پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (جبر و اختیار) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 69 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 ما شیعیان معتقد به جبر نیستیم ولی بیشتر مسائلی که مربوط به پیشگویی های شهادت امام حسین(ع) است، بوی جبر می دهد بدین معنی که اگر از اول در حکم ازلی مشخص بوده است که امام حسین(ع) شهید می شوند پس قاتلان ایشان نیز در حکم ازلی مشخص بوده و کسی که مجبور به انجام کاری باشد، مجازاتی نخواهد داشت. جواب این سوال چیست؟
2 در قرآن کریم داریم « خداوند هر کس را که بخواهد هدایت می کند» با توجه به معنی یعنی ما در کمال خود نقشی نداریم؟
3 چرا خداوند ما را به جای پیامبر اکرم(ص) یا امیرالمؤمنین(ع) نیافریده است؟
4 اگر همه امور به دست و اراده خداست چرا باز هم ما مسئول کارهای بدمان خواهیم بود و برای انجام آنها باید به جهنم برویم؟
5 شما می گویید ما مختار هستیم خیلی خوب سوال این است که چرا در مختار بودن خود، مختار نیستیم اگر من بخواهم مجبور باشم، چرا مانع هست؟ چرا خدا به من حق تعیین نمی دهد که آیا مختار باشم یا نه؟
6 اگر تقدیر و قسمت درست باشد و خدا از همان ابتدا سرنوشت ما را نوشته باشد پس ما نمی توانیم آن را تغییر دهیم و هرآنچه که مقدر خداست اتفاق خواهد افتاد؟
7 می خواهم بدانم آیا این انصاف است که اگر پدر یا مادر یا جدهایمان کاری، گناهی، نمی دونم عمل خوب یا بدی انجام داده باشند، در نسل های آنها پدیدار می شود و در اختیار فرد نباشد و حکم جبر باشد؟
8 اگر عمل و اختیار خود را درست بکار می بردند و امام حسین(ع) را به شهادت نمی رساندند که حدیث قدسی اشتباه در می آمد پس خدا برای اینکه سخن خود را درست نگه دارد و اشتباهی در کار نباشد( یا هر اصطلاح دیگر که برای این عمل، بهتر می پسندید) مطابق با تقدیر علمی، آنان را آفرید.
9 آیا آیه( یضل من یشاء و یهدی من تشاء)(نحل/93) با عدالت خداوند منافات ندارد؟ چرا؟
10 فلسفه جبر و اختیار چیه؟ آیا جبر و اختیار با قضا و قدر فرق داره؟
11 درباره جبر و تقدیر گرایی توضیح دهید.
12 خداوند با آگاهی که هر انسان و هر موجود صاحب اختیاری در هر لحظه چه عملی را انجام خواهد داد ما را خلق نموده است پس عقاب و ثواب یا بهشت و جهنم در برابر خلقت با آگاهی از قبل چگونه خواهد بود؟
13 من هیچ موقع به شانس اعتقاد نداشتم و دوست داشتم چیزی به عنوان شانس نباشد ولی یک سؤال برای من پیش آمده. با توجه به اینکه انسان محدودیت دارد (به زمان، مکان، دانش و ... ) پس نمی تواند بر همه اموری که برایش اتفاق می افتد تسلط داشته باشد. بنابراین گاهی اتفاقاتی برای انسان می افتد که از اختیار خارج است به این امور چه می توان گفت شانس یا نتیجه کار خود؟ مثال: انتخاب یکی از دو راهی که نمی دانیم کدام به مقصد می رسد.
14 گفته می شود علم خداوند ربطی به علت تامه در اعمال انسان ندارد و خداوند به انسان اختیار داده است، وقتی خداوند می داند درهر لحظه انسان چگونه از اختیارش استفاده می نماید وبا دانستن کامل او را خلق نموده است، نتیجه می شود هر انسانی برای کارهایی از قبل مشخص خلق شده است در نتیجه محاکمه و بهشت و جهنم با عدل الهی سازگاری نخواهد داشت. لطفا مرا راهنمائی فرمائید.
15 می خواستم بدانم که من که خود نخواستم که به دنیا بیایم پس چرا باید به دستورات دین عمل کنم؟ آخر خیلی برایم سؤال است که باز زور آدم رو به این دنیا می آورند و می گویند که ما این نعمت ها را به شما دادیم پس باید این دستورات دینی را هم انجام بدهی؟ (خوب من که اصلا نمی خواستم به این دنیا بیایم که از این نعمت ها استفاده کنم؟)
16 یکی از شنوندگان اظهار می دارد که در روزنامه «کوریره دلا سرا» مقاله ای از یکی از شخصیت های فقید کلیسای کاتولیک بنام مادر ترزا در رابطه با سکوت خداوند (در برابر بی عدالتی های موجود) خوانده است و خواستار فهم این موضوع در نزد مسلمانان و اسلام و چگونگی ناامید شدن مسلمانان از رحمت خداوند می باشد. خواهشمند است در این زمینه پاسخ کارشناسی ارسال گردد.
