پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (گریه بر امام حسین(ع)) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 13 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 گریه بر امام حسین(ع) به چه خاطر است؟
2 با توجه به این که ما شیعیان در طول مدت تقویم خود روزهایی را به عنوان روزهای شهادت پیامبران و امامان(ع) داریم و علاوه به اینها در روایات و احادیث ذکر شده که گریستن و حتی اندوهگین شدن بر واقعه حسین(ع) و کربلاء ثوابی بس بزرگ دارد و ذکر شده که حتی اگر یک قطره اشکی از چشم جاری شود گناهانش بخشیده شده و مورد لطف و رحمت قرار می گیرد و غیره ... حال سؤال اینجاست که چگونه می توانم جهت محبت اهل بیت و امامان و معصومین و پیامبران (علیهم السلام) را در این دل هر چه بیشتر کنم و به شادی آنها شاد شوم و به غم آنها غمگین شوم و چه طور می توانم این چشمان را برای اشک ریزی مصیبت امامان و پیامبران(علیهم السلام) تقویت کنم و یا این که به جای چشم به این دل باید کاری کنم؟ لطفا برایم بگویید که حداقل اشک چشم را برای اولیاء خداوند سرازیر کنم.
3 ما واسه چی برای امام حسین(ع) گریه می کنیم؟ دلسوزی؟ خودمونو بذاریم جای ایشون و فکر کنیم اگه این اتفاقات برای خودمون افتاده بود چه کار می کردیم؟ و با این فکر گریه کنیم درسته؟ لطفا واضح توضیح بدید.
4 می خواهم بدانم که چرا باید برای امام حسین(ع) و دیگر امامان(ع) گریه کنم و ناراحت باشم؟ اصلا فلسفه و حکمت گریستن و ناراحت شدن برای امامان(ع) چیست؟
5 چرا با وجود اینکه سال هاست از واقعه کربلا می گذرد باز هم در همه مراسمات مذهبی و دعاهای کمیل و توسل روضه امام حسین(ع) را می خوانیم و گریه می کنیم آیا این گریه کردن مرده پرستی نیست؟
6 اخیرا در مراسم عزاداری امام حسین(ع) فردی در جمع بود که تازگی ها پدرش فوت کرده بود و موقعی که مرثیه خوانده می شد او بیشتر و پر سوزتر گریه می کرد، آیا در مراسم عزای امام و معصومین (علیهم السلام) و ... می توان برای عزای نزدیکانی مثل پدر و مادر و برادر و خواهر، گریه کردن گناه دارد؟ چرا؟
7 به غیر از مسائل دینی و مذهبی و اعتقادی چرا هر وقت نام امام حسین علیه السلام می آید حتی غیر شیعه هم گریه می کند و یا بهتر بگویم چرا مردم برای امام حسین علیه السلام گریه می کنند؟
8 در مورد گریه صبح و شام بر امام حسین(ع) که بعضی عارفان انجام می دادند تا کم کم از ناپاکی ها پاک شوند و راه آنها با امام زمان(ع) باز شود، آیا این مطلب درست است؟ آیا با این کار می توان کم کم همه گناهان را کنار گذاشت؟
9 علت گریه بر امام حسین(ع) چیست؟
10 چرا باید بر امام حسین(ع) گریه کرد؟
11 این چه توصیه ای دینی ای که هر روز صبح زیارت عاشورا بخونیم، هر روز هی بخونیم که ارباب را کشتند و جانشان را گرفتند. هر روز اشک و اعصاب خردی، چقدر تحمل؟
12 حد غم و اندوه در روضه حضرت سید الشهداء علیه السلام، تا چه میزان است؟ مگر زینب کبری علیها سلام نفرمودند: « ما رایتُ الا جمیلا» پس چرا عده ای چنان بر سر و مغز خود می زنند که احتمال خطر جانی برایشان هست. در پاسخ به زیبایی، به سر خود می زنند. کجای واقعه عاشورا درس و کجایش آه و اندوه است؟ آیا مرزش معلوم است؟
13 جایگاه اشک کجاست؟ چرا در زیارت ائمه(ع) در نماز در دعاهای بدون روضه اشک در چشمان حلقه می بندد؟