پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (عقد بدون اجازه) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 37 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.
برای مشاهده ی عکس های مرتبط با کلیدواژه ، اینجا را کلیک کنید.


ردیف پرسش
1 در مورد عقد موقت بین دختر و پسر بدون اطلاع خانواده ها فقط در جهت این که دیدارشون گناه به حساب نیاد میشه؟
2 مشکل اساسی در ازدواج موقت اذن پدر زن است آیا اذن پدر همیشه ضرورت دارد؟ و در صیغه محرمیت برای حرف زدن چطور؟
3 من 6 ساله بودم و دخترعمویم 4 ساله که زن عمویم با اجازه پدربزرگ پدریمان ما را به عقد هم در آورد (ازدواج موقت) الان که بزرگ شده ام زن عمویم جلوی من حجاب را رعایت نمی کند آیا اشکالی ندارد؟ الان می توانم بدون اذن عمویم با دختر عمویم صیغه موقت بخوانم یا نه؟
4 آیا صیغه مشروط باکره (عدم دخول) بدون اذن پدر صحیح است؟ از دیدگاه تطبیقی نظر مشهور مراجع چیست؟ نام مراجعی که جایز دانسته اند چیست؟
5 حکم عقد دختری که بدون اجازه پدر باشد چیست؟
6 آیا در ازدواج با دختر باکره، اجازه پدر یا جد پدرى واجب است و اگر بدون اجازه عقد بخوانند، عقدشان باطل است؟
7 اگه یه دختر بدون اذن پدر با پسری صیغه بکنند، صحیح است یا خیر؟
8 صیغه دختر بی اذن پدر چگونه است؟
9 در صورت نداشتن اجازه پدر، ازدواج دختر چه حکمی دارد؟
10 می خواستم بپرسم که اگر پسر و دختری بدون اذن پدر با هم ازدواج موقت نمایند، صیغه آنها اشکال دارد و اگر این حالت برای دو جوان فهمیده و بالغ باشد چه حکمی دارد؟ آیا اگر نزدیکی نمایند حکم زنا دارد؟
11 در ازدواج موقت اذن ولی برای دوشیزه بنا بر نظر اکثر علما احتیاط واجب است. آیا می توان به مرجعی رجوع کرد که آن را احتیاط مستحب بداند؟ آیا اذن ولی شرط صحت عقد می باشد؟ آیا دختری می تواند با استناد به این که برای آن که به گناه نیفتد دست به چنین اقدامی بزند؟ در صورت مخالفت شرع حکم این افراد چیست؟
12 از نظر تکلیفی احتیاط واجب آن است که با اجازه پدر یا جد پدری باشد، ولی اگر بدون اجازه عقد بخوانند، عقد باطل نیست. این فتوای آیت الله لنکرانی در مورد ازدواج موقت است. مفهوم آن اینست که من می توانم رابطه خودم را با دوست دخترم شرعی کنم؟
13 با تشکر فروان از اینکه با حوصله پاسخ نامه مرا دادید و تشکر فراوان از دست اندرکاران نشریه. متأسفانه من جواب سؤالم را از سایت شما بسیار دیر دریافت کردم و در طول آن مدت چندین بار حتی با سایت های دیگر نامه نگاری کردم و پاسخ هایی دریافت کردم. ولی دوست داشتم که در این مورد نظر شما را هم بدانم چون دیگر در این امر با کسی مشورت نکردم.
من بعد از نامه نگاری فراوان به خاطر اینکه شدیدا تحت فشار بودم نه می توانستم ارتباطم را با آن فرد را قطع کنم و به آن صورت هم احساس گناه می کردم. به همین دلیل به دو دلیل تصمیم گرفتم که بدون اجازه پدرم بین خودمان صیغه محرمیت را بخوانیم البته بعد از اینکه کلی مطلب را برای مادرم شرح دادم و از ایشان خواستم که اجازه من را از پدرم بگیرند و خوب جواب از قبل مشخص بود به هر حال من می خواستم که به وظیفه شرعی خود عمل کرده باشم به همین دلیل فکر کردم که من به دو دلیل می توانم بدون اجازه پدرم صیغه محرمیت را با آن فرد بخوانم یکی طبق فرموده حضرت امام(ره) که اگر دختری خواستگاری داشته باشد که هم کفو او باشد اگر پدر مخالفت کند و دختر هم خواستگار دیگری نداشته باشد، اذن پدر در این مورد ساقط می شود و دیگر اینکه با توجه به اینکه مرجع تقلید من حضرت امام(ره) می باشند طبق فرموده خود ایشان من می توانستم در بعضی امور به مرجع زنده رجوع کنم. بنابراین من در این امر به حضرت آیت الله بهجت رجوع کردم که طبق آنچه که در سایت تبیان خواندم ایشان می گویند که اذن ولی را شرط می دانند ولی اگر صیغه بدون اذن خوانده شد دو نفر به هم محرم می شوند اگر چه کار حرامی انجام داده اند و بالاخره ما این صیغه محرمیت را خواندیم و از آن موقع به بعد من بسیار از نظر روحی احساس آرامش می کنم زیرا دیگر فکر نمی کنم که ارتباطم با آن فرد اشکال شرعی داشته باشد.
