پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (مخالفت خانواده) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 29 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 من 22 سالمه و پسر هستم می خوام ازدواج کنم با کسی که اونم دوست داره با من باشه ولی خانواده ام مخالفت کردن میگن زوده باید درست تموم شه سربازی هم دارم معاف می شم کارم برام هست چطوری اونا رو راضی کنم؟
2 21 سالمه از بچگی همه چی دور و برم بود خیلی چیزا نمی دونم شاید اشتباه کردم ولی دست خودم نبود افتادم تو دام تمام گرفتاریا فقط یه چیزی نمی خوام فکر کنید از اونام که همه قلطی میکنن نه هنوز اونقدر بدبخت نشدم ولی نیاز به ازدواج دارم تا حالا که روم نمی شد بگم حالام که به شوخی یکم در موردش حرف می زنم مسخرم میکنن و میگن بچه ای! چی کنم؟
3 دختری 23 ساله هستم که با مادر و ناپدری و خواهرم در یکی از شهرستان ها زندگی می کنیم. از سن 15 سالگی خواستگارهای زیادی در بین فامیل و آشنایان داشتم که مادرم همه را رد می کردند تا اینکه پارسال از رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شدم و از پارسال تا حالا هر خواستگار دیگری می آید نا پدری ام رد می کنند! ایشان بسیار ناسازگار هستند ونمی توانند قبول کنند یک نفر دیگر به اطرافیانش اضافه بشود. البته به شکر خدا من ازدواج را از طرف خدا می دانم و به این معتقدم که اگر خدا بخواهد هیچ کس را یارای مقابله با او نیست و باید فقط صبر کنم. از شما می خواستم راهنمایی بگیرم که آیا غیر از صبر کار دیگه ای هست که انجام دهم که من نمی دانم؟
4 من دانشجوی رشته مکانیک مقطع کاردانی هستم ضمنا به صورت هم زمان در حوزه دانشجو هم تحصیل می کنم به ازدواج خیلی فکر میکنم و خیلی علاقه دارم زود ازدواج کنم و برام موقعیتی پیش اومده که این آرزو به حقیقت تبدیل بشه ولی چند مشکل عمده دارم. خواهشمندم با منطق و آینده نگری مرا از مشکلات و راه های فائق آمدن بر آنها آگاه سازید و در کل با شرایط زیر کار من درست است ؟
1) خانواده من به واسطه باقی ماندن 8 ماه از خدمت سربازیم که باید بعد از پایان تحصیلات ادامه دهم و نداشتن کار ثابت و رسمی و نهایتا به واسطه عدم بلیغ کامل اقتصادی با ازدواج من مخالفت می کنند.
2) فردی که از اقوام تقریبا درجه دوم ما است و برای ازدواج به من معرفی شده از من حدود 1 سال بزرگتر هست ولی از نظر ایمان خانواده ... مشکلی ندارد.
3) این خانوم شاغل هستن و من دانشجو.
4) چون محل کار و اقامت خانواده این خانوم در تهران است من باید به تهران مهاجرت کنم در نتیجه تمام اعتبار کاری و شهرت و صداقت کاریم را باید رها کنم و از صفر شروع کنم.
5) ضمنا ایشون هنوز جواب ندادن ولی احتمال مثبت بودن جواب زیاد هست من چگونه خانواده ام را راضی کنم؟
6) احتمالا خانواده ام عکس العمل نسبتا تندی در پیش گیرند به علت ازدواج زود هنگام و بزرگتر بودن ایشان.
ضمنا این خانوم از جمله افرادی بودن که من به ازدواج با اون فکر می کردم مهمترین عامل ناراحت کننده من بندهای 1 و 2 و 3 هستند.
5 دختری هستم 29 ساله که از طرف پسری 24 ساله برای ازدواج خواستگاری شدم و بعد از صحبت ها و بررسی های نقاط شخصیتی و طرز فکر و عقل و اخلاقی به این نتیجه رسیده ایم که از خیلی جهات به هم شبیه هستیم و در کل حرف هم را به راحتی می فهمیم در ضمن از نظر ظاهری هر دو به سنمان نمی خوریم بنده کمتر نشان می دهم و ایشان هم بیشتر از سنشان نشان می دهند ولی مشکل اینجاست علیرغم اینکه ما موافق این وصلت هستیم و با این اختلاف سن مشکلی نداریم خانواده هایمان مخالف هستند لذا از جنابعالی تقاضا دارم راهنمایی بفرمائید ما چه کنیم آیا ما باید این موضوع را رها کنیم هر چند که به اسرار خانواده ها رهایش کرده ایم اما به ظاهر ولی نتوانسته ایم دل بکنیم چون که مدتها بر سر شناخت از یکدیگر صحبت و بحث و تحقیق کرده ایم اما دوست هم داشته ایم خانواده ها رضایت داشته باشند حالا یا باید از نظر خود بگذریم و به خانواده اهمیت دهیم و ببنیم شاید روزی موردی برایمان پیدا شود که این شرایط مورد علاقه ما را داشته باشد و یا اینکه ... نمی دانیم در کل چه کنیم هنوز نتوانسته ایم با این موضوع کنار بیاییم لطفا راهنمایی بفرمائید. این نکته را هم متذکر شوم این آقا بیشتر و پخته تر از سنشان می فهمند.
