پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (رجوع در تقلید) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 18 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 شنیده ام که در یک مسأله شرعی (فقط یک مسأله) حتی اگر مرجع تقلید فتوای صریح داده باشند می توان به مرجع دیگری با فتوای متفاوت رجوع کرد آیا این گفته صحیح است؟
2 آیا می توان در موضوعی خاص از مرجعی غیر از مرجع خود تقلید نمود؟
3 فرق بین واژه های «احتیاط» و «احتیاط واجب» را می خواستم بدونم و این که شنیدم در مسائلی که مرجع تقلید از احتیاط واجب استفاده کرده اند می شود از یک مرجع تقلید دیگر در مورد اون مسأله استفاده کرد، آیا درست است؟
4 در مسائل احتیاط واجب مرجع هر شخصی، تقلید از هر مرجع دیگری یکسان است یا باید به دنبال اعلم گشت؟
5 من مردی متأهل هستم و یک فرزند و زندگی نسبتا خوبی دارم ولی احساس می کنم احتیاج به ازدواج موقت دارم برای همین می خواهم با دختری 20 ساله که دانشجوست و خودش قبول دارد به صورت موقت ازدواج کنم حال دو سؤال دارم: 1- چون قصد دارم این کار را به صورت مخفی انجام دهم و می دانم اگر همسرم بفهمد ناراحت می شود آیا لازم است رضایت او جلب شود و اگر بدون اطلاع او این کار را بکنم به او خیانت کرده ام و مرتکب گناه شده ام؟ لازم به ذکر است من همسرم را دوست دارم و سعی می کنم این کار در زندگی اصلیم تأثیر نگذارد. 2- با توجه به اینکه طبق نظر آیت الله خامنه ای احتیاط واجب برای ازدواج موقت با دختر باکره اذن پدر لازم است آیا می توان در این مسأله از کسی که اذن پدر را لازم نمی داند مثل آیت الله روحانی تقلید کرد در این صورت مرتکب گناهی نشده ام؟ خواهشا سریع جوابم را بدهید منتظرم.
6 «حاکم شرع» کیست؟ آیا اگر فردی درباره حلال بودن پولی، از نزدیک با مرجع تقلید خودش صحبت کرده و اذن او را گرفته است، من که مقلد مرجع دیگری هستم می توانم همان اذن مرجع را ملاک عمل خودم قرار دهم یا باید اذن مرجع خودم را بگیرم؟
7 اینجانب مقلد آیت الله بهجت هستم که در ازدواج موقت باکره رشیده اذن ولی را احتیاطا لازم میدانند. چطور میتوانم به فتاوای مراجعی همچون آیت الله روحانی که اذن را لازم نمی دانند رجوع کنم؟ با توجه به اینکه از ترتیب علمی فقها اطلاعی ندارم آیا این رجوع کردن با قاعده الاعلم فالاعلم مناسبتی دارد یا توسط فتاوای مخالف با مانع روبرو شده؟ لطفا به صورت عملی و کاربردی راهنمایی بفرمایید.
8 مقلد آیت الله لنکرانی (ره) بودم، برای احکام جدید بایداز چه مرجعی تقلید نمایم؟ آیا می توانم مرجع خود را از یک مرجع زنده به یک مرجع دیگر که احکام را ساده تر کرده است تغییر تقلید کنم؟ اگر قبلاً مرجع تقلیدی نداشته باشم و واجباتم را از 9 سالگی که عموم مراجع سن تکلیف اعلام کرده اند کامل انجام نداده باشم می توانم آیت الله صانعی را به خاطر آسان بودن اغلب فتاوی به عنوام مرجع انتخاب نمایم؟ اگر بله، دیگر نیازی به بجا آوردن قضای واجبات تا سن 13سالگی که ایشان سن تکلیف دختران اعلام نموده اند ندارم؟ اگر مرجع خود را از مثلاً آقای خامنه ای به آقای صانعی به علل گفته شده تغییر دهم درست است؟ لطفاً کامل توضیح دهید؟ شماره تماسی جهت پرسشهای این چنینی که پاسخگوی پرحوصله باشند را به من بدهید.
9 آیا عدول از مرجع تقلید زنده به مرجع مساوى با او، جایز است؟ به طور مثال آیا در نماز و روزه دانشجوى مسافر، مى‏توان به مرجع دیگرى که مساوى با مجتهد اول است، رجوع کرد؟
10 آیا در موردی که کسی در احتیاط واجب از فتوای مرجع خود به مرجع بعدی، عدول کرده باز می تواند به مرجع خود در همان مسأله برگردد؟
11 مرجع تقلید من آیت الله بهجت است و رعایت وقف در نماز را احتیاط واجب داده که عمل شود و اقتدا به امام جماعتی کردم که وسط نماز وقف را رعایت نکرد و وقف به حرکت کرد. آیا بعد نماز می توانم عدول به مرجع اعلم بعدی کنم تا نمازم را اعاده نکنم؟(آیت الله بهجت)
12 آیا اگر مرجعی احتیاط واجب داد، می توان به هر کدام از آن 5 مرجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند، اختیارا عدول کرد یا اینکه حتما باید تحقیق شود و یکی معلوم شود که اعلم است و او فتوا داده باشد تا بشود به او در این حکم خاص عدول(رجوع) کرد؟(آیت الله بهجت)
13 در بحث موسیقی واقعا خیلی سخته که طوری که آیت الله بهجت دستور دادند رعایت کنم در این بحث می تونم به مرجع دیگری رجوع کنم؟ اگر طوری باشد که در برخی بحثها بدانم که مرجع دیگری در آن بحث قویتر است، می توان مرجع خود را تغییر داد؟ خواهشمند است مفصل توضیح دهید.
14 من مقلد آقای خامنه ای هستم. می خوام توی مسأله ریش پروفسوری به کسی دیگه مثل آقای مکارم مراجعه کنم چون ریش پروفسوری گذاشتم و بقیه صورت رو تیغ زدم، راهنمایم کنین چون می خوام ریش پروفسوری بزارم.
15 من دختری مجرد و نزدیک به سه سال است که شاغل می باشم و در آمدم را برای تهیه جهیزیه و مخارج مراسم عروسی جمع آوری کرده ام و تا کنون خمسی از مالم را نداده ام با توجه به اینکه من منبع دیگری برای مخارج جهیزیه ندارم آیا به این پس انداز من خمس تعلق می گیرد یا نه؟ و آیا نگهداری این پول مدت زمان خواستی دارد؟ (چون بعضی مراجع مثلا سه ماه را عنوان کرده اند.) ضمنا می شود در مورد حکم خمس به حکم مرجع دیگری مراجعه نمود مثلا مرجع من مقام رهبری است و به حکم آقای فاضل یا بهجت مراجعه نمایم.
16 من مرجع تقلیدم مقام معظم رهبری است آیا در حکم خمس می توانم به آقای بهجت رجوع کنم؟ (نگهداری پول تا سه سال برای خرید جهیزیه.)
17 آیا در حکم خمس می شود به مرجع دیگری مراجعه نمود من در این حکم مرجع تقلیدم مقام رهبری است آیا می توانم از آقای بهجت تبعیت کنم؟ (در حکم نگهداری پول برای مخارج جهیزیه تا سه سال؟)
18 آیا اگر با حکم آیت الله بهجت بتوان عقد موقت را انجام داد ، من می توانم در این مورد به حکم آیت الله بهجت برگردم یا نه؟ (چون بنده مقلد آیت الله خامنه ای هستم.)