پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (ازدواج در عده) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 6 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 اگر ممکن است در مورد یک مسأله مرا راهنمائی کنید. با زن جوانی مدت کمتر از یکسال به صورت موقت و با مهریه مشخص و طبق اصول و احکام شرعی در ارتباط بودم، بعد از انقضاء مدت معین به دلیل حضور فرد ثالثی از هم فاصله گرفتیم. متأسفانه در زمانی که مدت عده به پایان نرسیده بود این خانم ناآگاهانه با مرد ثالث و طبق احکام شرعی صیغه جاری کرده و همبستر شد، از آنجایی که بلافاصله به اشتباه خود واقف گردید بسیار نادم شده و شدیدا افسرده گردید. بعد از مدتی که با هم ملاقات کردیم و من او را برای غفلتش سرزنش نمودم و در عین حال به دلیل علاقه مندی به ایشان او را بخشیدم و مجددا تمایل خودم را برای ادامه ارتباط اعلام کردم و برای همان روز ایشان را صیغه کردم. از آنجایی که ایشان بسیار به احکام پایبند هستند و در عین حال نسبت به اعمال گذشته خود نادم و افسرده و احتمال خطای مجدد در عمل خود را دارند نسبت به ادامه ارتباط مشوش و نگران می باشند، لذا لطفا حکم شرعی را در مورد ادامه این رابطه و نحوه صحیح آن با توجه به علاقه طرفین به یکدیگر را توضیح بفرمائید.
2 عطف به پاسخ سؤال قبلی، خواهشمندم مشخص فرمائید در چه صورت اگر قبل از پایان عده به دلیل عدم اطلاع زوج، ازدواجی صورت گرفته باشد و بعداً طرفین به این آگاهی رسیده باشند که ازدواج صحیح نبوده است و قطع ارتباط کرده باشند ولی تمایل به ادامه ازدواج را داشته باشند و تنها به دلیل رعایت شرعیات از هم فاصله گرفته باشند به چه صورت باید عمل کنند؟ زوجه (مدت یکسال) من به دلیل یک اشتباه یا بهتربگویم فریب در زمانی که در عده من بود با شخص دیگری همبستر شد و به نکاح وی در آمد، که از این بابت به شدت پشیمان و افسرده گردید، من به دلیل علاقه به او، او را بخشیدم و از او دلجویی کردم و او را مجدداً به عقد خود درآوردم ولی بعد از مدتی متوجه شدیم نه تنها عقد او با شخص دیگر باطل بوده ارتباط ما هم در حال حاضر دارای شرایط و ملاحظاتی است که ما اطلاع نداریم، لذا برای رفع هر گونه ابهام و پرهیز از خطا و در عین حال عمل به تعهدات در راستای علائق خودمان تصمیم به مشاوره و کسب راهنمائی گرفتیم. مسلما احکام غنی دین ما برای هر مشکلی راهی منطقی در برابر تمام انسان ها قرار داده است که قطعا این حقیر از آن بی اطلاع هستم و لذا تقاضا دارم در مورد این مسأله نیز بذل مرحمت فرمائید و راهکار صحیح و مناسب شرعیات را از ما دریغ نفرمائید مسلما در چنین لحظات سردرگمی دین و مذهب تنها هدایت کننده و آرامش دهنده خواهد بود.
3 اگر زنی در زمان عده باشد و در زمان عده از عقب با مردی نزدیکی کند بعد می تواند با او ازدواج کند و در ضمن اگر بخواهد با او ازدواج کند باید چه کار کند که این مسأله مشکل ساز نباشد اصلا زن می تواند در زمان عده با کسی نزدیکی کند یا صیغه موقت را بخواند؟ جواب این سؤال برای من خیلی مهم است.
4 اگر مردی نداند که با زنی که از عقب نزدیکی می کند در زمان عده است یعنی زن به او نگوید آن مرد می تواند با آن زن ازدواج کند؟
5 اگر زنی در زمان عده باشد و با مردی از عقب نزدیکی کند و البته آن مرد نداند که زن در عده می باشد بعد می توانند با هم ازدواج کنند در ضمن خواندن صیغه در زمان عده با مرد صحیح است حتی اگر بداند که حامله نیست؟
6 اگر مردى با زنى که در عده است از روى جهل به مسأله، عقد دائم یا موقت بخواند ؛ آیا این زن بر او حرام ابدى مى‏شود؟