و یک سؤال دیگر اینکه آیا بعد از اتمام مدت مقرر لازم است که صیغه مجددا خوانده شود یا می توان مدت را تغییر داد یعنی طولانی تر کرد؟
14 پسری هستم با دختری با موافقت هر دو عقد موقت کردیم و تماس جنسی انجام دادیم و پرده او پاره شد و از دست من ناراحت آیا من گناه کردم اگر گناه بود چه کار کنم؟
15 اگر مرد با دختری فقط بخواهد روبوسی و بازی (جنسی) بکند (بدون دخول) و قبل از شروع او را به عقد خویش به صورت موقت در آورد ولی از پدر دختر اجازه نگرفته باشد آیا حرام است؟ زنا است؟ یا حلال است؟
16 دختری که پدر و جدش در قید حیات نیستند خودش با مردی صیغه عقد دایم خوانده آیا عقد صحیح است؟
17 دختری را دوست دارم و با او صیغه عقد موقت را خوانده ایم تا به گناه نیفتیم (خودمان و) مادر دختر خبر دارد ولی به پدرش چون می دانستیم رضایت نمی دهد خبر ندادیم آیا صیغه ما باطل است؟
18 اگر دختری را بدون اذن پدر به عقد خود در بیاورم آیا صحیح هست؟
19 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
20 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم آیا عقد ما شرعا درست است؟ (مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است.)
21 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
22 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم آیا عقد ما شرعا درست است؟ (مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است.)
23 کدام یک از مراجع تقلید دختر را قبول می کنند که بدون اجازه پدر با پسری صیغه کند؟ یعنی واجب نیست و عقد را باطل نمی کند؟
24 من می خواستم در مورد ازدواج موقت مسائلی رو بدونم. من با کسی ارتباط دارم ایشون پیشنهاد دادن برای اینکه رابطه ما از نظر شرعی مشکل نداشته باشه بهتره که عقد موقت کنیم می خواستم بدونم آیا عقد موقت، بدون اجازه پدر دختر درسته یا نه؟ و اینکه ما خودمون صیغه عقد رو خوندیم. البته باید بگم که ایشون گفتن چون مرجع تقلید من فوت کردن من میتونم درباره این موضوع از کسی دیگه تقلید کنم گفتن که می تونم از آقای بهجت در این مورد تقلید کنم. حالا می خوام بدونم که عقدی که ما کردیم بین خودمون درست هست یا نه؟
25 دختری هستم مجرد که مدتی ست با مردی متأهل به انجام کاری پرداخته ایم که هدف ازدواج نبوده بلکه هدف ما رشد و کمال همه جانبه بوده است و برای اینکه بر هم محرم شویم ناچار صیغه موقت را بدون اذن پدر خوانده ایم و به روابط خیلی عاشقانه و نیمه جنسی با رعایت حریم من پرداخته ایم این جزئی از هدف ما بوده است تا با آرامش بیشتری به کارم و تحصیلم و تمام امورم بپردازم. او برای من در حقیقت نقش شوهر، معلم، یار، مربی کاملا حمایتی و ایده آل را ایفا کرد و به نیازهایم تا حدی که می توانست جواب داد اما با هم قرار گذاشتیم که موجبات ضرر هم را فراهم ننماییم مثلا من کاری نکنم که همسر او بفهمد یا خانواده من و الحق که من نسبت به گذشته خیلی رشد کرده ام به امید خدا اما حالا به این می اندیشم که این کار شرعی و درست بوده آیا من فردا در پیشگاه خدا محاکمه می شوم؟ آیا حق زنش را من می خورم یا به او ظلم کرده ام؟ ولی در هدف ما این بوده که او بیشتر از پیش به خانواده اش برسد و اگر من مانع شدم مرا رها کند منم همین طور و ما توانسته ایم این کار را کنیم آیا با این وجود باز هم رابطه ما اشکال دارد؟ آیا من بخش جنسی و جسمی را از رابطه مان حذف کنم؟ چون به اختیار خودم است سخت درمانده شده ام آیا این رابطه را خاتمه دهم با وجود تمام جنبه های که برای من داشته یا آن را حفظ کنم؟