17 اگر انسان دارای قوه اختیار است و خداوند عالم به سرنوشت انسان از روز ازل تا ابد است آیا قوه اختیار انسان از او سلب نشده است؟
18 ما بدون اختیار خود وارد این دنیا شده ایم و اجبارا در این دیر خراب قرار گرفته ایم و حتی این اختیار را هم نداشته ایم که بگوییم می خواهیم وارد این دنیا شویم یا نه حالا اگر من نخواهم در این دنیا زندگی کنم و یا اگر کلا نخواهم در این جهان هستی باشم چه باید بکنم؟
19 یا خدا می داند که آینده ما چیست یا نمی داند، اگر نمی داند که خدایی را سزا نیست و اگر می داند پس آیا خداوند ظالم است که ما را در این بلاها قرار می دهد او که می داند فلان کس جهنمی است و هیچ گونه پندی و هدایتی بر او اثر ندارد و مطمئنا جهنمی می شود پس چرا او را آفرید آیا می خواست او زجر بکشد و یا می خواست سفیدی معنی پیدا کند چرا کس دیگری امام حسین(ع) نشد؟ خدا امام حسین(ع) را خیلی قبل از ما آدم ها آفرید چرا آن ظرفیت را به کس دیگری نداد خلاصه اش کنم من چندین بار دست به خودکشی زده ام. امشب هم شب 23 ماه رمضان است کمکم کنید من این دنیا را دوست ندارم هیچ چیزش را؟!
20 در سر چهار راه من به یک سمت حرکت می کنم آیا حرکت من به هر سو دلیل بر انتخاب من است و یا اینکه زمان که من حرکت می کنم خواست خدا است؟ با ذکر این مطلب که خدا از همه چیز آگاه است و می داند من به کدام جهت و به کدام دلیل حرکت می کنم به همین دلیل آیا حرکت انتخاب ماست یا خواست خدا؟ لطفا کامل بهم توضیح بدید برام درکش مشکله.
21 خدا چه معیاری دارد که یک بچه را در خانواده مذهبی یا مسیحی و یا غیرمذهبی می گذارد؟ و پدر و مادر او چگونه تعیین می شود؟
22 من به عدل خدا هم شک کردم. خدا چگونه توانست به شیطانی که 6000 سال عبادت او را کرده و از فرشتگان خاص خود بود بگویید که به انسان سجده کند. این عین بی عدالتی است؟ یا چرا وقتی از اولیاء خدا می پرسیدند آیا شما به بهشت می روید می گفتند نمی دانیم. خوب اگر این عزیزان نخواهند به بهشت بروند پس عدل خدا کجاست؟ یا کودکان کوچکی در حد سن 1 یا 2 سال گاهی در معرض بدترین شرایط هستند و شاید هم بمیرند اونها که گناهی نکردند پس عدل خدا کجاست؟ (پاسخ این سؤال برای من بسیار مهم است و اگر من را قانع نکند مجبورم راه های جدیدی در زندگی خود انتخاب کنم.)
23 چرا با وجود آنکه همه انسان ها قبل از آفرینش هیچ استعدادی نداشته اند ولی در وجود بعضی چنان استعدادی گذاشته شده حضرت علی(ع) می شوند و بعضی مثل ما فردی عادی؟ اصلا شاید گفته شود چون خداعادل است از هر کس به اندازه وسعش توقع می رود ولی شاید کسی که ازعقل بی بهره است در روز حساب اعتراض کند که چرا خدا به من عقل و اختیار نداد تا با تلاش خود به کمال همسنگ با حضرت علی(ع) برسم؟ این مسأله چگونه توجیه می شود؟
24 جبر و اختیار برای من بی معناست؟ با وجود این که خداوند می داند نهایت زندگی ما چه می شود و فرموده: «اگر به راه راست بروید بهشتی و اگر نه جهنمی هستید». پس در اصل ما مجبوریم برای بهشت رفتن هم که شده خوب باشیم و راهی که او گفته برویم پس اختیار بی معنی است. و راهی جز این نیست چون ما همه بهشت را می خواهیم و مجبوریم راهی که ایشان فرموده برویم؟ لطفا این مسایل را برای من روشن کنید و پاسخ دهید.
25 نقش و میزان تأثیر قضا و قدر و در مقابل آن تلاش چیست؟ به چه میزانی تعیین شده است؟