پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (استخاره ازدواج) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 12 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 حکم استخاره برای ازدواج چیست؟
2 می خواستم در مورد استخاره و سر کتاب سؤال کنم. تو جامعه ما رسم شده هر کاری که می خوان بکنن یا استخاره می کنن یا سر کتاب باز می کنن مخصوصا در رابطه با ازدواج. من در مورد هر دو قبلا از افراد دیگه ای پرسیدم مثلا در مورد استخاره می گن: استخاره موقعی درسته که سر دو راهی باشی یا بین دو چیز مثبت ندونی کدوم را انتخاب کنی و می گن اصلا برای ازدواج نباید استخاره کنی. (آخه ما که کسی رو جز خدا نداریم تو این زمونه هم اصلا نمی شه بفهمیم راهی که می ریم درسته یا نه؟ یا عاقبتش چیه؟ یا در مورد ازدواج نمی دونیم طرف باطنا چه آدمیه با تحقیق هم نمی شه فهمید چون کسی راستش رو نمی گه) با این تعابیر بازم نباید برای ازدواج استخاره کرد؟ تازه می گن استخاره به دل آدمه. بعضی ها هم قبل از خواستگاری استخاره می کنن اگه بد اومد اصلا نمی رن؟ اما در مورد سرکتاب که سؤال کردم: یکی از اونا عصبانی شد گفت اینا خرافاته و آدم مؤمن سراغ این خرافات نمی ره دیگم جوابمو نداد. یکی دیگه گفت سرکتاب یه علمه که فقط افراد عالمی مثله آقای ناصری، شوشتری و ... می تونن ازش استفاده کنن که اونها هم این کار را نمی کنن بقیه افراد هم به خاطر پول الکی این کارها را می کنن. در مورد استخاره بعضی ها می گن ما استخاره کردیم بد اومد آن کار رو انجام دادیم خیلی هم خوب بود. یا بعضی ها یعنی خیلی ها می گن ما برای ازدواجمون استخاره کردیم خوب اومد هیچ خیری ندیدم. طلاق گرفتیم و ... دو نفر هم هستن واقعا همدیگه رو می خوان ولی سرکتاب بازکردن گفته به هیچ عنوان شما نمی تونید با هم ازدواج کنید بدبخت می شید. حالا این دو تا جوون چشمشون دنبال همدیگه است اما می ترسن پشت به قرآن و حرف خدا بشه تو زمین و هواگیر کردن. دختره ایمانش از پسره خیلی بالاتره. بابای پسرم خیلی بداخلاقه به همین دلیل بابای دخترم راضی نیست حالا همه می گن سرکتاب به خاطرهمین موارد بد اومده. شما می گید یعنی استخاره و سرکتاب درسته باید بهش تکیه کرد و قید همه چیز رو زد مثل مورد بالا که دیگه هیچ راهی نیست! اونا می گن خدا گفته شما دو تا به درد هم نمی خورید. دلم براشون می سوزه. راستی می گن استخاره رو می تونی یه مدت که از روش گذشت دوباره بگیری شاید با دعا و گذشت زمان بد بودنش خوب بشه. تو رو خدا منو روشن کنید در رابطه با استخاره و سرکتاب مخصوصا در رابطه با امر ازدواج خدا خیرتون بده این دو نفر چه کار باید بکنند قید همدیگر و بزنن.
3 حکمت استخاره چیست؟ و آیا در مورد کار خیر (ازدواج) می توان استخاره کرد یا خیر؟ اگر در مورد یک کار دو بار استخاره کردیم و یکی بد بود و یکی خوب بود، حکم آن چیست؟ کدام را در نظر بگیریم؟
4 آیا برای انتخاب همسر در صورتی که گزینه های متعددی وجود داشته باشد مجاز به استخاره هستیم یا نه؟ آیا استخاره کردن آداب و اصول خاصی دارد و صرف باز کردن قرآن با نیت و مراجعه به کتاب هایی که جواب استخاره هر صفحه در آنها هست درست می باشد؟ امکان دارد که در یک ماه جواب استخاره خوب و در ماه دیگر بد باشد (در امر انتخاب همسر)؟ اگر استخاره بد بیاید و فرد مصر به انجام کار باشد گناه محسوب می گردد؟
5 با پسری دو ساله صیغه شرعی هستم. پارسال به قصد ادامه رابطه با ایشان استخاره کردم که نهی شدید آمد و ایشان نیز سه ماه بعد به قصد ازدواج استخاره کرد و جواب صبر آمد (سوره توبه) و بعد از مدتی دوباره استخاره گرفت و جواب نهی شدید آمد. آیا با توجه به رابطه دو ساله امان استخاره جایز بود؟ آیا اکنون بایست به این استخاره عمل نمود؟ با توجه به ترسی که از جواب استخاره آمده است بدی های وی را بزرگتر می بینم.
6 من به استخاره اعتقاد زیادی دارم هر وقت خواستگاری برام می آید استخاره می کنم اکثرا جواب منفیه، شما بگید چی کار کنم؟
7 اکنون که حاج آقا جعفری با مخابرات قرارداد بسته و تلفنی استخاره می گیرد، آیا می توان به آن اطمینان کرد؟ چرا که اکنون جنبه رسمی دارد؟ مشکل من این است که من قصد ازدواج دارم، 32 سال دارم، مادرم برای هر دختری حتی اگر خودش و خانواده اش را بشناسد سراغ تلفن 909907555می رود و استخاره می گیرد و اگر بد بود، دیگر باید بیخیال شد؛ حالا به نظر شما من چه باید بکنم؟
8 آقایی از من خواستگاری کردند اما من قبل از اینکه آنها به منزل ما بیایند، توسط دفتر استخاره حاج آقا جعفری تبار استخاره کردم و خیلی بد آمد، آنها دوبار تشریف آوردند و من دیدم هم خود آقا شخص خوب و مناسبی است و هم خانواده ایشان و در کل با معیارهای من هماهنگ هستند. حال نمی دانم با توجه به استخاره چه کار باید بکنم، قبلا در سایت شما خوانده بودم که نباید در ازدواج اول استخاره کرد. لطفا مرا راهنمایی بفرمایید که به ایشان جواب منفی بدهم یا مثبت؟ فقط خواهشا هرچه سریعتر بفرمایید ممنون می شوم چون باید ظرف دو سه روز آینده به ایشان جواب بدهم.
9 اگر پدری بدون آگاهی و رضایت دخترش در مورد ازدواج او و همچنین بدون تحقیق و مشورت در بدو امر استخاره کند و جواب استخاره بد بیاید و بعدا از این کار پشیمان شود، چه کار باید کرد؟
10 استخاره برای ازدواج خوبست؟
11 برای دخترم خواستگاری آمده که شرایط نسبتا خوبی دارد اما استخاره کردیم، جواب بد بود اما دخترم و خواستگارش اصرار بر ازدواج دارند. لطفا راهنمایی کنید.
12 استخاره با قرآن در ازدواج وقتی در تصمیم تردید داشته باشم مجاز است؟ زمانی که احساس کنم وجود این باعث شود خواستگارم (پسر) حتما هدایت شود آیا ملزم هستم به او جواب مثبت بدهم یا منتظر بهتر از خودم به علت ارتقاء معنوی خودم باشم؟