6 من دختری هستم 20 ساله، مادر یک روحانی که نزدیک به خانه ما هستند توسط مادرم مرا برای روحانی خواستگاری کرد. من دوست دارم با یک روحانی ازدواج کنم ولی پدرم می گوید تو درست خوب است فعلا برایت زود است تا می توانی به مدارج بالا برسی. مادرم هم گویی خیلی موافق با ازدواج با روحانی نیست. ولی من الآن با توجه به این که بچه آخر هستم الآن دوست دارم ازدواج کنم درسم را هم می خونم. من سال دوم رشته ریاضی هستم. چی کار کنم؟
7 اگه آدم یکی رو دوست داشته باشه، اگه بهش دل ببنده، اگه از هر لحاظی مناسب باشه اگه واقعا دوست داشته باشه و ... با این همه، اگه خانواده مخالف ازدواج ماهستند من چیکار کنم تا بتونم به خانواده ام بفهمانم که اونها هم مثل ما آدمند ... ؟ ما خودمون مال رشتیم. به خدا موندم.
8 من 20 سالمه. سال دوم دانشگاه. هر وقت راجع به ازدواج حرف می زنم پدر و مادرم ناراحت میشن و میگن از این حرفا نزن الان زوده. من چی کار کنم؟ آخه همه فکر می کنن کسی که تو این سن دنبال ازدواجه برای دفع شهوت این کارو می کنه در حالی که من برای راحت شدن افکارم و اینکه یه کمکی داشته باشم این کارو می خوام بکنم. تازه می خوام الان اگه موقعیتش جور بشه نامزد کنم و بعدا که پول دستم اومد ازدواج کنم. من چی کار کنم؟
9 من پسری 23ساله هستم و دانشجوی ترم 6 هستم. از خوب و یا بد روزگار عاشق دختری هستم که یکی دو سال از خودم کوچکتر است و از کمالات او همین که از مؤدب ترین و با حجاب ترین و زرنگ ترین افراد دانشگاه است و علاقه من به او به خاطر ادب و حجاب ایشان و نیز به خاطر علاقه او به معصومین(ع)و امام(ره) و شهدا است. و بهتر بگویم خادم شهدا است و خدا می داند که علاقه من به او به خاطر ظاهرش نیست بلکه به خاطر رفتارش است اما به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانم این مسأله را به والدینم بگویم: ایشان ترم 8 هستند و من ترم 6 هستم و فعلا نمی توانم وارد کار شوم و نیز دو سال سربازی دارم و تازه معلوم نیست که بعد از این 3 سال بتوانم شغل پیدا کنم یا نه و عملا این ازدواج تا 4 سال غیر ممکن است و از طرفی می ترسم که این مسأله را به خودش بگویم به دلیل اینکه اولا به والدینم نگفتم و ثانیا با وجود این مشکلات خدا را خوش نمیاد که فکر او را به کاری ناممکن مشغول کنم و از طرفی دیگر نمی توانم او را از یاد ببرم و فراموش کنم و به نظر خودم تنها کسی که می تواند مرا در رسیدن به اهدافم کمک کند ایشان است و البته از طرف او همین را می دانم که برای من احترام زیادی قائل است و خیلی خوب مرا می شناسد و بارها پیش دیگران از من به خوبی یاد کرده است و نسبت به من نظر مثبت دارد (البته ببخشید به خدا قصد تعریف از خود ندارم) ولی از موافقت خانواده خودم در این باره مطمئن نیستم و ضمنا با این خانم هیچ نسبت فامیلی یا آشنایی ندارم ولی با برادرشان دوستی نزدیک دارم ... و اکنون مانده ام که چیکار کنم: ادامه تحصیل دهم (البته سوای این موضوع تمایل چندانی به ادامه تحصیل ندارم و میخواهم انشاءالله بعد از پیدا کردن شغل به این کار بپردازم) یا سربازی بروم یا بعد از دانشگاه به استخدام در سپاه اقدام کنم تا شاید هر چه زودتر شغلی به دست بیاورم یا اینکه او و برادرش را برای همیشه به دست فراموشی بسپارم (هر چند که سخت است)؟ خواهشمندم که مرا راهنمایی کنید.
