پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (نماز قضای میت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 6 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 می تونم بعد از فوت والدینم با اینکه نماز قضا ندارند به یه نفر پول بدم تا براشون نماز بخونن؟ آخه شنیدم میزانی از نماز قبوله که تو اون حواس آدم به نماز باشه. خوب هیچ کس نمی تونه ادعا کنه که تو نمازاش توجهش کامل به خداست. گفتم برای اینکه پدر و مادرم اون دنیا راحت و از من راضی باشن این کارو بکنم. آیا کارم درسته؟ در ضمن میشه به نیت کسی که مرده و از افراد نزدیک یا غریبه بود بدون اطلاع به خانوادشان برای رضای خدا به کسی پول داد تا براش برای مدتی نماز قضا خواند؟ آخه خیلی دلم می خواد به دیگران خصوصا غریبه ها به طور پنهانی دعا و کمک کنم. این نماز خواندن را چه کسانی باید انجام دهند؟ میزان پول برای هر نماز چه قدر است؟
2 پدر بزرگم حدود 40 سال پیش فوت کردند و ما هنوز به خاطر دست تنگی نماز و روزه او را و همینطور پدر او که قبل از ایشان فوت کردند را پرداخت نکرده ایم باید چه مقدار و به چه کسی بدهیم؟ آیا نوه می تواند نماز و روزه پدربزرگ را به جا آورد به چه طریق باید این وظیفه انجام شود؟
3 خیرات برای مرده ای که نماز و روزه قضا دارد، چگونه است؟ آیا به او می رسد یا نه؟
4 آیا می توان نماز قضا برای کسی که فوت کرده و با ما هیچ نسبتی ندارد و نامحرم است خواند؟ (شخص مورد نظر مرد است.)
5 پدرم حدود 20 روز است که فوت کرده حال بسیار بدی دارم به هیچ کاریم نمی رسم آخه خیلی دوستش داشتم پسر کوچک خانه هستم نیت کردم تا آخر عمرم نماز و روزه های پدرم را بخوانم یعنی هر نمازی که برای خودم می خوانم یک نماز هم برای او بخوانم. ضمنا چون به صورت ناگهانی فوت کردند هیچ وصیتی در این زمینه هم نداشتند و ما دقیقا نمی دانیم چه مقدار نماز قضا دارند: 1- آیا این نمازهای من برای او محسوب می گردد؟ 2- نیت من برای نمازهای پدرم به این صورت است، مثلا: 2 رکعت نماز قضای صبح نیابتا از طرف پدرم به جا می آورم قربتا الی الله یا 4 رکعت نماز قضای ظهر نیابتا از طرف پدرم به جا می آورم قربتا الی الله، آیا این نیت من درست است؟ 3- نیت برای روزه های قضای پدرم چگونه باید باشد؟ (لطفا با مثالی ذکر شود.) 4- اگر زیارتی برای پدرم بجا می آورم چگونه باید نیت کنم؟ (لطفا با مثالی ذکر شود.)
6 آیا می شود از دارایی مرحوم که هنوز بین وراث تقسیم نشده هزینه نماز و روزه را پرداخت کرد؟