پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چرا علما و روحانیون در قبال تبلیغ حکم ازدواج موقت در جامعه سکوت اختیار نموده اند؟

1 پاسخ 1

بررسی نظرات فقهی و بیانات علما و اندیشمندان اسلامی و بزرگان حوزه ، مبین این واقعیت است که علی رغم وجود برخی اختلاف نظرها ، احکام فقهی ازدواج موقت تا حد زیادی بیان گردیده هرچند در اجرا به دیل وجود برخی موانع افرهنگی و اجتماعی از موفقیت چندانی برخوردار نبوده است . از دیدگاه مراجع بزرگوار تقلید :« ازدواج موقّت یکى از احکام مسلم فقهى است که اگر با شرایط و رعایت موازین شرعى انجام شود، حلال و جایز است. V»}آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س 178 و العروه الوثقى، ج 2، کتاب النکاح، م 2.{V
بحران ازدواج ناشی از امور مختلفی است که تلاش همه جانبه را می طلبد. حل این معضل مهم اجتماعی منوط به تحول فرهنگ عمومی جامعه از یک سو، تلاش مسؤولین مملکتی اعم از قوای مقننه و مجریه به ویژه در بعد ایجاد فرصت های شغلی، اعطاء تسهیلات برای مسکن یا هزینه (وام) ازدواج و... و نیز قوه قضائیه از لحاظ برخورد با حریم شکنان که مایه دلسردی و عدم رغبت جوانان به ازدواج می شود و بی بند و باری های اخلاقی و سوء استفاده ها و... باعث بی اعتمادی در نهاد خانواده منجر می گردد و در طرف دیگر مراجع معظم تقلید مسؤولیت الهی دارند که با شناخت مقتضیات زمان و مکان، راهبردهایی را که شرع مقدس برای برون رفت این معضل تمهید نموده است تبیین نمایند و حتی در صورت نیاز زمینه صدور حکم حکومتی را فراهم آورند.
مثلا ازدواج موقت به این شکلی که بدون برنامه و نظام حقوقی دقیق که هم بخشی از نیازهای جنسی به نحو مشروع و سامان مند پاسخ مناسب یابد و هم عده ای تبهکار از آن وسیله و راه اضطراری، یک معبر دائم العبور نسازند و از آن سوء استفاده نکنند تا خود این حکم وسیله ای برای سوء استفاده نااهلان گردد.
به هر صورت مهم تر از همه، یکی عزم ملی بر حذف تشریفات، زدودن گناه و همه روابط های نامشروع از جمله اختلاط و مراودات خارج از چارچوب شرع بین دختر و پسر و زن و مرد و دوری از رسوم جاهلیت و نگاه مادی گرایانه در ملاک های ازدواج و... است و دیگری تلاش صادقانه مسؤولان برای برپایی عدالت اجتماعی که یکی ازمؤثرترین راه برای ایجاد فرصت های شغلی است.
البته سفارش، موضع گیری و ارشادات مراجع تقلید می تواند هم در زمینه فرهنگ سازی مؤثر باشد و هم در وادار کردن مسؤولین مملکتی و دولت به تلاش بیشتر در این راه است.
در پایان به دلیل ابهامی که در پرسش وجود داشت اگر همچنان شبهه ای در این زمینه وجود دارد به صورت شفاف در مکاتبه بعدی مرقوم نمایید تا بررسی و پاسخ داده شود .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده