پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (محبت اهل بیت(ع)) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 12 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 چرا ما شیعیان هنگامی که مشکلی برایمان پیش می آید بیشتر به سراغ امامان و امامزاده ها (علیهم السلام) می رویم و کمتر سراغ خدا می رویم آیا این نشانه غلو نیست؟ چرا وقتی می خواهیم قسم بخوریم به حضرت عباس(ع) راحت تر قسم می خوریم تا خدا یا چرا وقتی ماشین می خریم می گوییم بیمه ابوالفضل(ع) و نمی گیم در پناه خدا؟
2 مصادیق محبت به اهل بیت(ع) چیست؟ از کجا بدانیم محبتمان به اهل بیت(ع) واقعی است؟
3 چه طور می شود که اهل سنت هم محبت اهل بیت(ع) مثل امام علی(ع) را در دل دارند و هم دشمنان آنها را مثل معاویه را دوست دارند؟
4 چگونه می توان محبت اهل بیت(ع) را در جامعه ترویج کرد؟
5 وصال إلی الله ممکن نیست؛ مگر با بغض نسبت به دشمنان خدا و دشمنان اولیاء خدا و برای همین است که تولی و تبری دو رکن از فروع دین ما بوده و قابل زدودن از دین نیستند. عده ای ادعا دارند که محبت و عشق اهل بیت عصمت علیهم السلام را در دل دارند؛ اما از طرفی هم دشمنی با دشمنان ایشان را کینه ای بیجا و ناشی از هواهای نفسانی می دانند. آیا بی اعتباری این ادعا ثابت نمی گردد؟ چگونه می توان محبت امام معصوم(ع) را در دل نگاه داشت و توأم با آن دشمنی با قاتلین آن حضرت را منکر شد و از لعن و نفرین دشمنان معشوق خویش دست برداشت!؟ آری! از این روست که خدای متعال در قرآن کریم، درباره منافقین فرموده است: «و إذا لقوا الذین آمنو قالو آمنا و إذا خلو إلی شیاطینهم قالوا إنا معکم إنما نحن مستهزئون». یعنی: «و هنگامی که مومنین را ملاقات می کنند می گویند: ایمان آوردیم و هنگامی که با شیطان هایشان خلوت می کنند می گویند: ما با شمائیم؛ (ما فقط آنها را) مسخره می کنیم.» و از اینروست که در زیارت عاشورا، همانطور که بر امام حسین(علیه السلام) و اصحابش درود می فرستیم و تولای خود را نسبت به ایشان ابراز می کنیم، دشمنان ایشان را هم لعن می کنیم و از آنها برائت می جوئیم. من دشمنان و قاتلین امامان معصوم(ع) را لعن تا ابد می کنم اما وسوسه ای در ذهنم ایجاد می شود که آنطور که بخواهم این لعنت باشد نیست می خواهم راهنمایی ام کنید و آن این است که با لعنت بر آنها یاد عذاب بسیار سختی که بر آنها است و می شود می افتم و می گویم که خدا همه چی دستش است و آن آینده آدمها را می سازد (شاید اینجا اشتباه می کنم) بنابراین یک نفر را ابن ملجم (ملعون خدا و ائمه) قرار می دهد. بیچاره ببین چه عذابی باید ببینه! نمی دانم این به خاطر این است که من قوه قهریه ام کم است یا به خاطر این که یک ناآگاهی دارم و یا به خاطر اینکه وسوسه شیطان است؟! به هر حال من از شما می خواهم به من چیزی بگویید که موقعه لعن این شقی ها حسابی و از ته دل لعنتشون کنم و با جواب دادن به این شبه ها بگویم به درک می خواستند این کار را که حتما با اختیار انجام دادن نمی کردند؟ آیا این جواب من درست است که آنها می دانستند چه عمل هولناکی را انجام می دهند و چه عذابی در انتظارشان است ‌‌که این مهمه پس عذاب حقشان است؟ می شه رابطه شقی ها و تقدیر الهی را بگویید من نتونستم منظور خودم را خوب بیان کنم. امیدوارم که منظورم را فهمیده باشید و شبه های من را رفع کنید.
6 فرق انتظار فرج و محبت نسبت به اهل بیت(ع) چیست؟ با توجه به این که انتظار فقط در مورد حضرت حجت(عج) تأکید شده است؟
7 محبت اهل بیت(ع) چیست و چگونه به دست می آید؟
8 محبت اهل بیت‏(علیهم‏السلام) تا چه اندازه اهمیت دارد و چگونه به دست مى‏آید؟
9 رابطه بین حبّ ذات و حبّ خدا و ائمه(علیهم السلام) و حبّ خوبى‏ها چگونه است؟
10 چگونه می توانیم محبت اهل بیت(ع) را در دلهایمان به وجود آوریم؟
11 برای اینکه ایمان ما به خدا و محبت ما به اهل بیت(ع) زیاد شود چه کار باید کرد؟
12 با توجه به این که یکی از متعلقات ایمان امامت می باشد راه های ایجاد محبت اهل بیت(ع) در نسل جدید چیست؟