پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


موارد و عوارض مصرف واکسن تب زرد (Yellow Fever Vaccine) چیست؟ منع مصرف و تداخل دارویی واکسن تب زرد چیست؟

1 پاسخ 1

موارد و مقدار مصرف:
این فرآورده به منظور ایجاد ایمنی فعال بر علیه ویروس تب زرد برای مسافرانی كه قصد عزیمت به مناطق آندمیك را دارند مصرف می شود. تكرار واكسیناسیون هر 10 سال یك بار برای مسافرین دایمی ضروری است.
عوارض جانبی:
تب و ناخوشی (7-14 روز بعد از واكسیناسیون)،سردرد و درد عضلانی جزء عوارض شایع می باشد.
تداخل دارویی:
در صورت مصرف همزمان واكسن های وبا و تب زرد،پاسخ ایمنی به هر كدام از واكسنها كاهش می یابد. بنابراین بین تزریق این دو واكسن باید حداقل 3 هفته یا بیشتر فاصله انداخت. واكسیناسیون همزمان با واكسن های تب زرد و هپاتیت ممكن است میزان پادتن مورد انتظار از واكسن تب زرد كاهش یابد.بنابراین بین تزریق این دو واكسن بایدحداقل 1 هفته فاصله انداخت.
بیماران تحت درمان با داروهای كاهنده سیستم ایمنی ،گلوكوكورتیكوییدها یا پرتودرمانی ممكن است بیمار را به عفونت منتشر مستعد سازد یا موجب بروز یك پاسخ ناكافی گردد،بطوری كه این افراد علیرغم واكسیناسیون ،مصون نخواهند شد.
مکانیسم اثر:
واكسن تب زرد حاوی ویروس های زنده ضعیف شده است كه از كشت سویه 17D ویروس در جنین جوجه زنده بدست می آید.
موارد منع مصرف و احتیاط:
بارداری ،حساسیت نسبت به واكسن یا تخم مرغ یا پروتیین های جنین جوجه و هر نوع نقص سیستم ایمنی (مادرزادی یا اكتسابی) از موارد منع مصرف این واكسن می باشند.
عوارض جانبی:
تب و ناخوشی (7-14 روز بعد از واكسیناسیون)،سردرد و درد عضلانی جزء عوارض شایع می باشد.
هشدار:
بارداری ،حساسیت نسبت به واكسن یا تخم مرغ یا پروتیین های جنین جوجه و هر نوع نقص سیستم ایمنی (مادرزادی یا اكتسابی) از موارد منع مصرف این واكسن می باشند.
نکات قابل توصیه به بیمار:
1. تا 8 هفته بعد از تزریق واكسن تب زرد از انتقال خون یا پلاسما خودداری شود.
2. به افراد واكسینه شده توصیه شود تا خود را از نیش پشه ها حفظ كنند.
3. واكسن را در هنگام حمل و نقل باید در ظروف حاوی یخ خشك نگهداری نمود. واكسن را نباید مصرف كرد مگر اینكه ظرف حمل آن در هنگام تحویل حاوی یخ خشك باشد. واكسن را باید در 30- تا 5 درجه سانتیگراد نگهداری كرد. واكسن های استفاده نشده و ظروف مربوطه را باید به مدت یك ساعت استریل كرده و سپس دور ریخت. زمان نگهداری این واكسن 12 ماه است.
4. برای رقیق كردن واكسن فقط باید از محلول همراه واكسن استفاده كرد. محلول رقیق كننده را باید به كمك یك سرنگ به آهستگی داخل ویال واكسن وارد كرد. 1-2 دقیقه آن را باید به همان حالت رها و بعد با دقت بصورت چرخشی مخلوط كرد تا سوسپانسیون به شكل یكسان درآید. بدلیل ایجاد كف ،باید از هم زدن شدید واكسن اجتناب كرد. بعد از آماده سازی واكسن تب زرد كمرنگ می شود. واكسن آماده شده را بلافاصله باید تزریق كرد و در صورت عدم مصرف بعد از 60 دقیقه باید آن را دور ریخت.
اشكال دارویی:
Powder for Injection in single dose vials

برگرفته از : دارونمامن پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(عوارض واکسن تب زرد) ()