10 دو سال پیش آقایی به خواستگاریم اومد بهش علاقه مند شده بودم اما به دلیل مخالفت های مادرم بهم خورد این آقا یک خانم دیگری رو عقد کرد ولی گویا خانواده ها و البته خودشون دو تا از نظر مذهبی به هم نمی خوردند و بعد از 4-5 ماه از هم جدا شدند حالا دوباره ازم خواستگاری کرده و من همچنان بهش علاقه دارم و مادرم همچنان ناراضی مخصوصا که طلاق هم گرفته می خوام یه مقدار روش پافشاری کنم به نظرتون این کار صحیحه که با مادرم مقابله کنم؟
11 من جوان 20 ساله ای هستم که تصمیم به ازدواج گرفته ام بنده دانشجوی حقوق و ترم 4 هستم و در این رابطه با مادرم هم صحبت کرده ام و گفته ام که دختر خوب و مؤمنی را برایم سراغ کند ولی مادرم می گوید چون وضعیت شغلی و سربازی تو معلوم نیست «فعلا نه». می گوید فاصله نامزدی و عقد تا عروسی نباید بیش از 2-3 سال باشد و تو با توجه به وضعیتت تا حداقل 2 سال دیگر این مسأله را دنبال نکن اگر شما جای من بودید چه می کردید؟
12 آیا اگر برای من خواستگار می آید وقتی با آن پسر من مشغول صحبت هستم خواهرم اجازه دارد گوش بایستد؟ این کار خواهرم (که از من هم بزرگتر است همین عیدی عقد کرده) و گفتن دروغ و عقاید خود به مادرم باعث شد دید او و خانواده ام به آن خواستگار بد شود و با لحنی با آنها مادرم صحبت کند که آنها بروند علی رغم اینکه 3 جلسه صحبت کرده بودیم و چون شرایط او خیلی به من می خورد و من هم به حد موافقت رسیده بودم ضربه روحی سنگینی برای من بود چگونه می توانم آن را فراموش کنم؟ آن پسر خانواده مؤمن و تحصیل کرده ای داشت و بسیاری مزایای دیگر ولی خواهرم بر اساس برداشت های شخصی که از گوش دادن بی اجازه پیدا کرد به مادرم گفت خیلی لحنش بدم آمد ممکنه فردا در زندگی توهین کند و ... و همچنین مادرم می گوید تقصیر توست که اینها رفتند چون نگذاشتی ما گوش بدهیم چه می گویی در صورتی که من به مادرم می گفتم من چه پرسیدم یا او چه پرسید ولی به من می گوید تو چیزی به من نمی گویی. آیا این استدلال مادرم درست است؟ من که نیتم گناه کردن نبود طرف مقابل هم همین طور. نیت کسب رضایت خداوند است. هر دو هم از هم خوشمان آمده بود پس چرا باید نتیجه 4 ماه زحمت اینگونه ختم بشود؟ من را در این زمینه راهنمایی کنید.
13 من تو دانشگاه ه درس می خونم از یکی از دخترهای همکلاسی ام خوشم اومد و دختر هم خیلی دختر خوب و نجیبه، من موضوع را با پدر و مادرم در میون گذاشتم و گفتم بریم خواستگاری این دختر اما آنها مخالفت کردن ولی من که ایشون رو خیلی دوست داشتم بهشون نمی تونستم ازشون جدا بشم البته خانوادی دختر هیچ مشکلی با من ندارن من هم که خیلی رابطم با دختر قوی شده بود برای این که به گناه آلوده نشیم بین خودمون صیغه خوندیم حالا هم راهنمایی می خوام که چطوری خانوادمو راضی کنم هم این که آیا این کار من درست بود؟
14 من خانواده ای مذهبی را می شناسم که دختری دارند بسیار مؤمن و نجیب و البته بنده با خانواده نامبرده از نزدیک در تماسم من این خانم را برای همسری انتخاب کردم ولی دارای دو شک در این کارم: 1- این خانوم یک سال از من کوچکترند و البته دانشجو و من نیز در این مورد دچار تردیدم ولی من در حال تحصیلم. 2- خانواده من با این وصلت زیاد موافق نیستند و زیاد نسبت به این موضوع رغبت نشان نمی دهند خواهش می کنم منو در این مورد راهنمایی بفرمایید.
