پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (شرایط ازدواج موقت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 22 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 آیا در عقد موقت نیت ارضای میل جنسی فقط برای فرد مجبور و مضطر است یا هر کسی که حتی مجبور هم نباشد مثلا خودش زن داشته باشد به نیت ارضای میل جنسی می تواند تعداد نامحدودی عقد موقت نماید؟
2 اخیرا آقایی به من اظهار لطف و محبت نموده و باب آشنایی را با من باز کرده روابط ما بسیار محدود است و تنها سه چهار جلسه همدیگر را ملاقات کرده ایم. بنده به ایشان عرض کردم که در صورت تمایل می توانند به جهت خواستگاری نزد والدین من بیایند اما ایشان مطلبی را تحت عنوان ازدواج موقت مطرح کردند و دلیل شان نیز عدم دارا بودن شرایط ازدواج بیان کردند. بنده ابتدا به شدت با این مسأله مخالفت کردم اما ایشان با نشان دادن جراید و کتاب ها و فتاوای متفاوت سعی در متقاعد کردن من داشتند. اخیرا کتابی را به من معرفی کردند که در آن وجوه ازدواج موقت به خوبی توضیح داده شده بود و در آن کتاب نوشته شده بود که اگر پسر جوان در خود احساس نیاز نماید برای جلوگیری از ایجاد فساد در صورتی که شرایط ازدواج دائم را هم نداشته باشد می تواند ازدواج موقت را در پیش بگیرد. هم چنین نوشته شده بود که اگر دختر جوانی از سن ازدواجش گذشته باشد و نیز مطمئن باشد که خواستگاری بهتر از این شخص که می خواهد با او ازدواج موقت بکند برای او نمی آید و هم چنین احساس نیاز جنسی نیز بکند می تواند بدون اذن پدر به انجام ازدواج موقت مبادرت ورزد. هم اکنون سؤال این است که این آقای جوان هم اکنون 24 سال سن دارند و خودشان می گویند (تحقیق از جانب بنده صورت نگرفته) که شرایط ازدواج را دارا نیستند اما به شدت احساس نیاز می کنند و می خواهند این احساس نیاز را با من برطرف کنند. اما من دخترجوان 21 ساله هستم که فکر می کنم موقعیت های خوبی در انتظارم هست و ضمن اینکه هنوز از سن ازدواج من نگذشته است و حتی خودم هنوز نیازی در خود احساس نمی کنم آیا به صرف اینکه آن آقای جوان احساس نیاز دارند و می خواهند که این احساس را با من برطرف کنند، من می توانم بدون اذن پدرچنین کاری را بکنم یا خیر؟ ضمن در نظر گرفتن این موضوع که بنده اطلاعاتی در این زمینه ندارم خواهشمندم که اینجانب را راهنمایی کنید و در صورت این که جواب درست و عدم مباردت به این اقدام است لطفا دلایلی به من ارائه نمایید که بتوانم با آن ها طرف مقابل را مجاب نمایم.
