پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (سیر و سلوک) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 16 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 سؤالم در مورد سیر و سلوک است می خواهم نظر شما را در این مورد بدانم که آیا این درست است که انسان بخواهد عبادت کند و شب زنده داری کند و یک سری ریاضت ها را تحمل کند به دلیل این که برایش به اصطلاح فتح باب شود و چیزهای که مردم عادی نمی بینند و نمی شنوند را بتواند ببیند و بشنود؟ و آیا این که کسی که به این مقام ها رسیده واقعا نشان دهنده این است که خداوند او را به این مقام رسانده یا نه به دلیل تزکیه نفس و استفاده از یک سری دستورات است؟ مثلا جایی خواندم که قرائت ذکر یونسیه تا یک سال باعث ارتباط با ارواح می شود. اگر امکان دارد در این مورد کامل توضیح دهید.
2 اگر بخواهم در زمینه عرفان و سیر و سلوک الی الله تحصیل کنم باید در چه رشته ای مشغول به تحصیل بشوم؟ اصلا چطوری باید شروع کنم؟ نمی دونم توانستم منظور خود را بیان کنم؟ با خواندن کتاب هایی در زمینه زندگی عرفا و روحانیون عارف خیلی مشتاق شده ام تا در این زمینه گام بردارم. در زمینه عرفان و معرفت و شناخت خدا؟
3 گفته بودید از اساتید مختلف در راه سیر سلوک استفاده نمایید، من مخالفم زیرا پراکندگی روی اساتید مختلف باعث پراکندگی قوه خیال می شود، آن طور که شایسته است از توجه نیک به سخنان بزرگان کاسته می شود، در مراحل سیر و سلوک انسان نیاز به یک راه و استقامت در آن راه دارد و نمی تواند چندین راه را با هم طی کند مثل دانش آموزی که جهت شرکت در کنکور تنها در یک مدرسه اسم می نویسند و تحت نظر آن عمل می کنند. حال رفتن سراغ کتاب های کمک آموزشی بعد از اینکه درس های یک استاد بررسی شد بلامانع است ولی اول یک استاد را کامل بررسی می کنند بعد به سراغ دیگری می روند چون از استاد قبلی معیار و ملاک برای درس یافته اند و قدرت تشخیصشان افزایش یافته است؟!
4 می خواهم در راه سیر و سلوک قدم بگذارم مرا راهنمایی کنید.
5 آیا سیر و سلوک عرفا همان اطاعت از دستورات خداوند و پرهیز و اجتناب از محرمات اوست؟
6 چه کار بکنم چه کتاب هایی بخوانم تا در مراتب معرفت الهی پیش بروم و بیشتر به معرف خدا دست پیدا کنیم و در مراحل توحیدی همچون سلمان به هر 10 مرحله ایمان برسیم؟
7 تأثیر روزه در درجات عرفان از نظر امام جعفر صادق(ع) چیست؟
8 تا حرف سلوک به ذهنم می افتد وسوسه تغییر در وعده های غذایی دانشجوییم به سرم می آید، احساس می کنم شیطان بازیم میدهد، شما چه برنامه ای پیشنهاد میکنید؟
9 با توجه به سیر صعودی انسان به سوی خداوند اگر دو نفر در ابتدای زندگی دو مسیر متفاوت زیر را انتخاب کنند: 1- بعنوان یک طلبه حوزه تا رسیدن به درجه اجتهاد را طی کند 2-در یک رشته فنی تا سطح دکترا آیا نزد خداوند می توانند دارای درجه مساوی و بلکه آنکه در رشته فنی است از دیگری برتر باشد؟
10 چگونه می توانیم قلب و دلمان را از آلودگی نجات دهیم؟
11 هدف از سیروسلوک چیست؟ آیا هدف رسیدن به یقین هست یا چیز دیگر؟ آیا هر کسی با هر درجه از ایمان می تواند این کار را انجام دهد یا خیر؟ با باید به درجه ایمان بالایی برسد؟ اگر هر کسی با هر درجه از ایمان بتواند به این درجات برسد و به یقین برسد پس فلسفه ایمان به غیب چه می شود؟
12 در مورد سیروسلوک توضیح کاملی دهید.
13 بنده به مبحث عرفان علاقه دارم و می خواهم بدانم آیا شما استادی یا کتابی سراغ دارید که بتواند مرا در این راه کمک کند؟ بنده در شهر تبریز زندگی می کنم.
14 در مورد راه های سیر و سلوک عرفانی توضیح دهید؟
15 اولین قدم برای سیر الی الله چیست ؟ چه کتابهایی برای شروع باید بخوانم؟
16 گام هایی که برای سلوک الی ا... و تقرب به خدا باید برداشت چیست؟ ما که جوان و در آغاز راه هستیم چه باید انجام دهیم؟