پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چطور ارتودنسی بهداشت دهان و دندان را بهبود می‌بخشد؟

1 پاسخ 1

 داشتن دندان‌‌های ردیف و مرتب یکی از دلایل درمان ارتودنسی است. حفظ بهداشت دهان و دندان مهم‌تر از مقوله زیبایی است. خطرابتلا به بیماری‌ها و مشکلات دندانی در دندان‌هایی با مشکل شلوغی بیشتر از دندان‌های ردیف است. این‌‌که چرا باید بریس داشته باشید و درمان ارتودنسی بکنید،‌ از بیماری به بیمار دیگر فرق دارد. دندانپزشک شما معمولا اولین فردی است که به درمان ارتودنسی اشاره می‌کند و شما یا فرزندتان را برای مشاوره به متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد. هنگام مشاوره، متخصص اتودنسی با توجه به شکل دندان‌ها و میزان و شدت کجی و ناهم‌ترازی دندان‌هایتان، بهترین روش درمان و نوع ارتودنسی را که شما را به نتایج مطلوب ودلخواه‌تان خواهد رساند، پیشنهاد می کند.

چه کسی کاندید دریافت بریس است؟

انجمن متخصصان ارتودنسی آمریکا توصیه می‌کند که تمام کودکان باید پیش از ۷ سالگی،‌ اولین مشاوره ارتونسی خود را دریافت کنند. گرچه ممکن است سن ۷ سالگی به‌نظر کمی زود برسد اما،مشاوره ارتودنسی تا قبل از سن ۷ سالگی به متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک این فرصت رامی‌دهد تا از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از احتمال استفاده از بریس در آینده استفاده کند و برنامه‌ریزی درمانی مناسب را برای درمان‌های ارتودنسی در آینده به والدین پیشنهاد دهد. این نکته را باید اضافه کرد که هیچ زمانی برای اصلاح ناهم‌ترازی‌های دندانی و داشتن دندان‌های ردیف و صاف دیر نیست و بزرگ‌سالان نیز می توانند در هرزمانی با دندانپزشک خود مشورت کنند.

چرا نیاز به بریس دارید

بریس‌ها برای حرکت دادن دندان‌ها به موقعیت مناسب و ردیف کردن و میزان کردن چگونگی روی‌هم قرار گرفتن آن‌ها که به آن خوب جفت‌شدگی دندان‌های بالا و پایین می‌گویند، استفاده می‌شوند.جفت‌نشدگی دندان‌ها یعنی ناهم‌ترازی بین قوس دندان‌های بالا و پایین. ناهم‌ترازی دندان‌ها به سه طبقه تقسیم می‌شود:

طبقه اول:‌ دندان‌های بالا و پایین هم‌پوشانی ایده‌آل دارند. حالت فک عادی است. در این طبقه ممکن است  کج‌ درآمدن دندان یا فاصله بین دندان‌هاوجود داشته باشد.

طبقه دوم: این گروه با عنوان «اوربایت» شناخته می‌شوند.  دراین طبقه دندان آسیا پایین عقب‌تر قرار گرفته است. فک بالا به‌نظر رو به جلو است..

طبقه سوم:  این گروه با عنوان «آندربایت» شناخته می‌شوند.در این طبقه فک پایین نسبت به فک بالا جلوتر قرار گرفته است.

گرچه در برخی ازبیماران دندان‌ها به شکل ایده‌آل روی‌هم قرار گرفته است اما، ممکن است مشکل شلوغی  یا فاصله بین دندان‌ها وجود داشته باشد. شلوغی وضعیتی است که باعث هم‌پوشانی، چرخش و در برخی موارد حرکت و رشد دندان به‌سمت موقعیت نامناسب می‌شود یا در موارد شدیدتر، دندان‌ها در استخوان گیر می‌کنند.علت ناهنجاری شلوغی می‌تواند به‌دلیل کوچک بودن قوس دندان یا بزرگ‌تر بودن دندان از حد نرمال باشد. هم‌چنین شلوغی می‌تواند به‌دلیل از دست دادن دندان شیری یانیفتادن آن‌ها به مدت طولانی اتفاق بیفتد. این عوامل می‌توانند فاکتورهای بازدارنده رشد دندان یا حرکت دندان به‌سمت موقعیت نامناسب باشند. ناهنجاری شلوغی باعث ایجاد مشکل در مسواک زدن و نخ‌دندان کشیدن درست و درنتیجه سبب بروز پوسیدگی دندان و بیماری لثه خواهد شد.

علاوه‌بر شلوغی،دندان‌های بیمار ممکن است به‌دلیل کوچک بودن دندان‌ یا سایز فک، ازهم فاصله داشته باشند. معروف‌ترین نمونه فاصله بین دندانی،‌ فاصله بین دو دندان جلویی بالا است.

ارتودنسی فراتر از داشتن دندان‌هایصاف است

نا‌هم‌ترازی و هم‌پوشانی نامناسب دندان‌ها بر روی‌هم، تنها بر ظاهر و شکل لبخند شما تاثیر نمی‌گذارند. ارتودنسی می‌تواند ناهنجاری‌های زیر را هم اصلاح کند:

·        اختلال گفتاری

·        درد در فک

·        مشکل در جویدن و خوردن

·        وقفه تنفسی در خواب (آپنه) که به‌دلیل تنفس دهانی و خروپف اتفاق می‌افتد

·        دندان قروچه

بیماری لثه و پوسیدگی دندان

بیمارانی که هر کداماز علائم بالا را داشته باشند باید با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی برای تعیین علت بیماری خود تماس بگیرند. با این‌حال،‌ زیبایی‌شناسی نقش مهمی را در تصمیم‌گیری درمورد مناسب بودن بریس برای بیمار ایفا می‌کند. بیمارانی که در خصوص ظاهر دندان‌هاو شکل صورت‌شان نگران هستند، با درمان ارتودنسی اعتماد به‌نفس از دست رفته خود رابه‌دست می‌آوردند. گزینه‌های درمانی متنوعی برای اصلاح  ظاهر دندان‌ها و لبخند شما وجود دارد .دندان‌هاو لثه‌های سالم،‌ بهبود ساختار صورت، و افزایش اعتماد به‌نفس تنها چندتا از مزایای اصلاح دندان‌های شما با ارتودنسی  است.

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحدمحتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن باذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان ازمطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده