پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (استاد اخلاق) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 12 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 برای پیدا کردن استاد سیر و سلوک باید چه کار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.
2 منظور از «استاد»ب که سزاوار است انسان حتی نصف عمر خود را صرف پیدا کردن آن بکند، چیست؟ چه مشخصه هایی دارد و چگونه می توان در یافتن چنین استادی موفق شد؟! (لطفا مثل همیشه پاسختان تا حد امکان مفصل و مبسوط باشد.)
3 گفته بودید از اساتید مختلف در راه سیر سلوک استفاده نمایید، من مخالفم زیرا پراکندگی روی اساتید مختلف باعث پراکندگی قوه خیال می شود، آن طور که شایسته است از توجه نیک به سخنان بزرگان کاسته می شود، در مراحل سیر و سلوک انسان نیاز به یک راه و استقامت در آن راه دارد و نمی تواند چندین راه را با هم طی کند مثل دانش آموزی که جهت شرکت در کنکور تنها در یک مدرسه اسم می نویسند و تحت نظر آن عمل می کنند. حال رفتن سراغ کتاب های کمک آموزشی بعد از اینکه درس های یک استاد بررسی شد بلامانع است ولی اول یک استاد را کامل بررسی می کنند بعد به سراغ دیگری می روند چون از استاد قبلی معیار و ملاک برای درس یافته اند و قدرت تشخیصشان افزایش یافته است؟!
4 خواهشا یک عالم برای اینکه مسیر خدایی را به من یاد دهد تا به کمال برسم ر به من بگویید؟
5 دختری هستم 21 ساله، شدیدا مشتاق به فهم مسائل دینی ام و به دنبال اساتید اخلاق معتبر می باشم اما به دلیل اینکه شاغل هستم فقط 5 شنبه ها و جمعه ها وقت آزاد دارم . بسیار مایلم در کلاس های حاج آقا مجتبی تهرانی شرکت کنم، لطفا مرا در این زمینه یاری فرمایید.
6 من بسیار علاقه دارم که نفس و روح خودم رو از آلودگی های دنیا و صفات رذیله تزکیه و پاک کنم و فکر نمی کنم موفق بشوم به تنهایی و بدون استاد و راهنمایی های آن به این امر نائل آیم. برای این مشکل آیا راه حلی وجود دارد و آیا استادی برای این امر سراغ دارید؟ چگونه می توانم شاگرد آن شوم؟ خواهشمندم کمک کنید؟
7 نقش استاد در شکل گیری شخصیت انسان چیست؟
8 اینجانب برای خود سازی و عمل به دستورات دین اسلام راهنمایی می خواهم. در ضمن آیا شروع خود سازی بدون راهنما ممکن است یا خیر؟
9 نقش استاد اخلاق و مرشد در تکامل انسان چیست؟
10 یک استاد اخلاق خوب چه ویژگیها و شرایطی باید داشته باشد؟ اگر فردی، گناهان پنهان ما را نزد ما بگوید، آیا این عمل او، نشانه استاد اخلاق بودن اوست؟
11 از چه کسی به عنوان یک مربی جهت پیشرفت در مسائل دینی و زندگی خود استفاده کنیم؟
12 با توجه به این که بسیاری از علما به داشتن استاد برای سیر و سلوک الی الله تأکید دارند و حتی بعضی ها گفته اند که می ارزد انسان نصف عمر خود را بگذارد تا راهنمایی پیدا کند. می خواستم بپرسم چگونه می شود این راهنما را پیدا کرد؟ و آیا انسان می تواند در زمان غیبت از وجود امام زمان(عج) به عنوان راهنما استفاده کند یا باید شخصی وارسته حاضر باشد؟ چگونه آن را پیدا کنیم؟