پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (عاق والدین) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 7 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 اگر کسی عاق والدین بشود باید چکار کند آیا برای این موضوع راهی هست یا خیر؟
2 آیا اگر پدری می تواند فرزندش را به ناحق عاق کند؟ در صورتی که فرزند کاملا مطیع اوامر پدر بوده اما به گناه خودارضایی روی آورده و قصد ازدواج دارد و پدر مانع می شود چون اجازه ازدواج را با هر خواستگاری به دختر نمی دهد در حالی که سن دختر بالا رفته و نیاز به ازدواج دارد. آیا چنین پدری حق عاق کردن فرزندش را دارد؟ آن هم چون او قصد ازدواج به صلاحدید پدر را دارد؟ آیا خداوند حقی برای آن دختر مظلوم را قرار داده است؟ لازم به ذکر است پدر کلا مخالف ازدواج دخترش است چون ازدواج فرزندش را بی آبرویی می داند. در ضمن این پدر بسیار بداخلاق و سخت گیر می باشد و حتی همسر صبور و شکیبای او هم اصلا از ایشان راضی نیست.
3 آیا اگر کسی به خاطر خدا به پدر و مادر نیکی کند در این دنیا پاداش خواهد دید یا اینکه امکان دارد زندگی بدی داشته باشد. آیا اگر کسی مورد عاق و نفرین پدر قرار گیرد، امکان دارد در این دنیا از کسی که به پدر نیکی کرده زندگی بهتر و آبرومندتری داشته باشد. ما دو برادر هستیم مثل این متن، پس حرفهای خدا چی می شه؟
4 در حدیثی از امام باقر(ع) کسی که در دوران حیات والدین عاق شود و در دوران پس از مرگ آنها به آنها نیکوکاری کند، عاق محسوب نمی شود. با توجه به کثرت روایات از عقوبت عاق والدین در دنیا، اعتبار حدیث فوق چقدر است؟ آیا در صورت نیکوکاری عاق والدین بعد از مرگ آنها عقوبتی در انتظار او نیست؟
5 اگر کسی عاق والدین شده باشد و از پدر و مادر حلالیت بطلبد و آنها حلال کنند و توبه کند، آیا دیگر عاق نیست؟
6 در مورد عاق فرزندان توضیح دهید آیا گناه کبیره است؟
7
کسی که عاق والدین است، برای توبه چه کاری باید انجام دهد؟