پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام ازدواج) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 113 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.
برای مشاهده ی عکس های مرتبط با کلیدواژه ، اینجا را کلیک کنید.


ردیف پرسش
1 من یک دختر هفت ساله دارم که به تازگی متوجه شدم کاری انجام میده که با اطلاعاتی که دارم حرکتی شبیه به خودارضایی واقعا برای من سؤال با توجه به این که محیط و فضای خانه و اطرافش کاملا از این قبیل مسائل پاک مطمئنم هیچ تعریف و هیچ نکته ای توی ذهنش نیست و اصلا در مخیلش نمی گنجه و ناخودآگاه این کار رو انجام میده. عاجزانه خواهش می کنم کمکم کنید. این را هم می خواهم اگر امکان داره حتما توضیح بفرمایید اگر این موضوع تا بزرگسالیش ادامه پیدا کنه چه عواقبی داره؟ و این که چه عواملی باعث این نکته شده و چرا اصلا این کار و انجام میده؟ خواهش می کنم کمکم کنید.
2 قبل از خواندن خطبه عقد، تا چه حد می توان دختر را دید و با او صحبت کرد تا او را بپسندیم؟
3 آیا دختر و پسر می توانند خودشان بدون حضور کسی صیغه خود را بخوانند بدون اجازه پدر و مادر؟
4 آقایون وقتی می خوان زناشون رو از لحاظ جنسی انتخاب کنن چی کار می کنند؟ تا چه حد جلو می رن آیا همه بدن دختر رو می بینند ... یعنی قبل از نامزدی؟
5 با توجه به سؤال قبلی (5-200934) صیغه بدون اجازه زن اول حرام است؟ چون زن ناراحت می شه؟
6 طلای سفید برای مرد چه حکمی دارد؟
7 بنده مقلد مرجع عالیقدر حضرت آیت الله اراکی(ره) با اجازه بقا بر میت از مقام معظم رهبری هستم لطفا در خصوص استفاده از طلای سفید برای مردان نظر معظم لهما را بفرمایید.
8 بنده حدود 7 سال است که با دختری ارتباط دارم. در طی این مدت 2 یا 3 باری به خواستگاری رفتم ولی پدر ایشان به خاطر اینکه ما از لحاظ خانوادگی در سطح آنها نیستیم تلفنی مسأله را تمام شده می داند. ولی من و دختر ایشان همدیگر را می خواهیم و هنوز هم با هم ارتباط داریم. شخصی پیشنهادی به ما داده و می گوید پیش دعانویس برویم. خودش هم از این ترفند استفاده کرده نتیجه گرفته. آیا این نوع ازدواج از لحاظ شرعی درست است؟ نظر مرجع در این باره چیست؟
9 درباره عقد موقت و عقد دائم توضیح کامل دهید.
10 تمام چیزهایی که لازم است قبل و هنگام و بعد از ازدواج بدانم چیست؟
11 چرا شما جواب درست را درباره ازدواج با دختر باکره نمی دید مگر نمی دونید وقتی آقایون احتیاط واجب دانسته اند می شود به مرجعی دیگر رجوع کرد آخه چرا شما حکم اسلام را درست نمیگید؟!
