پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (کپی نرم افزار) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 11 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 نرم افزار هائی که به صورت رایگان از اینترنت می توان دانلود نمود با توجه به این که نمی دانیم صاحب آن راضی هست یا خیر، دانلود آن چه حکمی دارد؟ چگونه می توانیم از شرکتی که خارج از کشور است اجازه بگیریم؟ اگر اینطور باشد که بیشتر نرم افزارها حرام هستند و مردم نمی توانند از آن استفاده کنند. چون قیمت اصلی این سی دی ها حدود یک میلیون تومان است و مردم ایران برای تهیه آن به حرج می افتند. یک راه حل برایمان پیشنهاد بدهید تا دچار گناه هم نشویم. با این شرایط ما دو راه بیشتر نداریم: یکی این که سی دی ها را از خارج وارد نمائیم که این مستلزم هزینه زیادی است که بیشتر افراد در خرید آن عاجز می شوند. راه دیگر عدم استفاده از رایانه است که زمینه پیشرفت را از ما می گیرد. خواهش می کنم یک راه حلی قرار دهید. البته فقط اگر بفهمم که دیگر هیچ راه حلی ندارد و به من اگر بگویید دیگر از رایانه استفاده نکن، دیگر استفاده نمی کنم!!
2 یکی از اساتید دانشگاه ما، درس ما را به وسیله یک نرم افزار آلمانی تدریس می کنند حالا این نرم افزار را روی یک سی دی ریخته اند و پیشنهاد کرده اند که ما آن را رایت کنیم و در ایام عید بخشی از درسمان را پیش برویم تا بعد از عید نوروز از بقیه جلوتر بیافتیم؛ با توجه به اینکه اگر این نرم افزار را رایت نکنم ممکن است از بقیه دانشجوها که اکثراً آن را رایت می کنند عقب بمانم و با توجه به جواب کد ... که رایت را منوط به ضرورت دانستند آیا می توانم این سی دی را برای خود رایت کنم؟
3 آیا استفاده از سی دی های ویندوز که دارای شماره سریال و جعبه مخصوص است و قیمت آن حدود 2 الی 3 هزار تومان است و در بازار فروخته می شود جایز است؟ اصلا سی دی ارجینال و اصلی را از کجا باید تهیه کرد و قیمت آن چقدر است؟ در مورد نرم افزارهای قفل شکسته چطور؟
4 بنده به فروش کتاب و cd اشتغال دارم. بعضا پیش می آید که بخشی از کتاب را که می خواهم بفروشم مورد مطالعه قرار می دهم و یا یک cd را می بینم و یا بر روی کامپیوتر خود کپی می کنم؟ آیا با این وجود بنده اجازه فروش آن را دارم؟ در حالی که به واقع هیچ تغییری در کالا ایجاد نمی شود.
5 اگر فیلمهایی که ازکلوپ می گیریم، روی کامپیوتر کپی کنیم و به بقیه هم نشان دهیم ولی رایت نکنیم، اشکال دارد؟
6 فتوکپی( تکثیر1نسخه) از کتابی برای استفاده علمی که روی آن نوشته حق چاپ و نشر محفوظ، چه حکمی دارد؟
7 دانلود کردن مقالات یا کپی کردن مقالات که داخلی هستند و صاحب آن اجازه کپی کردن نداده، مجاز است. اگر خارجی باشند چه؟ اگر فقط قسمتی از آن نرم افزار یا کتاب کپی شود چه؟( چون در بعضی از موارد می گویند که کپی برداری به هر نحو غیر مجاز است).
8 در مواردی که کسی سی دی یا یک نرم افزار یا کتابی به صورت غیرقانونی کپی کرده از آن کپی( که دیگری مرتکب آن شده) ما می توانیم استفاده کنیم چون به هر حال کاری هست که انجام شده و کتاب بی استفاده می ماند؟
9 نسخه الکترونیکی بعضی از کتابها در بعضی از سایتها به صورت رایگان قرارداده شده و همچنین بعضی از آهنگها، لطفا بفرمایید، آیا استفاده از آنها اشکال شرعی دارد یا خیر؟ مقلد آیت الله بهجت هستم.
10 خیلی از cdهای فیلمها ونرم افزارهایی که در بازار موجود است مادر و یا اریجینال نیستند و تولیدکنندگان آنها اعلام نارضایتی از رایت این گونه سی دی ها می کنند. در صورتی که این سی دی های اصل یا کمیابند و یا قیمت بالایی دارند، تکلیف ما اینجا چیست؟
11 کپی گرفتن از روی کتب به عنوان جزوه استفاده کردن، اشکال دارد و چه فرق می کند از کتابخانه کتاب را به امانت بگیری و مطالعه کنی یا کپی بگیری و در منزل بخوانی؟