15 من خانمی را برای همسری انتخاب کرده ام که ایشان از لحاظ سنی یک سال از من کوچکترن آیا این تفاوت کم باعث مشکلات در زندگی می شود یا نه و با اینکه خانواده ای مذهبی هستند خانواده من با این وصلت موافقت نمی کنند. مرا راهنمایی کنید چه باید بکنم و اینکه ایشان مدرک تحصیلیشان لیسانس است و من دیپلم که البته من نیز دارم برای دانشگاه درس می خونم؟!
16 من دانشجوی ترم اول هستم فردی با عقاید مذهبی هستم یک خواستگار مذهبی بسیجی که دانشجوی ترم بالا می باشد نظر بنده در مورد ایشان با تحقیقاتی که انجام دادم مثبت است ولی خانواده مخالفند من چکار کنم؟
17 بنده دانشجوی دکترای دامپزشکی هستم حدود 1 سالی است که با یکی از پسران دانشکده در مقطع کارشناسی دامپزشکی آشنا شده ام که ایشان اهل شهر دیگری هستند و قصد ازدواج داریم ولی خانواده من مخالف صد در صد هستند به دلیل انکه معتقدند ما از نظر مقطع تحصیلی و فرهنگ خانواده و اینکه همشهری نیستیم با هم اختلاف داریم و همین طور ایشان مذهبی تر از من هستند و ما از این نظر هم اختلاف داریم. من هم دلایل آنها را قبول دارم ولی نمی توانم رابطه را قطع کنم چون به شدت دلبسته شده ام و احساس می کنم اگر ما از هم جدا شویم زندگی من به هم خواهد ریخت. این آقا اولین کسی است که من برای زندگیم انتخاب کردم و تا به امروز با هیچ پسری رابطه نداشته ام ولی ایشان قبل از من با کس دیگری قصد ازدواج داشتند ولی به دلیل مشکلاتی نتوانستند با هم ازدواج کنند و لازم به ذکر است که ایشان زمانی که از من خواستگاری کردند با آن خانم هم هنوز رابطه داشتند و من از این قضیه بی اطلاع بودم و وقتی بعد از قطع رابطه با آن خانم برایم تعریف کردند بسیار ناراحت شدم ولی نتوانستم به احساسم غلبه کنم. در واقع احساس بر عقل من غلبه کرده و زندگی من خیلی به هم ریخته و من نمی دانم چه تصمیمی بگیرم لطفا مرا راهنمایی کنید.
18 من از وقتی که شما گفتید که این کار من خودارضائی هست تصمیم جدی برای ترک آن گرفتم ولی اولا نمی دانم با وجود اینکه من اصلا نمی دانستم که این چه کاری است باز هم گناه کبیره بوده و من مصداق سخن امام صادق(ع) ملعون هستم؟ دوما شما نوشته بودید که از خوردن بعضی غذاها باید اجتناب کنم ولی مادرم که این قضیه را نمی دانند فکر می کنند که من دوست نابابی پیدا کردم که می خواهد مرا عیف کند و مثلا به من می گوید گوشت کمتر بخورم. و از اینکه من این غذاها را کمتر استفاده می کنم از دستم ناراحت می شوند. من چه کار کنم؟ سوما نمی دانم چگونه به پدر و مادرم بگویم که خواستگارهای مرا رد نکنند؟! چون هر کس به خانه ما زنگ می زند فورا به او می گویند که دختر ما هنوز کوچک است با اینکه من 18 سال دارم. چهارم اینکه اگر کسی به خواستگاری من آمد من باید به او بگویم که قبلا این کار را انجام می دادم؟
19 اینجانب قصد ازدواج با دختری دارم که اهل شهر X می باشند ودر فعالیتهای فرهنگی با ایشان آشنا شدم وپدر ومادرم شدیدا با این موضوع به دلیل اینکه از اهالی شهر X می باشند مخالفت دارند چه کاری برای جلب رضایت آنها باید نمایم.
20 من به مدت 10 سال شخصی را دوست داشتم که به هم علاقه مند شدیم و وعده ازدواج دادیم می خواستیم مشکلات درسی و مالی خودمان را حل کنیم تا با خیال راحتری زندگی زناشویی را آغاز کنیم درسمان تمام شد کار پیدا کردیم و خدا را شکر هیچ مشکل مالی نداریم اما بعد از 10 سال خانواده نامزدم اجازه ازدواج به ما نمی دهند و کاری کردند که شخص مورد علاقه من دچار تردید شده است در امر ازدواج با من اکنون زندگی من به خطر افتاده و من واقعا از لحاظ روحی پریشان شده ام لطفا مرا راهنمایی نماید.
