پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام ازدواج موقت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 186 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.
برای مشاهده ی عکس های مرتبط با کلیدواژه ، اینجا را کلیک کنید.


ردیف پرسش
1 آیا اگر فقط جهت محرمی و در حد تماس فیزیکی از قبیل دست دادن و غیره عقد موقت صورت گیرد آیا باید در متن عربی صیغه ذکر شود یا فقط بین دو طرف شرط گذاشته شود عقد صحیح است؟
2 آیا از طریق تلفن اگر صیغه موقت خوانده شود صحیح است؟
3 آیا در عقد موقت می توان بدون اذن پدر انجام گیرد؟
4 آیا آیت ا... بهجت اجازه پدر را در ازدواج موقت برای دختر باکره ضروری می دانند؟
5 دختری هستم 25 ساله که قراره با فردی ازدواج کنم. می خواستم بدونم آیا تا قبل از عقد دایم می تونیم برای نامزدی صیغه محرمیت بخونیم و اصلا چنین چیزی وجود داره و اگر هست شرایطش چیه؟
6 اگر زنی از لحاظ مسائل جنسی و زناشوئی شوهر خود را در تنگنا قرار دهد وظیفه مرد چیست؟ آیا مرد می تواند از طریق صیغه موقت رفع نیاز کند؟ در این صورت آیا مرد مرتکب خیانت می شود؟
7 صیغه 99 ساله چه فرقی با ازدواج دارد؟ چرا 99 سال؟ چرا 100 سال و ... نمی گویند؟
8 صیغه 99 ساله چه فرقی با ازدواج دارد؟ چرا 99 سال؟ چرا 100 سال و ... نمی گویند؟
9 صیغه یا متعه حلال است یا حرام؟ اگر حلال است شرایط آن چیست و برای چه کسانی است؟ (مجرد یا متأهل)
10 صیغه یا متعه حلال است یا حرام؟ اگر حلال است شرایط آن چیست و برای چه کسانی است؟ (مجرد یا متأهل)
11 آیا پسر و دختر می توانند خودشون صیغه بخوانند و محرم شوند؟
12 آیا پسر و دختر می توانند خودشون صیغه بخوانند و محرم شوند؟
13 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
14 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم آیا عقد ما شرعا درست است؟ (مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است.)
15 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
16 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم آیا عقد ما شرعا درست است؟ (مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است.)
17 کدام یک از مراجع تقلید دختر را قبول می کنند که بدون اجازه پدر با پسری صیغه کند؟ یعنی واجب نیست و عقد را باطل نمی کند؟
18 آیا پسر و دختر بدون اجازه والدینشان می توانند صیغه موقت بخوانند؟
19 آیا دختر باکره می تواند بدون اذن پدر یا جد پدری (در صورتی که زنده باشند) به عقد غیردایم مردی در آید؟ اگر پاسخ مثبت است شرایط آن را بیان بفرمایید؟ همچنین این حکم برای دختر باکره ای که پدر یا جد پدریش در قید حیات نباشند چگونه است؟
20 کدام یک از مراجع تقلید دختر را قبول می کنند که بدون اجازه پدر با پسری صیغه کند؟ یعنی واجب نیست و عقد را باطل نمی کند؟
21 من خود می توانم دختری را صیغه کنم یا نه؟
22 من می خواستم در مورد ازدواج موقت مسائلی رو بدونم. من با کسی ارتباط دارم ایشون پیشنهاد دادن برای اینکه رابطه ما از نظر شرعی مشکل نداشته باشه بهتره که عقد موقت کنیم می خواستم بدونم آیا عقد موقت، بدون اجازه پدر دختر درسته یا نه؟ و اینکه ما خودمون صیغه عقد رو خوندیم. البته باید بگم که ایشون گفتن چون مرجع تقلید من فوت کردن من میتونم درباره این موضوع از کسی دیگه تقلید کنم گفتن که می تونم از آقای بهجت در این مورد تقلید کنم. حالا می خوام بدونم که عقدی که ما کردیم بین خودمون درست هست یا نه؟
23 دختری هستم مجرد که مدتی ست با مردی متأهل به انجام کاری پرداخته ایم که هدف ازدواج نبوده بلکه هدف ما رشد و کمال همه جانبه بوده است و برای اینکه بر هم محرم شویم ناچار صیغه موقت را بدون اذن پدر خوانده ایم و به روابط خیلی عاشقانه و نیمه جنسی با رعایت حریم من پرداخته ایم این جزئی از هدف ما بوده است تا با آرامش بیشتری به کارم و تحصیلم و تمام امورم بپردازم. او برای من در حقیقت نقش شوهر، معلم، یار، مربی کاملا حمایتی و ایده آل را ایفا کرد و به نیازهایم تا حدی که می توانست جواب داد اما با هم قرار گذاشتیم که موجبات ضرر هم را فراهم ننماییم مثلا من کاری نکنم که همسر او بفهمد یا خانواده من و الحق که من نسبت به گذشته خیلی رشد کرده ام به امید خدا اما حالا به این می اندیشم که این کار شرعی و درست بوده آیا من فردا در پیشگاه خدا محاکمه می شوم؟ آیا حق زنش را من می خورم یا به او ظلم کرده ام؟ ولی در هدف ما این بوده که او بیشتر از پیش به خانواده اش برسد و اگر من مانع شدم مرا رها کند منم همین طور و ما توانسته ایم این کار را کنیم آیا با این وجود باز هم رابطه ما اشکال دارد؟ آیا من بخش جنسی و جسمی را از رابطه مان حذف کنم؟ چون به اختیار خودم است سخت درمانده شده ام آیا این رابطه را خاتمه دهم با وجود تمام جنبه های که برای من داشته یا آن را حفظ کنم؟
24 در مورد ازدواج موقت و عده یا زمانی که زن نمی تواند با مرد دیگری دوباره عقد کند، یا سؤال را اینطوری مطرح کنم که خانمی که شرایط عقد موقت را دارد با توجه به اینکه این خانم اشتغال به همین کار دارد، ضمن اینکه در ابتدا عقد شرط نابارور شدن گذاشته شده هم چنین از لوازم پیشگیری حاملگی نیز استفاده می شود آیا این خانم می تواند در یک روز به عقد موقت چند مرد در آید؟
25 اگر مردی زنی را به عقد موقت در آورد و بداند زن بعد از تمام شدن مدت، عده نگه نمی دارد آیا عقد صحیح است؟