12 مطلبی که می خواستم از شما سؤال کنم این است که من قبلا در جایی که متأسفانه دقیقا به یاد نمی آورم در کجا این مطلب را خواندم که اگر زن و مردی صیغه موقت بخوانند در صورتی که هر دو طرف راضی باشند با توافق یکدیگر می توانند مدت صیغه خوانده شده را طولانی تر کنند. حال همانطور که قبلا پرسیدم آیا این برای طولانی کردن مدت آیا لازم که صیغه مجددا خوانده شود یا اینکه اگر پیش از پایان موعد مقرر دو طرف با هم توافق کنند که مثلا یک ماه را بکنند دو ماه آیا به این صورت عمل کردن صحیح است یا باید حتما صبر کنند که مدت تمام شود؟ یا مرد مدت باقیمانده را ببخشد و مجددا صیغه را بخوانند؟
برای صیغه مجدد بین همان مرد و زن آیا زن باید عده ازدواج موقت را نگه دارد یا خیر؟ و اگر باید نگه دارد برای ما که ارتباطمان فقط از طریق اینترنت است و هیچ گونه ارتباط فیزیکی با یکدیگر نداریم آیا لازم است که این عده نگه داشته شود یا خیر؟ و لطفا بفرمائید که مدت آن چقدر است؟
13 دختری که پدر و جدش در قید حیات نیستند خودش با مردی صیغه عقد دایم را خوانده آیا این عقد صحیح می باشد؟
14 صیغه عقد دایم بدون خواندن صیغه طلاق چگونه باطل می شود؟
15 آیا ازدواج با فردی که نسبت به او محرم رضایی هستی گناه است و جایز نیست یا اینکه نه اشکال ندارد؟
16 چرا یک دختر مسلمان نمی تواند با یک غیرمسلمان ازدواج کند و در صورت ازدواج اگر پسر، مسلمان شود آیا ازدواج باطل است؟
17 دختری که پدر و جدش در قید حیات نیستند خودش با مردی صیغه عقد دایم خوانده آیا عقد صحیح است؟
18 دختری به قصد محرمیت با کسی صیغه عقد خوانده و اکنون برای باطل کردن صیغه به آن پسر دسترسی ندارد باید چکار کند؟
19 آیا دختر میتونه صیغه کنه قبل از ازدواج با پسری بدون اجازه پدر؟ آیا واجب هست از پدرش اجازه بگیره چه اولین بارش باشه چه نباشه ... ؟ من از آقای بهجت تقلید می کنم.
20 بنده در سال 1373 با خانمی متدین ازدواج کرده ام که این ازدواج به خاطر مشکلات قبلی خانوادگی و مجبور به جدایی از همسر قبلی بوده است، در زمان ازدواج مجدد شرعا به همسرم مشکلات داشتن 3 فرزند و کاری ام را توضیح داده ام و ایشان هم با آن شرایط با من ازدواج کرده اند ولی متأسفانه دو مشکل اساسی وجود داشته است: 1- ایشان قبل از عقد شرعی به بنده از نظر سن دروغ گفته اند و 10 سال کمتر گفته اند. 2- بعد از ازدواج نسبت به تربیت فرزندان و مشکلات آنها ناراحت بوده و اصرار دارند وظیفه ای ندارم.
استدعا دارم تکلیف شرعی بنده و ایشان را که ادعا داریم هر دو افرادی از قشر مذهبی هستیم مشخص فرمائید و آیا دروغ ایشان باعث اشکال در عقد شرعی نمی شود چون باعث تمام اختلافات فعلی از جمله این مشکل و به گفته خودشان عدم توانایی در زندگی می باشد؟
21 دختری که پدر و پدربزرگش فوت کرده برای ازدواج از چه کسی باید اجازه بگیرد؟
22 دختری که پدر و پدربزرگش فوت کرده برای ازدواج از چه کسی باید اجازه بگیرد؟
23 آیا برای صیغه کردن دختر باکره احتیاج به اذن پدر است؟ ‌برای غیر آن چطور؟ آیا برای خواندن صیغه شاهد لازم است؟ و یا اصلا خود دو نفر هم می توانند بخوانند؟ و در صورت مثبت بودن جواب از نظر عرفی و قوانین کشور چگونه است؟ ‌(برخورد نیروی انتظامی و دیگر ارگان های امنیتی کشور)
24 آیا برای صیغه کردن دختر باکره احتیاج به اذن پدر است؟ ‌برای غیر آن چطور؟ آیا برای خواندن صیغه شاهد لازم است؟ و یا اصلا خود دو نفر هم می توانند بخوانند؟ و در صورت مثبت بودن جواب از نظر عرفی و قوانین کشور چگونه است؟ ‌(برخورد نیروی انتظامی و دیگر ارگان های امنیتی کشور)
25 آمیزش با زن غیرمسلمان چه حکمی دارد؟