21 زمانی که قصد ازدواج برای حفظ پاکی داری ولی خانواده به هر دلیلی مثل اینکه بچه بازی نیست یا دختر مردم را با هوس های خودت می خوای بدبخت کنی چه راهکاری را برای متقاعد کردن آنان پیشنهاد می کنید؟ من 20 سال دارم.
22 چند سالی است به دختری علاقه مند شدم جواب مثبت داده بسیار با شخصیت و مؤمنه ولی چون دو سال از من بزرگتره پدر و مادر بهانه می گیرند. عمو را فرستادم فایده نداشت چکار کنم؟
23 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
24 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
25 من یه دانشجوی پزشکی هستم که باید حداقل 7 سال درس بخونم تازه بعدش برم سربازی بعدش امتحان تخصص شرکت کنم اگه خوب درس بخونم ان شاءالله 35 سالگی تخصصم رو می گیرم. (اینها بیشتر حالت شوخی داشت)، ولی من الان باید ازدواج کنم باید. من یه دانشجوی مذهبی هستم. خانواده مذهبی هم دارم. اما من نه فعلا کار دارم نه حقوقی بابت کارم می گیرم تازه سال 6 به خاطر کار در بیمارستان ماهی هشتاد تومن می گیرم که اگه به سال شش برسم. مادر و پدرم هم خیلی زیاد به این مسأله شغل اهمیت می دن. ولی من نمی دونم که چه طور من که پزشکی هستم نمی تونم این کار رو بکنم ولی کسی که رشته های خیلی سطح پائین می خونه می تونه؟ من که آینده شغلی بهتری نسبت به اونها دارم. تازه تعریف از خودم نباشه توانایی هر کاری رو هم دارم می تونم هر کاری رو به نحو احسن انجامش بدم توی هر کاری بهترین هستم. تازه از بچه های دانشکده خودمون هم چند نفر اقدام به این کار کردند ولی من روم نمیشه که ازشون بپرسم که چه طوری این کار رو کردند. می خوام پدر و مادرم رو تحت فشار بذارم و تهدید کنم ولی شاید این کار درست نباشه؟!! چندین بار به طور روشن و آشکار این موضوع رو مطرح کردنم مادرم که میگه من تو فکرتم ولی شغل که نداری کار که نداری زندگی سخته فامیل جدید پیدا می کنی سرت شلوغ میشه
پدرم که حتی حاضر نیست در این مورد صحبت کنه حتی یه بار تلویزیون داشت در این مورد صحبت می کرد سریع کانال تلویزیون رو عوض کرد من فقط اون موقع خندیدم. می خوام بهشون بگم که اگر این کار رو نکنند من هزار تا کار دیگه می کنم که هم آبروی خودم بره هم اونا ولی به خودم اصلا نمی تونم اجازه بدم که این حرف رو بزنم ولی من این کار رو می کنم. حتی یه دختر خیلی خوب و باحجاب و خیلی مذهبی توی دوستای خواهرم سراغ دارم که به هیچ کسی تا حالا نگفتم ولی یه بدبختی دیگه من اینه که من زنجان پزشکی می خونم خانوادم تهران هستن و اون دختره هم تهران درس می خونه. حالا باید چی کار کرد؟ کار من داره از عفت چشم و عفت همه چیز داره می گذره! قصد من از ازدواج این نیست که رابطه جنسی داشته باشم نه فقط می خوام با یه کسی از جنس مخالف باشم که اولا چشمم پاک باشه بعدش هم آرامش داشته باشم به خدا فکر می کنم این طور بهتر می تونم درس هام رو بخونم ولی شاید من اشتباه می کنم شاید بقیه ولی من این کار رو هر طور که شده انجامش می دم به همین زودیا! فکر نکنید که عاشق شدم و دلباختم و از این چرت و پرت ها نه من فقط دلایلم همون چیزهایی بود که گفتم! من فقط می خوام فکرش رهام کنه، می دونید من توی یه مرحله از زندگیم گیر کردم که نمی تونم خودم رو با هر چیزی جلو ببرم
می خواستم برم حوزه ولی دیدم اونجا چیزی که به درد من و من به درد اونا بخورم ندارم. الان تحقیقا نمی دونم که چی کار کنم؟ یه راهنمایی درست بکنید هر کاری که بگید می کنم حتی اگر بگید 10 سال دیگه ازدواج کن.