3 سؤال من در مورد صیغه کردن است و اینکه آیا خانم ها و آقایان از نظر شرع اجازه دارند بی حد و نصاب به این امر بپردازند؟
4 خیلی فکر کردم به این نتیجه رسیدم که ازدواج موقت کنم چون امکان ازدواج دائم برام مقدور نیست. در ایران مرکز یا مکانی برای ازدواج موقت وجود دارد؟ کجا؟ اگه وجود ندارد تکلیف من چیست؟ چطور می توانم خودم برای ازدواج موقت اقدام کنم؟ شرایط و روش آن چگونه است؟
5 یک سؤال یا انتقادی که دارم این است که چرا در مشاوره با جوانانی که مشکل ازدواج دارند ازدواج موقت را پیشنهاد نمی کنید در حالی که امروز در جامعه عده ای در راستای فرهنگسازی آن تلاش می کنند؟
6 من جوانی هستم که امکان ازدواج دائم ندارم. آیا بنده اجازه ازدواج موقت دارم؟ اگر دارم چگونه در کجا و با چه کسانی می توانم ازدواج موقت کنم؟
7 آیا خواندن جملات «زوجتک نفسی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم» توسط زن و «قبلت» توسط مرد پس از تعیین مهریه و مدت صیغه برای صیغه کافیست یا نیاز به صیغه نامه و غیره می باشد؟
8 ازدواج موقت با صیغه محرمیت چه فرقی دارد و بنا به فتوای کدامیک از مراجع اجازه پدر لازم نیست؟ و ذکرش چیست؟ آیا خود دختر و پسر هم می توانند آن ذکر را بخوانند و آیا به فارسی هم می توانند بخوانند و اگر به فارسی هم می شود چه عبارت فارسی مناسب است؟
9 لطفا در مورد صیغه موقت و آیه ای که از آن این حکم استخراج شده توضیح بفرمایید. یکی از موارد صیغه موقت برای دختر و پسری است که امکان ازدواج ندارند اگر در این شرایط بچه ای به وجود آید سرنوشت بچه چه می شود؟ و آیا این ظلم به بچه و زن نیست و عدالت چگونه برقرار می شود؟ حتی اگر بچه ای هم نباشد آیا زندگی آینده دختر خراب نمی شود؟ آیا غیر از احتمال افتادن به گناه و هوس دلیل دیگری هم وجود دارد و چرا جایز است؟
10 آیا دختر باکره را می توان با اذن پدر یا ولی او به ازدواج موقت مردی آورد؟
11 من به این نتیجه رسیدم که نمی تونم به طور کامل خودارضایی رو ترک کنم با این شرایط ازدواج دائم هم که خیلی مشکله. دارم دیوونه می شم تو رو خدا منو برای ازدواج موقت کاملا راهنماییی کنید مکانش هم بهم بگید،تا یک جوون رو از مرگ تدریجی نجات بدین.
12 آیا زن باید قبل از خواندن صیغه مهریه اش را معین کند یا بعد از خواندن صیغه و محرم شدن هم می تواند مقدار مهریه اش را مشخص کند؟
13 آیا می شود صیغه محرمیت را خود 2 فرد بخوانند؟ چه متنی را باید خواند؟ زمانشو چطوری باید معلوم کرد؟ برای صیغه موقت.
14 شرایط ازدواج موقت چیست؟ یعنی آیا هر کسی در هر زمانی می تواند این عمل را انجام دهد؟ آیا در جامعه فعلی قابل دفاع است؟ چه فوایدی دارد؟ لطفا سوالات بالا را با منابع و دلایل موثق پاسخ دهید.
15 آیا صیغه ایراد دارد؟
16 شرایط صیغه چیست؟
17 شرایط صیغه کردن زن برای ارتباط جنسی چیست؟ اگر امکان دارد متن صیغه را نیز با راهنمایی کامل توضیح و بنویسید. اگر خودمان دو تایی صیغه را بخوانیم، چه مشکلاتی دارد؛ آیا می توانیم؟
18 چگونگی صیغه را توضیح دهید؟
19 لطفا در مورد ازدواج موقت توضیح بفرمایید. همچنین توضیح بفرمایید که آیا در جامعه، برای ما هم امکان ازدواج موقت وجود دارد یا خیر؟ در صورت امکان داشتن شرایط و چگونگی آن را هم بیان بفرمایید.
20 تفاوت های ازدواج دایم با موقت در چیست؟(صیغه عقد-شاهد-مهریه-طلاق-محرمیت-عده و...)
21 صیغه یا متعه حلال است یا حرام؟ اگر حلال است شرایط آن چیست و برای چه کسانی است؟ (مجرد یا متأهل)
22 صیغه یا متعه حلال است یا حرام؟ اگر حلال است شرایط آن چیست و برای چه کسانی است؟ (مجرد یا متأهل)