ای معتاد است) (سیگار کشیدن امام خامنه ای) (خامنه ای در حال سیگار کشیدن) (پيپ كشيدن خامنه اي) (ایا رهبر تریاک میکشد) (وافور کشیدن خامنه ای) (خامنه ای تریاکی) (تریاک خامنه ای) (سیگار کشیدن رهبری) (خامنه ای پیپ) (پیپ رهبر) (ایا رهبر سیگار میکشد) (پیپ کشیدن رهبری) (ایا خامنه ای تریاکی است) (تریاک کشیدن رهبری) (آیا خامنه ای تریاک مصرف می کند؟) (سیگاری بودن خامنه ای) (خامنه ای وتریاک) (کلکسیون پیپ خامنه ای) (ایا خامنه ای معتاد است) (خامنه ای تریاک میکشد) (سیگاری بودن رهبر) (تریاک کشیدن رهبر) (عکس رهبر با پیپ) (عکس پیپ کشیدن خامنه ای) (عکس وافور کشیدن خامنه ای) (کشیدن تریاک خامنه ای) (تریاک کشیدن خامنه ای ) (پیپ های خامنه ای) (عکس رهبری با پیپ) (سیگار خامنه ای) (عکس سیگار کشیدن خامنه ای) (مصرف تریاک خامنه ای) (فیلم تریاک کشیدن خامنه ای) (شایعات درباره رهبری) (سیگار کشیدن آقای خامنه ای) (سیگار رهبری) (رهبر سیگار) (سیگارکشیدن خامنه ای) (عکس پیپ کشیدن رهبر) (آیا رهبر پیپ میکشد) (ایا رهبر پیپ میکشد) (عکس خامنه ای با پیپ) (خامنه ای در حال پیپ کشیدن) (سیگار کشیدن آقا) (خامنه اي در حال سيگار كشيدن) (پیپ کشیدن مقام معظم رهبری) (سیگار رهبر) (تریاک کشیدن اقا) (سیگار کشیدن رهبر انقلاب) (خامنه ای معتاد است ) (آیا خامنه ای سیگار میکشد) (تریاک خامنه) (خامنه ای با پیپ) (آیا خامنه ای سیگاری است) (تصاویر تریاک کشیدن خامنه ای) (��� �ی�� Ә�ی) (������ ��ǘ�� )