پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام غسل) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 152 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 مشکلی که من دارم اینه که موقع شنا کردن یا حمام رفتن به سادگی در گوشم آب می رود. بنابراین بسیار احتیاط می کنم یعنی اصلا استخر نمی روم و موقع حمام کردن باید گوش درون گوش هایم بگذارم تا آب نرود و تازه با تمام این اقدامات با احتیاط دوش بگیرم و پس از حمام هم باید با گوش پاک کن گوشهایم را خشک کنم. سؤالم اینه که با توجه به موارد فوق، من برای غسل کردن مشکل دارم. بنابراین لاله گوشم را بدین طریق آب می کشم که دست هایم را خیس می کنم و رو و قسمت داخل گوش می کشم. می خواستم بدونم آیا این مطلب کفایت می کنه یا باید حتما کل سر به علاوه گوش زیر آب گرفته بشه تا غسل قبول باشه؟
2 آیا در غسل موهای سر و همچنین موهای سایر قسمت های دیگر بدن را لازم است به دقت بشوییم تا آب به پوست زیر موها برسد یا اینکه اگر به طور سطحی هم بشوییم کافیست؟
3 آیا برای غسل کردن باید نیت خاصی را به زبان بیاوریم؟
4 اگر شک کنیم که آیا غسل را انجام دادیم یا خیر آیا باید به شک خود اعتنا کنیم؟
5 در غسل تا چه مقدار از گوش ها را باید بشوئیم و همچنین آیا شستن کف پاها و مقداری از داخل بینی لازم است؟
6 من معمولا بعد از غسل در شرایط آن مثل وجود مانع شک می کنم. باید به شک توجه کنم؟ این که می گویند اگر بعد از غسل در صحیح بودن آن یا صحیح انجام دادن آن شک کنید غسل صحیح است، منظور شک در شرایط غسل است یا در انجام هر دوی آنها؟
7 آیا با لاک بر روی ناخن های پا می توان غسل کرد؟ در صورتی که یکی از آنها بدون لاک باشد چطور؟
8 اگر انسان برای نماز صبح بیدار شود و فرصت زیادی تا طلوع خورشید نباشد و نتواند در این زمان خود را پاک کند، وظیفه اش چیست؟
9 آیا در غسل اگر در داخل ناف مانع باشد و اگر شک داشته باشیم که آب برسد یا نه این غسل صحیح است یا نه؟
10 ترتیب انجام دادن «غسل حیض» را لطفا توضیح دهید.
11 غسل در حالی که عرق جنب از حرام به بدن است باطل است؟ در همین مورد اگر عرق خیلی کم چرب وجود داشته باشد غسل باطل است؟
12 آیا در غسل در هنگام شستن نیمه راست بدن شستن گردن لازم است؟
13 کسی که به نیت غسل به حمام می رود ولی در عمل، غسل کردن را فراموش کند، وظیفه اش چیست؟ و نیز در صورت شک در این که غسل کرده است یا نه؟ چگونه است به صورت جداگانه؟
14 آیا تاتوی ابرو برای خانم هایی که نماز می خوانند در وضو و غسل مشکل ایجاد نمی کند؟ شنیده ام که خانم هایی که فوت می کنند هنگام غسل میت تاتوی ابروی آنها را با سنگ پا از بین می برند. آیا صحت دارد و علت چیست؟
15 آیا در غسل باید بدن را زیر آب بگذاریم تا خودش بر بدن جاری شود یا می توان از دست برای شستن استفاده کرد؟
16 اگر غسل واجبی بر گردنمان باشد و ما از آن بی اطلاع باشیم و بعد از تقریبا 1 سال بفهمیم تکلیف نماز و روزه هایمان چه می شود؟
17 غسل جنابت اگر غسل برای ما واجب شد باید غسل را حتما تا وقت نماز نگه داریم و با آن نماز بخوانیم یا می توان غسل کرد و در صورت باطل شدن آن قبل از رسیدن وقت نماز برای نماز خواندن وضو گرفت مثلا اگر نیمه شب غسل کردیم می توانیم بعد از آن بخوابیم و برای نماز صبح وضو بگیریم؟
18 طریقه صحیح غسل چگونه می باشد؟ پس از ورود به حمام قبل از آنکه بدن خیس شود باید اعمال غسل انجام شود یا در حین استحمام که بدن خیس می باشد نیز امکان دارد؟ همچنین در حین غسل می توان بر روی اجزای بدن دست کشید و آب را پخش کرد؟
19 طریقه صحیح غسل چگونه می باشد؟ پس از ورود به حمام قبل از آنکه بدن خیس شود باید اعمال غسل انجام شود یا در حین استحمام که بدن خیس می باشد نیز امکان دارد؟ همچنین در حین غسل می توان بر روی اجزای بدن دست کشید و آب را پخش کرد؟
20 اگر دو غسل حیض و جنابت بر زن واجب باشد باید 2 غسل با 2 نیت انجام شود؟ و الویت با کدام است؟
21 اگر دو غسل حیض و جنابت بر زن واجب باشد باید 2 غسل با 2 نیت انجام شود؟ و الویت با کدام است؟
22 برای غسل کردن به هنگام غسل دادن سر فقط باید سر زیر آب باشد؟
23 برای غسل کردن به هنگام غسل دادن سر فقط باید سر زیر آب باشد؟
24 در هنگام غسل بدن چه مقدار باید پاک باشد؟ یعنی تمام چرک و آلودگی ها باید از بین رفته باشد؟ آیا لازم است که آن قدر کیسه و لیف بکشیم تا یقین حاصل کنیم؟
25 من یک دانشجوی 22 ساله هستم من یک مشکل دارم. بعضی صبح ها که من جنب می شوم خجالت می کشم که جلوی پدر و مادرم به حمام روم و به عنوان های مختلف از خواندن نماز در آن صبح خوداری می کنم ولی این مشکل برای من خیلی آزار دهنده است لطفا به من این جواب را بدهید چون خجالت می کشم این موضوع را به کسی سؤال کنم. و مسأله شرعی من را طبق فتوای مرجع تقلیدم بهم ارسال نمائید.