پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام نماز جماعت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 85 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 پیشنماز ما در خوابگاه دانشجویی از لحاظ قرائت و رعایت تجوید دچار مشکل است مثلا همزه را مثل ع و ه را مثل ح عرب تلفظ می کند، وظیفه ما چیست؟
2 آیا باطل بودن یا باطل شدن نماز امام جماعت، موجب باطل شدن مأمومین نیز می شود؟
3 اگر کسی خود را عادل و واجد شرایط امام جماعت نداند ولی دیگران بر اساس حسن ظن خود به اصرار، او را به عنوان پیش نماز انتخاب کنند، آیا او می تواند به عنوان امام جماعت نماز را اقامه کند و اگر اقامه کرد، آیا نماز خود او صحیح است؟
4 اگر به یقین برای من روشن باشه که امام جماعتی شرایط امام رو ندارده و یا نشناسمش، آیا میتونم به نیت اینکه «مسؤلیت قبول نشدن نماز به عهده خودش» باز هم پشت سرش نماز بخونم؟ -یا اینکه میتونم وصل شم اما به نیت فرادا حمد و سوره رو بخوانم(تقیه کنم)؟ حالا اگه مثلا به رکعت دوم ن ماز جماعت ظهر رسیدم میتونم بازم وصل شم و تقیه کنم؟ تکلیف رکعت اولی که حمد و سوره شو نخوندم چی میشه؟
5 گاهی اوقات در نمازخانه ادارات نماز جماعت به امامت افراد غیر روحانی برگزار می شود که احراز صلاحیت امام به سرعت امکان پذیر نیست. آیا به صرف اینکه تعدادی برای اقامه نماز جماعت به فرد مذکور اقتدا می کنند برای شرکت در جماعت آنان کفایت می کند؟
6 آیا خواندن نماز جماعت در روز جمعه نماز را باطل می کند؟
7 آیا اگر جایی نماز جماعت بر پا شود و فرادی خواندن نماز موجب ناراحتی امام شود، فرادی خواندن نماز موجب بطلان نماز می شود، لطفا توضیح دهید.
8 آیا جایی که نماز جماعت برپاگشته می توان به یکی از مأمومین اقتدا کرد؟
9 اگر در نماز جماعت موقع تسبیحات اربعه من دو بار که ذکر سبحان الله و ... می گویم امام جماعت به رکوع می رود، من باید به رکوع بروم یا یک بار دیگر بگویم( که سه بار شود) و بعد به رکوع بروم؟
10 اگر در نماز جماعت نمازگزار بلافاصله بعد از وارد شدن در صف اول به امام اقتدا کند، آیا نمازش باطل است یا نه؟ در نماز دیگران تأثیری دارد یا نه؟
11 اگر دو سه نفر کنار هم در نماز جماعت نمازشان شکسته باشد، نماز آنها و دیگران اشکالی ندارد چون در حرم امام رضا(ع) این گونه است.
12 آیا اینکه اگر کسی جلوی آدم در نماز بایستد، مکروه است؟ این حکم در نماز جماعت هم است یعنی چون ما به فرد جلو اقتدا کردیم، مکروه است؟
13 می خواستم نظر آیات عظام، آیت الله خامنه ای و مکارم شیرازی را در مورد اینکه آیا می توان پشت سر کسی که طلبه نیست و درس حوزوی نخوانده، نماز جماعت خواند یا نه؟
14 چرا ما در هنگام نماز جماعت باید حمد و توحید را نخوانیم؟
15 اگر مردان پیش زنان بدون هیچ حائلی نماز جماعت بخوانند و مردان جلوتر نباشند و کنار زنان باشند، نماز جماعت باطل است؟(آیت الله بهجت)
16 در صورت صدور حدث از امام در حال برگزاری نماز جماعت، وظیفه امام و مأمومین چیست؟
17 آیا امام خمینی(ره) حکم دادند که کسی که ملبس به لباس طلبگی است نمی تواند به کسی که ملبس نیست اقتدا کند؟ حتی اگر آن غیرملبس خودش طلبه باشد؟ آیا نماز مأمومینی که به غیر ملبس به لباس روحانیت اقتدا کردند، باطل است در حالی که یک ملبس بین مأمومین است؟ اگر چنین چیزی درست است، این حکم است یا فتوا؟
18 آیا در رکوعها و سجده ها و تسبیحات اربعه و تشهد و سلام می توان در ذکر آنها از امام جماعت پیشی گرفت؟ هر کدام را جداگانه توضیح دهید؟
19 چرا محراب امام جماعت پائین تره؟
20 اگر صفوف نماز جماعت نامرتب و ناقص باشند آیا در نماز اشکال ایجاد می شود؟
21 در فاصله بین مرد و زن در نماز جماعت موقعی که همردیف هستند باید حتما پرده باشد؟
22 حداقل و حداکثر فاصله از صف جلو در نماز جماعت چقدر است؟
23 اگر در نماز جماعت در صف ها جای چند نفر خالی باشد و یا صف ها نامرتب باشند آیا در نماز اشکال ایجاد می شود؟
24 برای کسب فیض جماعت از رکعت دوم نیت فرادی کردن و خاتمه نماز برای رسیدن به رکعت سوم جماعت چه حکمی دارد؟
25 در رکعت آخر که از جماعت جدا می شیم باید تجافی بنشینیم یا خیر؟ اگر تا حالا می نشستیم چه حکمی داره؟