پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (اعمال انسان) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 46 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 لطفا نظر خود را درمورد ابهام زیر بیان کنید. خداوند اعلام می کند که شیطان را مأمور گمراهی انسان ها قرار داده است (سبا؛ 21) اگر خدا خودش به شیطان اجازه داده بود که مردمان را گمراه کند، گناه آدم و حوا که فریب این شیطان را خوردند چه بود؟ و به فرض‌ِ آن هم که این دو گناهکار بودند چرا باید فرزندان نسل های بعدی آن‌ها بابت گناه این پدر و مادر ساده لوح جواب پس بدهند؟ حال با توجه و بر مبنای چنین چند گانگی هائی، چگونه می توان جایگاه جبر و اختیار را در فلسفه دین اسلام از هم تفکیک کرد؟! اگر انسان مختار است، پس منظور از تأکیدهای مکرر قرآن برای از پیش تعیین شده بودن همه چیز و وجود نوعی مرکز بایگانی به نام لوح محفوظ و اصولا فلسفه تقدیر چیست؟ اگر انسان اجبار داشته و در حوزه ای غیر اختیاری می زید، پس دیگر تدارک مکان هایی بنام بهشت و جهنم به منظور پاداش و جزای اعمال انسان در چیست؟! و اصولا سنجش اعمال انسان بر چه مبنایی انجام می گردد و این سنجش در حیاتی کاملا مشخص و از پیش تعیین شده چه کاربردی دارد؟!
2 در جای جای قرآن مثلا سوره انعام، مائده و ... گفته شده مرگ شما دست ماست و یک لحظه پس و پیش نمی شود و یا گفته هر آنچه به شما می رسد از طرف من است و سرنوشت شما در لوحی محفوظ نوشته شده پس اگر این طور است ما نمی توانیم بمی ها رو مقصر بدانیم که خانه هاشون رو محکم نساختند چون عمرشون دست خداست ازدواج هم دست خداست و ما نمی توانیم دختر یا پسری را برای حل شدن یا گوش نکردن به حرف دیگران سرزنش کنیم چون قسمت و به قول قرآن قضا و قدرشان بوده پس عقل ما چی می شه؟ اختیار ما چی می شه؟
3 اگر خداوند از آن زمان که متولد می شویم تا آن زمان که می میریم می داند که ما چه کارهایی در طول عمرمان انجام می دهیم پس اختیار ما چه می شود؟
4 چرا وقتی که خدا از سرنوشت و آینده ی ما انسان ها خبر دارد، باز هم میگویید سرنوشت انسان ها را خودشان تعیین میکنند؟
5 چرا در صورتی که می گویند خدا از سرنوشت ما خبر دارد باز هم می گویند دعا کنید و برای طول عمر صدقه دهید؟ اگر که اتفاقی برای کسی بیفتد می گویند که قسمت و سرنوشت او اینگونه بوده حال اگر کسی همین طوری الکی و بدون توجه و دلیل سرش را بالا بگیرد و به وسط خیابان برود و تصادف کند و بمیرد یا فلج شود یا... باز هم می گویند قسمت او این گونه بوده و آیا خدا از این کار او خبر دارد و اگر که بمیرد آیا خداوند برای آینده او هیچ برنامه ریزی نداشته؟
6 در مورد جبر و اختیار طبق فرموده امام صادق(ع): نه جبر است نه تفویض امری است بین دو امر. عقل انسان قبول می کند که کاری که انسان انجام می دهد از روی اختیار است اما هیچ کاری بدون قدرت خدا انجام نمی پذیرد، آیا این بدین معنی است که آن چیزی که به فکر و عقل انسان خطور می کند و انسان با آن کار انجام می دهد، از طرف خدا است و عقل انسان چون ناقص است، این گونه تشخیص می دهد که خود این فرمان را صادر کرده است؟
7 در مورد مختار بودن انسان از دیدگاه استاد مطهری توضیح دهید؟
8 آیا مى‏توانم بگویم: «من که راضى به زندگى نیستم و به جبر زنده‏ام، اگر گناهى مى‏کنم به حساب کسى است که مرا آفرید؟» اگر خدا مرا نمى‏آفرید، من هم گناه نمى‏کردم و مجبور نبودم آن همه عذاب آخرت را تحمل کنم؟
9 با این که آینده هر شخصی از این که چه کاره می شود یا چه به سرش خواهد آمد در پیش محضر الهی معلوم است با این حال تلاش پس چه جایگاهی دارد و آیا درست است که در این دنیا پروردگار به هر کسی بر اساس ظرفیت او مقام و درجه می دهد پس آن وقت جایگاه تنبلی چگونه است و آیا روزی که در کودکی بر پیشانی شخص نوشته می شود، درست است؟
10 ما شیعیان معتقد به جبر نیستیم ولی بیشتر مسائلی که مربوط به پیشگویی های شهادت امام حسین(ع) است، بوی جبر می دهد بدین معنی که اگر از اول در حکم ازلی مشخص بوده است که امام حسین(ع) شهید می شوند پس قاتلان ایشان نیز در حکم ازلی مشخص بوده و کسی که مجبور به انجام کاری باشد، مجازاتی نخواهد داشت. جواب این سوال چیست؟
11 در قرآن کریم داریم « خداوند هر کس را که بخواهد هدایت می کند» با توجه به معنی یعنی ما در کمال خود نقشی نداریم؟
12 آیا آیه( یضل من یشاء و یهدی من تشاء)(نحل/93) با عدالت خداوند منافات ندارد؟ چرا؟
13 خداوند با آگاهی که هر انسان و هر موجود صاحب اختیاری در هر لحظه چه عملی را انجام خواهد داد ما را خلق نموده است پس عقاب و ثواب یا بهشت و جهنم در برابر خلقت با آگاهی از قبل چگونه خواهد بود؟
14 من هیچ موقع به شانس اعتقاد نداشتم و دوست داشتم چیزی به عنوان شانس نباشد ولی یک سؤال برای من پیش آمده. با توجه به اینکه انسان محدودیت دارد (به زمان، مکان، دانش و ... ) پس نمی تواند بر همه اموری که برایش اتفاق می افتد تسلط داشته باشد. بنابراین گاهی اتفاقاتی برای انسان می افتد که از اختیار خارج است به این امور چه می توان گفت شانس یا نتیجه کار خود؟ مثال: انتخاب یکی از دو راهی که نمی دانیم کدام به مقصد می رسد.
15 گفته می شود علم خداوند ربطی به علت تامه در اعمال انسان ندارد و خداوند به انسان اختیار داده است، وقتی خداوند می داند درهر لحظه انسان چگونه از اختیارش استفاده می نماید وبا دانستن کامل او را خلق نموده است، نتیجه می شود هر انسانی برای کارهایی از قبل مشخص خلق شده است در نتیجه محاکمه و بهشت و جهنم با عدل الهی سازگاری نخواهد داشت. لطفا مرا راهنمائی فرمائید.
16 می خواستم بدانم که من که خود نخواستم که به دنیا بیایم پس چرا باید به دستورات دین عمل کنم؟ آخر خیلی برایم سؤال است که باز زور آدم رو به این دنیا می آورند و می گویند که ما این نعمت ها را به شما دادیم پس باید این دستورات دینی را هم انجام بدهی؟ (خوب من که اصلا نمی خواستم به این دنیا بیایم که از این نعمت ها استفاده کنم؟)
17 اگر انسان دارای قوه اختیار است و خداوند عالم به سرنوشت انسان از روز ازل تا ابد است آیا قوه اختیار انسان از او سلب نشده است؟
18 یا خدا می داند که آینده ما چیست یا نمی داند، اگر نمی داند که خدایی را سزا نیست و اگر می داند پس آیا خداوند ظالم است که ما را در این بلاها قرار می دهد او که می داند فلان کس جهنمی است و هیچ گونه پندی و هدایتی بر او اثر ندارد و مطمئنا جهنمی می شود پس چرا او را آفرید آیا می خواست او زجر بکشد و یا می خواست سفیدی معنی پیدا کند چرا کس دیگری امام حسین(ع) نشد؟ خدا امام حسین(ع) را خیلی قبل از ما آدم ها آفرید چرا آن ظرفیت را به کس دیگری نداد خلاصه اش کنم من چندین بار دست به خودکشی زده ام. امشب هم شب 23 ماه رمضان است کمکم کنید من این دنیا را دوست ندارم هیچ چیزش را؟!
19 در سر چهار راه من به یک سمت حرکت می کنم آیا حرکت من به هر سو دلیل بر انتخاب من است و یا اینکه زمان که من حرکت می کنم خواست خدا است؟ با ذکر این مطلب که خدا از همه چیز آگاه است و می داند من به کدام جهت و به کدام دلیل حرکت می کنم به همین دلیل آیا حرکت انتخاب ماست یا خواست خدا؟ لطفا کامل بهم توضیح بدید برام درکش مشکله.
20 خداوند با علم بر اینکه شیطان بر خلقش سجده نکرده و بر علیه بندگانش قیام خواهد کرد پس به چه دلیل خلقش کرد؟ شاید بشود جور دیگری مطلب را باز کرد به این طریق که اصلا شیطانی وجود ندارد و خداوند انسان را آن چنان دقیق و کامل آفریده که خود می تواند بر تخریب و یا کمال خود تصمیم گرفته و هر آنگونه که می خواهد راهش را ادامه دهد و خداوند در روز آخر در مقام مصحح نشسته و پرونده ها را بررسی و افرادی را که از وجودشان به خوبی استفاده نکرده باشند را در آزمون آخر رد می کند و برای تنبیه به سرای دیگری می فرستد و آنان که قبول می باشند را به سرایی تا پاداش بینند و همه این ها زمانی است که حکم اختیار مطلق را قبول کنیم و وجود شیطان را فقط راهی برای چیرگی بر نفس خود پنداریم و یا اینکه اختیار نسبی و یا حتی بی اختیاری را قبول کرده و ... می دانم خدا عالم مطلق است و او نیز می داند من بنده ای حقیرم چرا بر فهم من از آفرینشش تلاش نمی کند من نیز می خواهم بدانم تا رستگار شوم.
21 خدا چه معیاری دارد که یک بچه را در خانواده مذهبی یا مسیحی و یا غیرمذهبی می گذارد؟ و پدر و مادر او چگونه تعیین می شود؟
22 من به عدل خدا هم شک کردم. خدا چگونه توانست به شیطانی که 6000 سال عبادت او را کرده و از فرشتگان خاص خود بود بگویید که به انسان سجده کند. این عین بی عدالتی است؟ یا چرا وقتی از اولیاء خدا می پرسیدند آیا شما به بهشت می روید می گفتند نمی دانیم. خوب اگر این عزیزان نخواهند به بهشت بروند پس عدل خدا کجاست؟ یا کودکان کوچکی در حد سن 1 یا 2 سال گاهی در معرض بدترین شرایط هستند و شاید هم بمیرند اونها که گناهی نکردند پس عدل خدا کجاست؟ (پاسخ این سؤال برای من بسیار مهم است و اگر من را قانع نکند مجبورم راه های جدیدی در زندگی خود انتخاب کنم.)
23 چرا حوادثی که اتفاق می افتد مثلا تصادف و کسی می میرد می گوییم پایان عمرش بوده اگر ترمز می گرفت یا انحراف به چپ نداشت نمی مرد؟ یا اگر من الان خودم را بکشم می گویند پایان عمرش هست اگر نکشم می گویند خواست خداست؟ در اثر خواب آلودگی راننده ای چند نفر بی گناه می میرند، قضا و قدر چگونه است؟
24 جبر و اختیار برای من بی معناست؟ با وجود این که خداوند می داند نهایت زندگی ما چه می شود و فرموده: «اگر به راه راست بروید بهشتی و اگر نه جهنمی هستید». پس در اصل ما مجبوریم برای بهشت رفتن هم که شده خوب باشیم و راهی که او گفته برویم پس اختیار بی معنی است. و راهی جز این نیست چون ما همه بهشت را می خواهیم و مجبوریم راهی که ایشان فرموده برویم؟ لطفا این مسایل را برای من روشن کنید و پاسخ دهید.
25 نقش و میزان تأثیر قضا و قدر و در مقابل آن تلاش چیست؟ به چه میزانی تعیین شده است؟