پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


با سلام و عرض ادب.من نوجوانی 17 ساله هستم.تا 16سالگی اعتقاداتم به دین اسلام و دستورات اون خیلی عمیق بود ولی این یکسال احساس میکنم که به بلوغ عقلی رسیدم و برای هر چیزی تو زندگی دنبال دلیل و منطق می گردم.چند ماهی هست که دیگه نماز نمی خونم چون برای نماز خوندن دچار دو مشکل شدم:اولیش اینه که یا واقعا دلیلی علمی و عقلی (منظورم دلیلیه که دانشمندان روی اون تحقیق کرده و اونو اثبات کرده باشن)برای تاثیر مثبت نماز روی انسان وجود نداره و یا من نتونستم اونو پیدا کنم.دومیش اینه که دچار یک ابهام و سردرگمی بزرگ شدم و اون اینه که چرا مردم غرب که سطح فرهنگ و ادب و علمشون مسلما از ما بالاتره نماز نمی خونن یا مثلا خیلی از دانشمندان جهان که اسمشون توی کتابای درسی ما هم هست و هر کدومشون یه چیزیو کشف کردن مسلمون نبودن؟خوب اگر مسلمون بودن و نماز خوندن انقدر خوبه که تو قرآن خدا میگه هیچ دینی توی دنیا در نزد من به جز اسلام پذیرفته نیست چرا دانشمندان مطرح دنیا که اکسرا از کشور های غربی هستن و خیلی هم از ما عاقل تر و خوش فکر تر بودند مسلمون نبودن. اصلا اگر کتاب قرآن واقعا سخنان خود خداونده چرا اونا با این که به وجود خدا اعتقاد دارن مسلمون نمیشن؟خواهش میکنم کمکم کنید، تا این ابهامات برطرف نشن من نمی تونم نماز بخونم و روزه بگیرم.اگر در اشتباهم لطفا به من بگید.خواهش می کنم.با سپاس از حوصله ای که به خرج دادین.

2 پاسخ 2

سلام دوست عزیز .. مساله اینجاست که ما انسانهای عصر امروز ، به قدری به علممون مغرور شدیم که همه چیز رو با علم میسنجیم ، و این موضوع را نا دیده میگیرم که چقدر علممون ناچیزو کمه ، مثال میزنم : چرا 1 خورشید داریم ، چرا سرطان به وجود میاد ، چجوری ایدز درمان میشه ، چجوری جلوی تروریسم رو بگیریم ، چجوری یه منبع انرژی تمام نشدنی داشته باشیم (مثل موجودات زنده ، که انرژی شونو از طبیعت میگیرن و دوباره به طبیعت بر میگردونن ، خودشون هم از طبیعتن ، دوباره به طبیعت بر میگردن ، ولی یه خودرو هیچ موقع این جوری نیست مثلا ) ... و و و .. کلی چیزهای دیگه هست که ما با علممون نمیتونیم ثابتش کنیم ، چون علم ناقصه .. چون ذهن ما در اون حد نیست ، اصن خیلی موضوع ها هستن ، که علم الان یه چیز میگه ، بعدن خلافش ثابت میشه ، مثل کلی نظریه که ریخته .. پس با علم نمیتونیم به همه چیز برسیم حالا خدا اومده ، بدون اثبات ، گفته که پسر جون ، این راه ِ ، این چاه ، نماز بخون ، چون برات خوبه ( البته بگم تقریبا همه ی دین دلیل داره و میشه درباره اش بحث کرد ، بعضی جاها ما نمیتونیم دلیل درست بیاریم براش ، شاید آیندگان بتونن ..) دلیلش هم نگفته ، که معلوم شه ، کی به حرفش ایمان داره ، کی به خداش شک داره و چون و چرا میاره .. حالا تصمیم من و توعه که کدوم راه و بریم
دوست عزیز من فقط به شما سخنرانی های استاد رائفی پور رو معرفی میکنم.تو اینترنت سرچ کن،خود من با گوش دادن به سخنرانی های استاد رائفی پور نظرم راجعه به خیلی چیزها عوض شد...نماز خوندنم اعتقاداتم تمام این چیزها رو مدیون ایشون هستم.موفق باشی.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده