پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (وظایف همسران) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 12 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 با وصف این که نفقه زن بر مرد واجب است مسأله وظیفه شرعی نبودن کار کردن زن در منزل عقلانی به نظر می رسد. از یک طرف مرد باید به هر زحمتی که هست در خارج منزل تلاش کند و هزینه زندگی را فراهم آورد ولی متقابلا به زن که می رسیم شرعا وظیفه ای ندارد که به او داخل در منزل بپردازد و همین امر باعث یک سلسله اختلافات در خانواده ها می شود. آیا در مسأله مزبور فتوای همه مراجع یکی است یا مخالفی هم دارد؟
2 وظایف و حقوق زن در جایگاه همسر چیست؟ مرد چه توقع و چه نیازی از زنش دارد؟ از کجا متوجه این توقعات شویم؟ از همسرمان چه توقع باید داشته باشیم؟
3 دو ماه از مراسم عقد اینجانب می گذرد و همچنان هر روز با مشکل جدیدی روبرو می شوم، اگرچه زندگی با مشکلات است که شیرین می شود و خوشی ها، و شادی ها در کنار تلخی ها و مشکلات است که طعم شیرین خودش را نشان می دهد.
شاید مطرح کردن این سؤال کمی زود به نظر برسد، در دو ماه زندگی مشترک با همسرم فقط 10 روز توانستیم با هم باشیم، نکته ای که می خواهم به آن اشاره کنم این است: جملاتی در مورد خصوصیات شخصیتی خانمم می نویسم (که بنده نمی توانم با این خصوصیات کنار بیام) شما راهنمایی بفرمائید که مشکل از من است یا داشتن این خصوصیات، به عنوان مثال: تو هر جا باشی باید منم باشم، تنهایی جایی نمی ری، تو باید بیشتر از اینها قربون صدقه من بری، تو باید هر چه زودتر از محل تحصیل خودت بیای پیش من (1 ماه گذشته از زمانی پیش خانمم بودم، قبلا صحبت کرده بودم که ممکنه شرایط تحصیلی ام ایجاب بکنه که حتی بیشتر از 2 تا 3 ماه نتوانم برم پیشش)، با هم توی یک ظرف باید غذا بخوریم، با هم نماز باید بخونیم و ... لطفا راهنمایی بفرمائید؟
4 چرا در ازدواج وظایف و مسئولیت های مرد سنگین تر از زن است؟ مرد باید نفقه، مهریه بدهد و مسکن و وسایل خانه را فراهم کند. در حالی که حقوق زن 2 چیز بیشتر نیست یکی تمکین جنسی (که در این مورد زن هم لذت می برد) و دیگری اجازه خروج در مواقع غیر ضروری. حتی در اصل وظیفه تربیت فرزندان هم بر عهده مرد است و حتی زن وظیفه خانه داری ندارد یعنی یک زن می تواند در خانه هیچ کاری انجام ندهد دست به سیاه و سفید نزند و در عین حال مهریه و نفقه خود را بگیرد. یعنی در حالی که مرد برای زن زحمت می کشد زن هیچ کاری برای مرد نمی کند؟!
5 با تشکیل خانواده چه وظایفی بر عهده زن و مرد می افتد؟
6 می خواستم بپرسم که وظایف ما خانم ها در قبال همسرانمان چیست و از نظر اسلام چه کار کنیم که بینمان محبت بیشتری ایجاد شود؟
7 چرا در عصر حاضر که گاهی زنان سرپرست و نان آور خانواده هستند و در جایگاه یک مرد در اجتماع عمل می کنند سهم الارث دختر باید نصف پسر باشد و همین طور در هنگام پرداخت دیه، دیه زن نصف مرد است؟
8 زن و شوهری با عقد موقت چه وظایفی نسبت به هم دارند؟ اگر هر یک در دو شهر مجزا ساکن باشند، آیا وظایف زن و شوهر تغییر می کند؟ در خصوص نیازهای عاطفی و جنسی چه راهکاری توصیه می شود؟
9 در مورد انتظارات، رفتارها،‌ بایدها و نبایدها و ... بعد از ازدواج توضیحاتی بیان کنید.
10 در مورد انتظارات، رفتارها،‌ بایدها و نبایدها و ... بعد از ازدواج توضیحاتی بیان کنید.
11 در مورد انتظارات، رفتارها،‌ باید ها و نبایدها و ... بعد از ازدواج توضیحاتی بیان فرمایید.
12 وظایف قانونی مرد در مقابل همسرش چیست؟ وظایف قانونی زن در مقابل همسرش چیست؟