پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (شب اول قبر) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 11 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 من در پی خواندن کتاب معاد شهید دستغیب(ره) از شب اول قبر بسیار ترسیدم. حتی فکرش را هم نمی توانم بکنم -از شدت ترس- که من شب اول مرگم چه می شود؟ بسیار زیاد می ترسم و این ترس همیشه با من است. شاید از مرگ و ... هم این قدر نترسم که از شبی تاریک در قبر ماندن و آن فشار و آن نکیر و منکر و آن اعمال بد که با چهره های ترسناک برای عذاب من می آیند! من می ترسم که با این وحشت بمیرم و این وحشت در آن شب بیشتر از همه چیز عذابم دهد! (گاهی امتحان سخت است ولی هول امتحان سخت تر). شما کمکم کنید که تعدیل تر شوم که احساس می کنم این همه وحشت زیان آور است!؟
2 خیلی مختصر و مفید میشه لطف کنید بفرمایید چه کارها و دعاهایی عذاب شب اول قبر رو کم می کنه؟
3 انسان چگونه قبض روح می شود؟ حالات انسان بعد از مرگ، در قبر، شب اول قبر و ... چگونه است؟ عالم برزخ چگون عالمی است و وضعیت بندگان خدا تا فرا رسیدن روز قیامت چگونه است؟
4 می گویند اگر فردی در روز پنج شنبه یا شب جمعه یا مناسبت های خاص دینی دیگر از دنیا برود و بمیرد عذاب قبر از او برداشته می شود. سؤال اینجاست مگر عذاب قبر فقط برای شب اول قبر می باشد و دیگر از آن شب بعد عذاب قبر ندارد؟ پس مابقی اعمالی که فرد انجام داده چگونه تسویه می شود؟ و عذاب شب اول قبر بابت چه چیزی می باشد؟
5 بعضی از افراد هنگامی یکی از بستگانشان فوت می نمایند شب اول دفن تا صبح در کنار قبر متوفی در قبرستان می مانند و به خواندن قرآن و ادعیه و ... می پردازند با این نیت که چنین اعمالی وحشت شب اول قبر را کاهش داده و مرده از تنهایی درمی آید. 1) آیا روایت یا سفارشی از بزرگان دین در این خصوص وجود دارد یا در رفتار آنان چنین موردی دیده شده است؟ 2)این اعمال تأثیری برای متوفی دارد؟
6 آنهایی که در دریا می میرند یا در بیابان شهید می شوند، شب اول قبر آنان چه موقعی است؟
7 کسانى که در دریا مى‏میرند یا طورى مى‏شود که خاکستر مى‏شوند، شب اول قبر آنان چه موقعى است؟ یا شهیدانى که بعد از بیست سال جنازه‏شان پیدا مى‏شود، آیا شب اول قبر آنان، شب اولى است که استخوان آنان را در قبر مى‏گذارند؟
8 شب اول قبر چه اتفاقی می افتد؟
9 آیا روح پس از مرگ مستقیما وارد دنیای برزخ می شود یا اینکه قبل از ورود به برزخ، مدتی در همین دنیا و محل زندگی و مرگش حضور دارد؟ اگر این چنین است، پس شب اول قبر او از کی شروع می شود؟( لطفا مراحلی را که روح پس از مرگ طی می کند را توضیح دهید)
10 شب اول قبر انسانهایی که مفقود بوده یا دیر به خاک سپرده می شوند، چه زمانی است؟
11 سلام. با وجود اشاره مستقیم خداوند به آگاه بودن مطلق در همه امور , چه نیازی به سوال و جواب ترسناک شب اول قبر هست؟ ضمنا این اتمام حجت یا تلنگر بعد از مرگ به چه دردی میخورد؟