پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (اجابت دعا) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 23 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 مدتی است که دعاهایم بسیار زود مستجاب می شود از کجا بفهمم این استجابت دلیل نزدیکی به خداوند است یا نتیجه گناهانم و خداوند برای نشنیدن صدای من دعایم را مستجاب نموده است؟
2 چرا خدا بعضی از بندگانش را دوست ندارد و آنها را در هر شرایطی تنها می ذاره؟ من تا الان که به این سن رسیدم به هیچ کدوم از آرزوهام نرسیدم با این حالی که برای به دست آوردنشون خیلی تلاش می کردم. برای دانشگاهم اینقدر درس می خوندم که آخر سرش هم هیچ جا اسمم در نیومد، به یکی علاقمند بودم که اون هم رفت یه دختر دیگه رو گرفت و ... چرا خدا بعضی از آرزوهامونو که خیلی هم کوچک هستند به ما نمیده؟ مگه نه اینکه عبادتش می کنیم و از اون باید همه چی رو خواست؟ پس چرا جواب نمیده با این همه نذرو نیاز؟
3 من یه خواسته ای از خدا دارم که خیلی برام مهمه مکه رفتم میگن دعایی که برا اولین بار چشمت بهش خورد رو بگی مستجابه من هم گفتم از اون موقع خیلی گذشته خیلی کارهای دیگه هم کردم نماز و دعا و ... 40 شب هم زیارت عاشورا خوندم البته بدون اون 100 بارها همیشه هم شرایط دعا رو رعایت کردم و می دونم به صلاحمه حالا مشکل از کجاست که خدا جوابمو نمیده؟ خواهشا راهنمایی کنید.
4 به تازگی مشکلی برایم پیشامد کرده که از خدا هرچه می خواهم حل نمیشود من با نفع و ضرر آن کاری ندارم می خواهم حتما اتفاق بیفتد لطفا مرا راهنمایی کنید.
5 برای حاجت روا شدن چه کار باید کرد؟
6 آیا خداوند دعای یک آدم مقید مذهبی را با تمام شرایطی که در دعا قید کرده برآورده می کند یا نه ممکن است امتحانی در بین باشد؟ مثلا دعا برای ازدواج با یک پزشک با تحصیلات عالی و زندگی ای بدون درد سر دیگر چون دعا بوده و برآورده شده دیگر نیاز به تحقیقات ندارد و می توان با خیال راحت پذیرفت چون پشتوانه ای الاهی دارد؟
7 استجابت دعا نیاز به خلوص دارد و خلوص پیدا کردن را باید با دعا از خداوند بخواهیم. پس در حقیقت در یک دور تسلسل گیر افتاده ایم. جون ما مدام دعا می کنیم که خلوص داشته باشیم ولی چون خلوص نداریم دعایمان مستجاب نمی شود. موضوعات دیگری هم این چنینند. لطفا هم در این رابطه و هم به صورت کلی پاسخ دهید.
8 چگونه می توانیم دعا کنیم که خدا اجابت کند؟
9 چه کنیم که دعایمان مستجاب شود؟
10 دعا برای افزایش تلاش و اراده، دعای درستی است؟ و اجابت می شود؟
11 چرا دعاهای ما مستجاب نمی شود؟ چه کنیم تا دعاهای ما مستجاب شود؟
12 مگر خداوند نمی فرمایند بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را. شنیده ام مهر مادر تجلی از عشق خدا به بنده اش است مادران بیشتر مواظب فرزندان بدشان هستند تا خوب به فرض که ما خیلی هم بد باشیم، چرا حاجات شرعی خود که حتی برای انس با خدا هم می خواهیم مثل سلامتی، برآورده نمی شود؟
13 در برخی روایات آمده است خواندن برخی دعاها باعث اجابت دعا می شود آیا واقعا خواندن این دعاها بدون شرط و شروط دعایمان را برآورده می سازد؟
14 به نظر شما امکان دارد که خداوند کسی را فراموش کند(نعوذ بلله)؟ وقتی حاجتی به درگاه خداوند داری و سالها دعا و التماس کنی ولی گشایشی حاصل نشود آن وقت است که شیاطین به سراغت می آیند و وسوسه ها شروع می شود که خدایت تو را فراموش کرده و گرنه حاجتت می داد، مگر امتحان تا چند سال؟ به نظر شما ایوب نبی چند سال صبر کرد؟ آیا خداوند او را فراموش کرد؟ اینجاست که آن قدر دلگیر و افسرده می شوم که از دنیا بیزار می گردم و آرزو می کنم که مرگ زودتر به سراغم بیاید و مرا از این دنیا راحت کند و زودتر به خدا برساند.
15 آیا بنده، می تواند از برآورده شدن حاجات، نتیجه بگیرد که خدا دوستش دارد و احتمالا از گناهانش گذشته که حاجتش را روا داشته؟ این فکر، غرور محسوب می شود؟
16 من در ابتدا به هر چه می خواستم، می رسیدم ولی مدت زیادی هست که به خواسته هایم نمیرسم و این موضوع مرا ناراحت کرده، علت چیست؟ آیا مرتکب گناهی شده ام؟ چه کنم مثل روزهای قبل در اوج باشم؟
17 چه عواملی باعث می شود حاجاتمان را زودتر بگیریم؟
18 مدتی است که دچار ناراحتی روحی شده ام به هر دری که می زنم بسته است احساس می کنم توجه خداوند به من کم شده است با این که خیلی صدایش می کنم جوابم را نمی دهد، می ترسم خداوند از من ناراحت شده باشد. الان چه کار باید بکنم تا خداوند بیشتر به من توجه کند؟
19 مدت هاست که خدا را صدا می کنم اما پاسخی نمی شنوم چه کار کنم که خدا جوابم رو بده؟ من الآن خیلی به خداوند محتاجم، چه کنم؟
20 خواسته و حاجتی از درگاه خداوند متعال دارم اما چون بسیار برایم اهمیت دارد خیلی از این که حاجتم برآورده نشود نگرانم. من در زندگیم همیشه معترف به گناهانم و شکرگزار نعمت های خداوند در پیشگاهش بوده و هستم و خداوند را هم به تمام صفاتش از جمله حکیم و علیم بودن قبول دارم اما با این حال از این که خواسته ام برآورده نشود ترسانم. حال سؤالم این است که من اگر نذر کنم و تصمیماتم را که بر ترگ گناه است را تقویت کنم و با خدای خود پیمان رعایت تقوا ببندم آیا در اجابت خواسته ام مؤثر است؟
21 آیا اگر در جمعی که با هم دعا می کنند یکی مستجاب الدعوه باشد دعای آدم گناهکار در آن جمع هم قبول می شود؟
22 جهت برآورده شدن حتمی حاجات چه دعایی بخوانم؟
23 گاهی اوقات از مشکلات آن قدر خسته می شوم که آرزو می کنم کاش می مردم. هر چه دعا می کنم مشکلم رفع نمی شود. شاید هم به صلاحم نباشد. از همه کس و همه چیز ناامیدم. از دست وسوسه های شیطان که می خواهد مرا از خدا هم ناامید کند چه کنم؟ ذکرم شده اعوذ بالله و ذکر یونس(ع).